Zestaw do monitoringu domu


(dragonn) #1

Planuję zapatrzyć się w zestaw do monitoringu domu, zależy mi na dwóch kamerach. Nie znam się na tym temacie dlatego pytam o radę co wybrać.

Chciałbym na to przeznaczyć do około 1.5k

Przeglądając neta natrafiłem się na takie zestawy:

http://www.e-security.com.pl/zestaw-do-monitoringu-2-x-kamera-esbr-1200icr-rejestrator-es-dvr5004-dysk-1tb-akcesoria.html

http://www.e-security.com.pl/zestaw-do-monitoringu-2x-kamera-esbr-1200icr-rejestrator-es-dvr6804-dysk-1tb-akcesoria.html

 


(drunkula) #2

Zestawy podobne, ale oba 1,3 Mpix. Warto dołożyć do >= FHD. Tylko zwróć uwagę, żeby zarówno kamera jak i rejestrator były hi-res.

Jeżeli masz jakiś domowy serwerek, to warte świeczki będzie rozważenie użycia go jako rejestratora - więcej roboty, ale taniej, bo zamiast rejestratora kupujesz tylko HDD i ew. soft.


(dragonn) #3

mam domowy serwer na DELL FX160, ale wątpię żeby to pociągnęło kompresję do tego + wtedy by musiał być kamerki IP co nie? Wołałbym sobie nie zaśmiecać transferu w sieci czymś takim.

http://allegro.pl/monitoring-bcs-kamery-1000tvl-ogladaj-obore-online-i6320175725.html

czy zestawy firmy bcs są lepsze? Mógłbyś podać linka do jakiegoś zestawu FHD?


(drunkula) #4

Jeżeli chodzi o kamery nie-IP…
Pierwsza z brzegu 2Mpix AHD: http://www.24m.pl/index.php?action=towar&parametr=2893
 

Sam montowałem Novusy, jedyny problem, to degradacja peszla chroniącego kable od muru do kamerki :wink: Sam sprzęt po wstępnej regulacji bezobsługowy. Tu masz przykładowo: http://www.nokaut.pl/kamery-przemyslowe/kamera-bullet-ahd-nvahd-2dn5104h-irh-2-novus.html
Trzeba tylko brać pod uwagę, że część różnicy w cenie wynika z marki.

Niestety, razem z rejestratorem 4ch od novusa leci to już 800 zł ponad budżet :frowning:


(bachus) #5

@drunkula: jakbyś się kiedyś gdzieś bardzo nudził, wrzuć coś może o tym na bloga… swoje doświadczenia, co byś zrobił inaczej, z czego jesteś zadowolony a z czego nie…


(drunkula) #6

@bahus : Wiesz, dekade już w tym nie siedzę, więc o sprzęcie niewiele powiem, a sama instalacja, to tak jak ze wszystkim: lepiej połazić po obiekcie 2-3h i rozplanować dobrze okablowanie i umiejscowienie multipleksera (to @dragonn pewnie odpadnie, bo postawi obok serwera). Daje to znaczny zysk na czasie pracy.
Przykład 1: łaziliśmy 2h z kawą kombinując co i jak - robota zrobiona w 5h =7h total
Przykład 2: klient na obiekcie, poganiający do roboty od wejścia = 12h (1,5 dnia roboczego)
i w drugim przypadku wcale nie było naszej złej woli. Czyli: nie dość że szybciej kiedy robi się z planem, to jeszcze 30% roboty “biurowej” .

 

Jak obiekt w Wwie albo okolicy, to mogę podjechać coś podpowiedzieć, ale żeby się nazbierał artykuł / wpis na bloga to wątpię.


(Longhorn2009) #7

Markowy monitoring na sprzęcie Hikvision w technologii HD-TVI i z dyskiem 1TB WD Purple wyjdzie przy dwóch kamerach ok. 1700zł.

Tutaj demo jakiej jakości można się spodziewać

Zestawami no-name typowo analogowymi nie zawracaj sobie głowy. Na takim obrazie co najwyżej rozpoznasz z grubsza sylwetke osoby, bez wyraźnej twarzy.


(drunkula) #8

Oj, nie narzekaj, 1,5k pln to rozsądny budżet - jak ostatnio (ze 3 lata temu, na prośbę znajomego z pracy) robiłem wycene monitoringu do domu za ~1,5kk , to facet po usłyszeniu kwoty rzędu 2,5k stwierdził, że on dziękuje, bo “szwagier sąsiada znalazł zestaw za 250 zeta”… chyba bym wolał atrapy montować - pożytek ten sam, a kabli nie trzeba kłaść i prądu nie żre :wink:

Na analogi to już chyba nie te czasy - za niska rozdzielczość i spory koszt kamer kolorowych. Pamiętam, że policja nie chciała nagrania jako dowodu, bo cz-b obraz i rozmazane. Skopiowali sobie tylko na wszelki wypadek.


(Longhorn2009) #9

Wcale nie lepiej jest w przypadku np. supermarketów. Z miesiąc temu oglądałem monitoring Biedronki z kamer zewnątrz. Trudno było rozróżnić markę samochodu na tych nagraniach ツ


(lith) #10

Ja sobie montowałem kilka lat temu, więc mam analogi i nie jest tak źle. Oczywiście numeru rejestracyjnego auta przejeżdżającego koło domu nie przeczytasz, ale markę auta rozpoznasz - identyfikacja auta gościa, który zawracając rozwalił płot zajęła policji kilka godzin. A kamery i tak głównie to mają odstraszać potencjalnych złodziei. 


(dobrygosc) #11

Jak już kupować, to niech to będą kamery IP. Są lepsze od analogowych ale też trochę droższe. Kamery IP to jednocześnie serwery WWW, a więc możesz się do nich dobrać z poziomu przeglądarki. Możesz w związku z tym zapisywać wizję na dysku bądź streamować obraz online (przez FB jest to teraz niezwykle popularne).

Optymalnie byłoby kupić taką z 2mpx z full HD, ale jeżeli masz na to ograniczony budżet to ta tutaj http://nvr.pl/produkty/kamery-ip-tubowe/el-ip-t132

powinna być okey. Tak wynika ze specyfikacji.


(drunkula) #12

Małe kąty widzenia, mała rozdzielczość, materiał nie wygląda na solidny. Na cenie jej zalety się IMHO kończą.


(Longhorn2009) #13

Monitoring IP wychodzi zauważalnie drożej od analogu. Licząc że autor nie ma serwera FTP czy NAS do magazynu nagrań dochodzi koszt rejestratora (ok 1100zł za 4 kanałowy) + dysku. Same kamery także są droższe, sensowny markowy model 2Mpix kosztuje 2 razy tyle co twoja propozycja. Łącznie z pozostałymi kosztami robi się niemała sumka. 


(dragonn) #14

IP odpada, głównie wiadomo z względu kosztów ale również np. z ciągnięciem kabla jest więcej roboty. NAS-a mam, ale wolę go nie zajmować takim rzeczami, również z względu na to że to jest mój “królik doświadczalny”. Mam jeszcze pytanie jaki jest mniej więcej zasięg takiej kamerki http://www.dipol.com.pl/kamera_hd-tvi_kompaktowa_hikvision_ds-2ce16d1t-ir_1080p_2_8_mm_0_01_lx_ir_do_20m_turbo_hd_M7556.htm w sensie do jakiej odległości da się odczytać szczegóły typu numer rejestracyjny, ogólne rysy twarzy itp. ciężko mi to jakoś ocenić z filmów. 


(Longhorn2009) #15

Jeśli potrzebujesz odczytywać wyraźnie tablice rejestracyjne to chyba tylko IP i to nie na najtańszym sprzęcie cie ratuje. Choć nie montowałem akurat tego modelu, u siebie mam zamontowany akurat zestaw Kenik AHD, mniej więcej takie http://products.eltrox.pl/app/allegro_product_prev.php?id=21613 i rejestracje można odczytać tylko przy mocno sprzyjających warunkach (b. niska prędkość samochodu poniżej 10km/h i odległość do ~10m).

Tutaj przykładowy filmik tylko modelu 720p Hikvision

 


(dragonn) #16

Ok, rozumiem, a taka kamerka http://www.dipol.com.pl/kamera_hd-tvi_kompaktowa_hikvision_ds-2ce16d1t-avfir3_1080p_2_8_-_12_mm_0_01_lx_ir_do_40m_turbo_hd_M7575.htm by coś zmieniła? O ile rozumie ta ta umożliwia przybliżenie interesującego mnie obszaru, to by było całkiem przydatne i myślę że rozwiązało by problem.


(Longhorn2009) #17

Jest możliwość przybliżenia, ale to będzie zoom manualny, bez opcji regulacji z poziomu komputera. Tak sugerowalyby pokrętła na spodzie (pewno fokus i zoom). Więc musiałbyś eksperymentalnie ustawić odpowiednie zblizenie.


(dragonn) #18

Z tego zdaje sobie sprawę że jest to zoom ręczny, ale tak opcja mi wystarcza, ok wielkie dzięki za pomoc.