Zestaw komputerowy do ~5500 zł

Cześć,

potrzebuję pomocy w złożeniu komputera. Budżet ok 5500zł. Komputer będzie mi służył do pracy w programach typu CAD oraz hobbistycznie do obróbki zdjęć w Lightroomie.
W wyżej wymienionej cenie musi się znaleźć Windows do użytku komercyjnego oraz klawiatura i mysz (wszystko ujęte jedną fakturą). Myślę, że z 200zł trzeba odliczyć na mysz i klawiaturę (prawdopodobnie kupię klawiaturę Logitech K230).
Programy CAD wielkich wymagań nie mają, ale chciałbym maksymalnie dobrze wykorzystać ten budżet żeby komputer jak najwolniej się starzał, stąd moja prośba o pomoc w doborze komponentów.

Pewne wymagania jednak ma Cad.


Karta graficzna 8GB (cad sugeruje 4GB) bardzo dobry model.
Procesor 8 rdzeni/16 wątków (kosmos)
Fajna, chętnie polecana płyta główna (bezpieczna i elektrycznie i termicznie)
Windows 10 Box
Prosta, przewiewna buda
Mocny i bezpieczny zasilacz
32GB RAM z radiatorem (cad sugeruje 16GB)
Chłodzenie wodne procesora.

Moja propozycja https://www.x-kom.pl/lista/bwy8agjzq

  • SilentiumPC Armis AR7 TG
  • Patriot 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Viper 4
  • SilentiumPC Fortis 3 140mm
  • Microsoft Windows 10 Home PL 32/64bit BOX USB
  • AMD Ryzen 7 2700X
  • SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus Gold
  • PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
  • MSI B450 GAMING PLUS MAX
  • Zotac GeForce GTX 1660 SUPER Gaming Twin Fan 6GB GDDR6

Zestaw za około 5k, prosiłeś, aby zostało na klawiaturę i mysz.

Dzięki za propozycję zestawów. Znajomy zaproponował mi jeszcze taki: https://www.morele.net/inventory/info/0db6f715/

Sporo komponentów pokrywa się z tym co Wy proponujecie. Być może uda mi się trochę zwiększyć budżet. Warto wówczas dołożyć do Ryzen 7 3700X?

Średnio dobrane.
Potrzebujesz dodatkowego chłodzenia za 150 zł? Używane spokojnie za połowę kupisz, a na kijka Ci ono, AMD daje włąsne, jak np. nie myślisz o “kręceniu” procka.
Podobnie płytka, za ~350 dostaniesz przyzwoite Asrocki B450, jak nie chcesz robić OC, to wystarczą.
OC zaś, raczej nie planujesz, bo bierzesz tylko 400, lepsza byłaby 450-500.

Nie tyle nawet dokładać, ale przesunąć środki.
Myśl ekonomicznie: koniecznie musisz mieć NVM na start, a może zaoszczędzić 300 zł i kupić zwykłe SSD, a te środki do procka/karty lepszej? NVM … dołożysz sobie, a rdzenie nieco trudnie dolutować na ten przykład… :wink:

Ja nie jestem specem. Być może NVMe wziął się stąd, że jednym z moich kryteriów było to żeby komputer jak najwolniej się starzał. Pewnie będę na nim pracował dobrych parę lat.
OC nie zamierzam robić. Co do zasilacza, to sam się zacząłem zastanawiać czy nie lepiej wziąć mocniejszy - 450W.
Zaproponuj, proszę jakiś swój zestaw. Może drogą kompromisu uda się połączyć kilka zestawów w jeden :wink:

Łatwo powiedzieć. :wink:
Kojarzysz jakie testy/benchmarki najlepiej oddają działanie CAD/Lightrooma?
W SolidWorks np. rX 5700deklasuje 1660 jak diabli, a różnica wynosi w cenie tyle co nvm->ssd.


W przypadku gier, to wiadomo, że 5600xt czy 5700 wszłaby np. o wiele wydajniej, a ta druga ma 2 GB Vram gratis. Pytanie tylko jak w CAD. :wink:

Nie podałeś system w swoim zestawie więc cena wychodzi taniej.

Nie rozumiem czemu nie ten zestaw, który Ci podałem, jest sensowniejsza płyta, wydajniejszy ram, oraz procesor, zdecydowanie sensowniejszy większy zasilacz gold? Cenoeo praktycznie wychodzi podobnie, gdyż jest z systemem?

Jeszcze raz zestaw

Jeżeli chcesz taniej aby zostało na wydajniejszy procesor.
SilentiumPC Signum SG1 TG
Zasilacz również sporo tańszy jeżeli chcesz samemu kręcić AMD Ryzen 7 2700

Nie upieram się przy żadnym zestawie. Ja nie jestem specem i liczyłem, że jak ktoś podaje zestaw w kontrze do innego to użyje konkretnych argumentów. Dysk w Twoim zestawie jest wolniejszy niż w tym z zestawie na Morele. Zasilacz u Ciebie mocniejszy, ale czy aż taki jest mi potrzebny? Tego nie jestem pewien. Płyta główna i grafika jak dla mnie w obu zestawach porównywalna. W procesorach różnica minimalna, a i tak waham się nad Ryzen 7 3700X.

Płyta główna jest w pełnym standardzie ATX, nie microATX jak w Twoim przypadku.

Różnicy między dyskami praktycznie nie odczujesz, druga sprawa to są prekości podawane przez producentów, które nie zawsze są zgodne z rzeczywistością.
https://www.instalki.pl/testy/hardware/35349-xpg-gammix-s11.html

Wybrałeś dość mocne podzespoły z dużym potencjałem, moim zdaniem lepiej zrobić zapas mocny na zasilaczu.

I to już jest konkret :wink:

Dałem Twoją płytę główną, dysk dałem mój bo jest na niego promocja i z kodem jest tańszy o 100zł. Zasilacz wziąłem mocniejszy niż poprzednio - teraz jest 500W.

Zobacz to https://www.x-kom.pl/lista/jgxud8vpt

Kodem rabatowym wyszło - 5619,01zł minimalne przekroczone, ale bez tragedii.
Coś byś zmienił?

Wygląda w porządku.