Zestaw komputerowy pod Autocad, do pracy - budżet na wszystko 5500 zł max

Witam, chciałbym złożyć zestaw komputerowy i potrzebuje pomocy fachowca.

Przede wszystkim mój budzet moze wynosic maksymalnie 5000-5500 zł.

Pracuje w Autocadzie, wiec zalezy mi na wydajnej cichej bestii.
Zależy mi głównie na :
(Moje sugestie)

Procesor- Procesor Intel Core i5-8600K, 3.60GHz, 9MB, BOX
w tej cenie wydaje mi sie ze ten bedzie odpowiedni,

Karta graficzna - chcialem sie zdecydowac na zintegorwana , ale w Autocadzie do renderowania mysle ze przyda sie jakas dedykowana

Płyta głowna - Płyta główna ASRock Z370 PRO4
z racji ze chciałbym zdecydowac sie na pamiec o czestotliwosci 3200 , taka wpadla mi w oko ( oczywiscie z chipsetem pasujacym do i5 cofee lake)

Pamięc RAM - Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (F4-
koniecznie 16gb i wydaje mi sie ze czestotliwosc 3200

Zasilacz - Zasilacz SilentiumPC Vero L2 600W (SPC165)
aktualny krol rynku , cena jakosc , powinien wystarczyc prawda ?

Obudowy - Obudowa SilentiumPC Gladius M35T Pure Black (SPC170)
ta wpadla mi w oko , a wydaje mi sie ze pasuje do dyskow i oczywiscie jest do 161mm miejsca na chlodzenie procka

Dysk SSD - Dysk SSD ADATA SU800 256GB SATA3 (ASU800SS-256GT-C)
pasuje ?

Dysk HDD - Dysk Toshiba P300 - (HDWD110UZSVA)
pasuje ?

Legalny system - System operacyjny Microsoft Windows 10 Professional PL 64-

Usługi serwisowe - Montaż komponentów wraz z dodatkowym chłodzeniem

Napęd optyczny - Napęd Asus Napędy optyczne Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS

Karty sieciowe Wi-fi - Karta sieciowa TP-LINK TL-WN722N N-150Mbps
nada sie , pasuje czy lepiej jakas na zlaczu PCI ?

Chłodzenie CPU - Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 3 (BK018)
wydaje mi sie ze to bardzo wazne w przypadku braku wlasnego chlodzenia i5, zalezy mi na wydajnym ale bardzo cichym stad ten wybor

Monitor - koniecznie 24-27 cali, koniecznie minimalnie FullHD, koniecznie regulacja wysokosci i koniecznie matryca IPS ( chyba najlepsza do Autocada ? )

Link do tej przykładowej konfiguracji ktora opisalem

Licze na pomoc ze strony fachowca, fajnie jakby zostalo to wziete pod uwage ze potrzebuje pracowac w Autocadzie. Budzet podalem. W przypadku lepiej pasujacych podzespolow , wydajniejszych tanszych , cokolwiek prosze o sugestie i zamiany. To jest tylko pogladowy wzor ze strony mojej - laika.
Wydaje mi się zeby zmiescic sie w tym budzecie mozna zaoszczedzic na karcie graficznej , bo ta ktora dodalem moze byc niepotrzebnie zbyt dobra , ale nie wiem nie znam sie.

Proszę o jak najszybsza pomoc i propozycje.
Z powazaniem,
Mateusz Kożuch

Witam

Tak się składa, że u mnie w pracy są również mechanicy, którzy pracują z Inventorem i AutoCADem. Wiem, że ich komputery mają i7 (i lepsze), 32-48 GB RAM, karty graficzne nVidia Quadro i dyski 1TB SSD. Przy czym oni pracują przy ogromnych projektach. Możliwe, że specyfikacja ta wynika z faktu, iż rzeczywiście Inventor ma spory apetyt na zasoby. Mój służbowy komputer (3-letnia stacjonarka), to i7-4790 (jeśli nie pomyliłem), 16 GB RAM DDR3, AMD Radeon R5 1GB (nie pamiętam dokładnego modelu) i 2 dyski HDD 1TB 7200rpm 64 MB cache (mirroring). Na nim mam m.in. AutoCADa 2018 i przy mniejszych rysunkach daje radę, ale nie odpalałem większych. Niestety, nie jestem mechanikiem, komputer służy mi do deweloperki i do tego jest wystarczający. Wiem, że bardzo nie pomogłem, ale może udało mi się trochę naprowadzić Ciebie na bardziej odpowiednią konfigurację kompa.

Pozdrawiam,
Mariusz

To teraz krótka teoria. Ten “procesorek” za grubo ponad 1000 zł, ma 6 rdzeni i 6 wątków. Owszem, można go podkręcić, jednak cad tego tak bardzo nie potrzebuje.
A teraz patrz na to:
AMD Ryzen 7 1700X - ma 8 rdzeni i 16 wątków, i kosztuje ładne co najmniej 200 stówek mniej jak ten i5. :wink: Więcej, za mniej! :smiley:
Jak chcesz wydać podobną kwotę co na Core i5, to mamy z nowszej generacji Ryzena 2700 z własnym chłodzeniem.

Karta na pewno przyda się dedykowana - jakaś Quadro (nVidia) czy FirePro (AMD), jak najbardziej.

Ale z tego co wiem, AutoCad potrzebuje silnych pojedynczych wątków, niekoniecznie “wincej rdzeniuf” :wink:

A w Single Core Intel wypada dużo lepiej:
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-8600K-vs-AMD-Ryzen-7-1700X/3941vs3915

Autodesk uważa inaczej, ale co tam :slight_smile:

To fully benefit from multi-core processors, you need to use multi-threaded software; AutoCAD is predominantly a single-threaded application.

Ok, mój błąd. W tych czasach właściwie każdy profesjonalny soft jest w pełni wielowątkowy. :wink: To tak czy siak - i5-8600K to jest zdecydowany przerost formy nad treścią.

Poczytałem całe 5-10 minut Gugiela, i rzeczywiście - Core i3 to jest w zupełności wystarczający CPU do CADa. :slight_smile: Lepiej zainwestować w profesjonalną kartę i szybki SSD.

Wcale nie :slight_smile: Większość profesjonalnego oprogramowania stworzono w latach 80 i 90, od tamtego czasu są tylko rozwijane. AutoCad, Photoshop, Matlab i wiele innych korzystają z tych samych jednowątkowych algorytmów co wcześniej, bo nie da się ich łatwo zrównoleglić albo zysk kosztem stabilności jest wątpliwy. Wielowątkowość pokazuje pazur tylko tam, gdzie można łatwo wydzielić wiele niezależnych zadań, nie trzeba czekać na wynik poprzedniej operacji itp.
No i wielowątkowość (ale wykonywana na kartach graficznych) to np. rendering 3D. Procesor nie ma tu za wiele do powiedzenia, bo całość jest optymalizowana pod możliwości procesorów graficznych które natywnie wspierają “wielowątkowość” bo posiadają tysiące rdzeni. CPU z 16 może się schować :slight_smile:

1 polubienie

No z pakietów Adobe to chyba właśnie tylko Photoshop nie potrafi użyć większej ilości rdzeni, i Core i7 równa się z TR. :wink: Premiere Pro, AfterEffects - bez problemu wykorzystają wszystkie wątki Threadrippera. :wink: Tak samo do renderingu - Blender, V-Ray, Corona, nie wspominając o programach do różnych symulacji.

AutoCad ustaliliśmy, a MatLab - cóż, przemilczę. :wink: Miałem to stare g#$o na studiach i nawet kijem wolę nie tykać. :smiley:

Jak dla mnie to bardzo dobra specyfikacja.