Zestaw [okolice 5000PLN] do gier. Podstawa do przyszłej modernizacji

Witam,
jak w temacie planuję zakupić zestaw w okolicach 5 tys. Złotówka szaleje, więc pozwalam na przekroczenie tej wartości - może do 10-14 lipca nieco opadnie.
 
Proszę o pomoc. Zacznę od obudowy
 
Chciałbym zakupić porządną obudowę z dobrą cyrkulacją powietrza oraz z możliwością ew. rozbudowy w przyszłości o chłodzenie wodne. Chciałem też się szarpnąć na wersję z oknem, dlatego w pewnym stopniu będę również zwracał uwagę na wygląd wnętrza.
 
Jako obudowę wybrałbym Phanteks Enthoo Pro Black Window (465 PLN). Cenowo nie chcę przekraczać tej wartości.
Trochę czytałem o tej obudowie i spełnia moje wymagania: big tower, wiele przepustów kablowych, spory luz po drugiej stronie mobo na ułożenie kabli, możliwość instalacji chłodnicy do 420mm, możliwość instalacji dużej ilości wentyli, no i wygląd.
Do obudowy doinstalowałbym jeszcze kilka wentylatorów. Zastanawiam się nad Phanteks PH-F140SP 140mm (69 PLN) do kompletu. Z obudową dostajesz jeden wentylator 200 mm na przód i jeden 140 mm na tył. Myślałem  nad domontowaniem jednego 140 mm na spodzie i 3 140 mm na górze. Czy uważacie to za przesadę? Może polecacie inne wentylatory? Nie wiem też w którym dokładnie miejscu instaluje się dwa 120 mm wentyle na dyski twarde.Czy mogą pomóc w cyrkulacji całej obudowy?
 
CPU i MOBO chciałbym kupić w takiej konfiguracji abym mógł dostać wzrot pieniędzy zgodnie z promocją na https://toptechcashback.com/pl/pl/pages/cpumb/qualifying
 
Od płyty głównej wymagam slotu na M.2 PCIe 3.0 x4 z budową M.2 2280 i każdą lepszą, przynajmniej jednego usb 3.1 w złączach zewnętrznych, przynajmniej dwa usb 3.0 w wewnętrznych, lepsze kondensatory, tranzystory do swobodnego OC, mile widziany Thunderbolt 2.

Chciałbym obok Windowsa zainstalować również Linuksa. Jeśli UEFI ma coś w tym względzie blokować to proszę o informację.
 
Na razie mój wybór padł na MSI Z170A GAMING PRO CARBON (645 PLN). Jest to nieco lepiej wyglądająca wersja GAMING PRO. W tandemie z i5 6600K dostane zwrot 205 PLN z toptechchashback. Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje. Tu też nie chcę jednak przekraczać kwoty 650 PLN.
 
CPU jak wspomniałem wyżej: i5 6600K (1079 PLN). W tandemie z płytą dostaję zwrot.
 
RAM : Koniecznie 16 GB DDR4. Już raz się przejechałem na zakupie 4 GB DDR2. Zanim się obróciłem wyszło DDR3 i cena pamięci DDR2 skoczyła o 100%. Wolę mieć zapas pamięci na teraz. Na razie wybrałem G.Skill RipjawsV DDR4 2x8GB 3000MHz CL15 rev2 (359 PLN) Niech to jednak nie będzie 2400 mhz tylko coś ciut lepszego.

HDD : Tu proszę o radę, gdyż nie wiem która konstrukcja jest mniej awaryjna. System będę trzymał na SSD tak więc jest to tylko dysk archiwizacyjny i do instalacji niektórych gier. Zastanawiam się nad Dysk WD Blue WD30EZRZ (3,5", 3TB, SATA/600) (438 PLN), Seagate Barracuda ST3000DM001 (3TB, 64MB SATA/600) (437 PLN) oraz Toshiba P300 HDWD130EZSTA (3.5’’, 3TB, SATA III) (405 PLN).
Nie wiem który jest lepszy. Słyszałem dużo dobrego o Toshibie w zakrasie awaryjności, z kolei barracuda ma najwięcej pozytywnych opinii.
 
SSD : Obecnie posiadam Samsung SSD 830 128 GB i zamierzam go przełożyć do nowego komputera. Co prawda jest to trochę mało miejsca i z powodzeniem mógłbym kupić Crucial MX200 250 GB za 350 PLN, ale wolę zaoszczędzić te pieniądze i kupić w przyszłości coś na M.2 (stąd taki wymóg na MOBO).
 
Chłodzenie CPU : Tutaj zastanawiałem się dłużej. Ponieważ obudowa będzie miała okno zastanawiałem się nad czymś smuklejszym i nieodpustowym. Upatrzyłem Thermalright True Spirit 140 Power (201 PLN). Wydajnościowo mi bardzo imponuje gdyż wg testów te smukłe w sumie chłodzenie ustępuje wydajnościowo jedynie Noctua NH-D15 za zdecydowanie większe pieniądze, przynajmniej wg testu: http://www.tweaktown.com/reviews/7522/cooler-master-masterair-maker-8-cpu-review/index6.html. Hałas pod obciążeniem 12V 34 db. Aż nie mogę uwierzyć, że coś co prawda wysokiego (172mm) ale zarazem smukłego może tak dobrze chłodzić.
Tutaj również się zastanawiam czy by nie doinstalować drugiego wentylatora - jest taka możliwość. Da to coś poza większym hałasem? Jakie ew. wentyle?
 
PSU: 550W. Zastanawiałem się nad czymś modularnym z czarnym oplotem, ale ostatecznie  XFX Core TS 550W (249 PLN) wygląda bardzo dobrze. Zgadzacie się z wyborem tego zasilacza?
 
Napęd optyczny: szczerze albo przemontuję z obecnego komputera albo w ogóle nie zamontuję. Mam Samsunga SH-224DB
 
I na koniec GPU. Nie bez przyczyny zostawiłem ten wybór na sam koniec. Bardzo chciałbym nabyć grafikę o wydajności na poziomie GTX 980 Ti. Spodziewałem się, że GTX 1070 będzie miał taką wydajność i nie zawiodłem się. Pozostaje tylko cena… nie dość, że Nvidia podniosła regularną cenę x70 o 30$ to jeszcze wparowała z dodatkowymi 50$ za founders edition i wszyscy producenci wersji nierefenercyjnych trzymają się tej ceny. Z powodu wysokiego popytu (a moim zdaniem raczej z powodu sztucznie zaniżonej podaży) ceny są jeszcze wyższe. kurs złotówki tu nie pomaga, wiem ale brak konkurencji w tym segmencie sztucznie zawyża cenę tej konstrukcji o przynajmniej 70$ (na nasze razy 5,2 z powodu cła i podatku).
 
Po podliczeniu reszty podzespołów zestaw bez karty kosztuje 3679 PLN - 205 PLN ze zwrotu = 3474 PLN. Daje to ok 1500 PLN na kartę do wydania. I tyle planowałem za kartę dać. Problem w tym, że za 1500 mogę z wielkim trudem poszukać GTX 980. Czekanie nie wiadomo ile na GTX 1060 i jeszcze dłużej na jego masową dostępność i konstrukcje niereferencyjne nie ma większego sensu jeśli chcę się załapać na zwrot pieniędzy. Co polecacie tutaj? Zaznaczam, że chciałbym zakupić monitor 4K IPS do grania - na ultra nie muszę grać, gram też w starsze gry typu rts/rpg (nie gram w fps). Poza tym w przyszłości mogę aktualizować grafikę. Zastanawiam się nad LG 27UD68-W (2099 PLN) ale to debata na inny wątek. Co jednak ważne monitor ma AMD Free Sync. Niestety wiem, że Nvidia po wielkopańsku nie wspiera tego wolnego standardu i promuje swoje rozwiązanie, które niestety znajduje się wyłącznie w odpustowych monitorach… Nad monitorem się jeszcze zastanawiam.
 
Poniżej zamieszczam ściągę:
CASE: Phanteks Enthoo Pro Black Window (465 PLN)
FANS: 4x Phanteks PH-F140SP 140mm (4x 69 PLN)
MOBO: MSI Z170A GAMING PRO CARBON (645 PLN)
CPU: i5 6600K (1079 PLN)
RAM: G.Skill RipjawsV DDR4 2x8GB 3000MHz CL15 rev2 (359 PLN)
HDD: Toshiba P300 HDWD130EZSTA (3.5’’, 3TB, SATA III) (405 PLN) ?
SSD: już mam Samsung SSD 830 128 GB
cCPU: Thermalright True Spirit 140 Power (201 PLN). Dodatkowy wentyl?
PSU: XFX Core TS 550W (249 PLN)
GPU: … zaskoczcie mnie :wink:
 
Cena bez GPU: 3679 - 205 = 3474/5000 PLN. Może być nieco wyżej
 
Pomożecie?

Z tymi wentylatorami przesadziłeś. Jeśli już w ogóle dokupować jakieś dodatkowe no to jeden, góra dwa, ale nie cztery. Reszta zestawu generalnie wygląda bardzo dobrze. A co do GPU… Jeśli myślisz o monitorze 4K to raczej poniżej GTX 1070 bym nie schodził, ale jak sam widzisz ciężki temat z budżetem na niego…

 

 

Nie wspominając nawet o cenie tych wentylatorów. Drogo siebie cenią. Jeden do zasysania powietrza z dołu i drugi do wypuszczania z góry by się przydał. Coś za 35 pln też by się znalazło. Także 206 PLN dałoby się z powodzeniem uszczknąć z tego zestawu. Dalej, byłbym w stanie zrezygnować z 3 TB HDD na rzecz 2 TB: Seagate Barracuda ST2000DM001 (2TB, 64MB, SATA/600)(288 PLN) lub TOSHIBA P300 (3,5",2TB, SATA III ) HDWD120EZSTA(310 PLN). To daje kolejne 95~117 PLN oszczędności i kwota na gpu rośnie do 1827~1849 PLN. Kolejnym krokiem byłoby poświęcenie RAMu i zakup czegoś w okolicach G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x4GB, 3200MHz, CL16 (259 PLN) - kolejne 100 zł do puli. Z taką wartością mógłbym zapolować na używane GTX 980 Ti na allegro.

Tylko te ustępstwa :confused:

Wentylatory to żadne ustępstwo, zbędny bajer. HDD to już zależy od Ciebie czy 2TB Ci wystarczy.  RAM mimo wszystko wziąłbym jednak 16GB, do mocnych kart może się niebawem przydać. To może zwyczajnie lepiej poczekać na wypuszczenie na rynek większej ilości GTX 1070 w wersjach niereferencyjnych, no ale to może jeszcze z miesiąc potrwać.

 

Ogólnie to gdzie ten zestaw będziesz kupował? W jakimś konkretnym sklepie?

Będę lawirował pomiędzy proline, agito a morele, pewnie ograniczę się do jednego głównego. A czasowo muszę przynajmniej do 15 lipca kupić mobo i cpu - promocja trwa do tego dnia. RAM ok, w takim razie pozostanę przy nim. W zamian za to musiałbym zrezygnować kompletnie z dodatkowych wentyli - ok. 2TB HDD powinno wystarczyć. Obecnie mam 500 GB+120 i muszę dużo kombinować co przenieść na dysk zewnętrzny. Przy 1 TB na pewno dalej odczuwałbym brak miejsca. Przy 2 TB ujdzie.

Odnośnie dostępności GTX 1070, to poczekam do -nastego lipca. Wtedy zadecyduję czy się wstrzymuję specjalnie z kupnem karty czy nie. Czytałem, że problem z dostępnością może potrwać do sierpnia. Mimo wszystko nie sądzę by z cenami zjechali więcej niż 10%. Na razie najtańszy niereferent GTX 1070 kosztuje 2339 PLN.

Używanego GTX 980 Ti nie polecasz? Wiem, że karta niema asynchronous compute ale za to zdecydowanie lepiej się kręci.

Budżet po poprawkach na kartę: 1900~1950 PLN

GTX 980 Ti nie polecam z jednego prostego względu - Nvidia lubi zaniedbywać “stare” serie kart w sterownikach po premierze nowej generacji i nawet mając na uwadze to, że teraz karty wypadają podobnie, a GTX 980 Ti lepiej się kręci, to jednak na dłuższą metę lepszym wyborem wydaje się mimo wszystko GTX 1070.

Dzięki Ationx za cenne rady. Poczekam te dwa tygodnie i poobserwuję zmiany w cenach podzespołów. Przeanalizuję też z którego sklepu wybrać większość podzespołów. Na RMA Agito nie mogę narzekać - “spec” z normalnego sklepu spalił mi pamięci i mobo przy montażu chłodzenia cpu. Bez problemu wymieniono sprzęt. Nie słyszałem jednak zbyt wiele pochlebnych opinii o Morele. Miał ktoś może przyjemość współpracy z ich serwisem?