Zestaw PC 14700F temperatury

Zakupiłem parę dni temu zestaw GAM3R z i7 14700F oraz 4070S

Moje pytanie brzmi tak czy to co się dzieje z temp procesora jest według was normalne przy obciążeniu grą 10-15min na ultra detalach w full hd? (komputer dobrze wentylowany dopływ niczym nie zastawiony dobrze wentylatowany z każdej strony :slight_smile:
Dodam że BIOS jest po update gdyby kogoś coś.

Nie, 100 C to za dużo.
Albo chłodzenie na procesorze jest dla niego za słabe, albo jest źle zamontowane - np. brakuje docisku czy mało/za dużo pasty termoprzewodzącej. Może chłodzenie miało pre-aplikowaną pastę i to ona powoduje problemy/niedolega. Może nie ściągnęli folii ochronnej z radiatora przed montażem ;p

W specyfikacji Intela podają, że 100 C to max (jak i dla wielu cpu)
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/236854/intel-core-i7-processor-14700f-33m-cache-up-to-5-40-ghz/specifications.html

1 polubienie

„Jest to maksymalna dopuszczalna temperatura robocza, zgłaszana przez czujniki temperatury. Chwilowa temperatura może przekraczać tę wartość przez krótki czas. Uwaga: Maksymalna obserwowalna temperatura jest konfigurowalna przez dostawcę systemu i może być specyficzna dla projektu.”
Mam jeszcze możliwość oddania komputera bądź wymiany na inny zestaw (nowy) Co z tym fantem robić?

Ja bym reklamował.

Co byś reklamował? To intel i7-14700, potrafi się rozgrzać do 116C pod blenderem jak mu limitów nie nałożysz na zasilanie.

Jak chcesz intela to niestety zła wiadomość jest taka, że wszystkie powyżej 12 generacji są wadliwe. Niby nowe BIOSy mają obniżyć napięcie i rozwiązać problem, ale nie wiadomo czy tak będzie i na ile to załatwi sprawę. Babrają się z tym od pół roku i jakoś nadal nie rozwiązali problemu. Sensownym rozwiązaniem jest po prostu nałożenie limitu na moc procesora, da ci to raptem kilka % straty wydajności, ale powinno ochronić CPU przed degradacją, oraz zastosowanie bardzo dobrego chłodzenia. W tym zestawie coś tam w miarę siedzi wielkiego, nie widzę na specyfikacji co to jest, ale spokojnie można dodać dwa wiatraki na górę, bo jest miejsce w tej choince, żeby zabierały szybko ciepłe powietrze znad radiatora, to powinno trochę pomóc.

1 polubienie

:open_mouth: Co? Intela w takim razie już nie kupię. Teraz mam Ryzena 7 3700x.

Zachcialo mi sie lepszego komputera bo mój i7 6700 i gtx1060asus 6gb slabo dawal rade teraz juz nowego sie odechciewa. Na mój pech spezedalem stary pc w trzy dni:D Tego w takim razie raczej oddam i tyle w temacie:/

Przecież jest wydajny, więc o co chodzi? Nałóż sobie limit w BIOSie, dodaj dwa wiatraczki i już, to dobry komputer. Masz gwarancje na CPU, Intel w ciągu 3 lat pewnie wyda poprawione, jak ci padnie to sobie zmienisz. Nie ma co się przejmować, lepiej zacznij korzystać, i obserwować, czy jest stabilnie, czy się nie wysypują gry itp.

W twoją starożytną podstawkę AM4 możesz wsadzić sobie np. Ryzena 7 5800X3D pozwoli ci to na osiągnięcie w grach wydajności zbliżonej do i7-13700K. Jednak te Ryzeny też się trochę pocą, 105W, i lepiej zakładać tam solidne chłodzenie. ZA stary CPU odzyskasz jakieś 300-400zł spokojnie.

1 polubienie

Chodzi o te power limity ktore juz w bios mam ustawione? Gosc na infolini z dzialu reklamacji jak dzis do nich dzwonilem powiedzial takie cos ze jak zmieniam ustawienia graficzne w grze z tych zalecanych ( nic to nie zmienia bo temp takie jak były i trottling tez jest)co gra sobie sama dobierze to sprzet bedzie potrzebowal wiecej mocy obliczeniowej i to jest jest jeden z powodow ze temp sa wysokie hehe. Przypominam ze we wszystkie gry pykam na full hd bo taki mam monitor a ustawien mam nie ruezac bo bede mial trottling ? To takie ograniczenie tego co kupilem.

Ustaw MAX 125, i już, albo zostaw. W FULL HD to nawet z limitem na 100W będzie śmigać na MAXA. Ja, jak mam zlecenie na Intela nowszego, to poniżej Deepcool AK620 nie zakładam do tego, bo wiadomo, że będzie wracać. Limity nakładam 150W i pokazuje na danym sprzęcie jak sobie zmienić. Przy czym, informuję klienta, że słabo jest ze stabilnością, i generalnie, do momentu, aż coś Intel z tym zrobi, raczej zalecam ostrożnie, ale oczywiście to już klient decyduje. W końcu ma gwarancję, a teoretyczny limit chwilowy w turbo wynosi dla tego CPU 219 W. I część osób nawet podkręca i jakoś to im działa.

Parafrazując: -Może nie jest stabilnie, ale za to gorąco. :joy:

Swoją drogą co tam wsadzili do chłodzenia, bo za bardzo nie widać przez szybę i te świecidełka?

ps. Ten komputer jest znacznie szybszy niż to co miałeś, więc nawet jakbyś dowalił limit jakiś eco z 60W to i tak byłby szybszy o niebo od starego, więc narzekać nie ma co.

1 polubienie

Widzę fajne chłodzonko a u mnie przypadkiem nie wystarczy zmienić chłodzenia na np takie i będzie po problemie? Tylko że kurka komp nowy mam go 6dzień a ogólnie 15 dni na zwrot i dostaje spowrotem 100% kasy bez podawania powodu;d

A jest ciepło jest w zimie dodatkowe grzanie pokoju :wink:

Dostałem informacje prosto z czatu xkom z konsultantem że to ich autorskie chłodzenie ;-d tak więc noname;-)

Ale płacąc taką kasę serio dostać zakup który nie jest pewny? No bo tak naprawdę nastawiłem się na NIE z tym pctem a kupił człowiek coś droższego aby się przygotować na GTA VI itd itd
Szybki jest to nie ma co porównywać ale może oczekuje za wielkiego ideału już sam nie wiem. Póki co czuje się oszukany że kupiłem super za… komputer który kosztuje prawie 9k ja w promo z kodem kupiłem za 7.4k a nie daje sobie w nim rady chłodzenie no omg serio? Reklamować oddać im na serwis i co oni mi powiedzą tak może być co najwyżej gdzie po grze w pokojowej temp 23stpC odpalając cs2 na 15min i na zalecanych ustawieniach łapie trottling na wykresie.

A jakiej firmy jest zasilacz i dysk, bo w specyfikacji brak info?

1 polubienie

Adata 700 cos tam i silentium pc 850 z bronzem.

Za PC z B760 dałeś 7,4k? XD

W jakim sensie wadliwe? Bo się grzeją?

Teoretycznie mógłbyś zainwestować w któreś z poniższych, ale nie wiem na ile to pomoże.

  • Deepcool AK500 - 269
  • be quiet! Dark Rock ELITE - 495
  • Noctua NH-D15 - 499

Ja tam zawsze dobierałem chłodzenie po TDP i niby się sprawdzało → ale jak to się ma do nowych procków to pojęcie nie mam.

1 polubienie

Czyli 3300 mniej więcej grafika i procek a reszta to tanie dodatki no name. IMHO rewelacja to nie jest. Wolałbym słabszy procesor ale markowy dysk, zasilacz i chłodzenie. Ja tam wolę w stacjonarnych AMD, że względu na to, że co dwa lata można wsadzić nowy CPU i sprzęt niewiele ustępuje nowym zestawom.

Na gwarancję brak podstaw. Jak nie traci stabilności Intel im tego nie uwzględni, a będziesz czekał.
Chłodzenie lepsze, to dodatkowy wydatek. Wcale gwarancji nie ma, że coś się poprawi.

Z procesorami intela są kłopoty, zwłaszcza mocnymi, i coraz to szersze kręgi zatacza sprawa.
Jak masz możliwość zwrotu, zwracaj. Kup sobie coś na Intelu 12 generacji albo AMD. A najlepiej samemu dobrać komponenty. Poproś na forum, pewnie każdy coś tam się wypowie i sobie coś zmontujesz.

1 polubienie

Czyli szczerze ten zestaw jest nieoplacalny? Bo zglosilem zwrot z wymiana na nowke sztuke tylko ze tam nie wiem jaka bedzie plyta glowna / jakies firmy ram / dysk/ oraz karta graficzna i zasilacz

Lubisz koty w worku kupować? Nie bardzo rozumiem w jakim celu takie dziwne zakupy?
Przecież można sobie wybrać części dowolne w większości sklepów, w Xcom też. Zmontować samemu, albo zlecić im.

1 polubienie

Na tym forum już były opisy problemów z procesorami rodziny 13 i 14.

Porada @wasabi1084 jest sensowna

swoją drogą, to wygląda na większą wpadkę Intela niż sławny błąd podczas dzielenia, którym dotknięty był Pentium z 1994 roku Pentium FDIV bug - Wikipedia - od tego czasu Intel nie miał poważniejszych wpadek aż do teraz (nie licząc wszystkich błędów typu security, no ale to miała też konkurencja)

Komp oddany a teraz sklada sie nowy takze temat zakonczony ;]