Wysokie temperatury na 13600kf

Potrzebuję pomocy z wysokimi temperaturami na i5-13600kf. Otóż rok temu złożyłem komputer z Navisem F240 i procesorem 13600kf na ASUS’ie B760 TUF. Od początku miałem problem z temperaturami procesora (dochodziło do 103 stopni po trzech minutach w Cinebenchu r23). Zrobiłem okrojony UV o 1.25 mV (-0.125V). Temperatury znacząco się poprawiły i teraz maksymalnie ile jestem w stanie osiągnąć w Cinebenchu to 95 stopni. W grze Battlefield po kilku minutach grania i w bardziej wymagających lokajach temperatura podczas grania czasami w niektórych sytuacjach może dojść do nawet 93 stopni przy niewielkim obciążeniu (karta to GTX 1660 super). Wydaje mi się że temperatury jak na ten procesor i to chłodzenie są o wiele za duże. Po przejrzeniu różnych testów wydaje mi się że ten procesor nie powinien aż tak bardzo się grzać. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Może pomyśleć o zakupie contact frame’a od thermalright?

Sprawdź wersję BIOSu płyty głównej, poszukaj najnowszej wersji na stronie producenta i wgraj ją. Nie podkręcaj procesora i pamięci - ustaw wartości domyślne. Ostatnio Intel przyznał się do problemów z przegrzewaniem się i stabilnością topowych procesorów gen. 13/14. Co więcej sprawa ta nie jest do końca rozwiązana więc śledź czy nie pojawią się nowe wersje BIOSu.

Miałem podobny problem, podobny procesor i5-12600kf, trochę słabszy ale za to mocniejsza karta graficzna. Temperatury 90+ przy średnim obciążeniu. Pomogła wymiana chłodzenia na Fera 5 Dual Fan - SilentiumPC

Z tym, że u Ciebie jest chłodzenie wodne więc powinno być jeszcze lepiej niż z tym Dual Fan. Nie znam się na chłodzeniu wodnym ale tak mi się wydaje (?)

Drugą rzeczą, którą musiałem zrobić to udrożnienie przepływu powietrza w obudowie. Obudowa została zmieniona na szerszą (23cm) + dwa solidne wentylatory Pure Wings 2 140mm - szersza obudowa pozwala zainstalować wentylatory 140mm zamiast popularnych 120mm a różnica jest spora. Często też w tańszych obudowach fabryczne wentylatory do niczego się nie nadają.

Dopiero te zmiany zagwarantowały komfortowe użytkowanie. Przy słabszych wentylatorach i wąskiej obudowie (mimo okienka z siateczką na górze obudowy) w środku gromadziło się tyle ciepła, że chłodzenie pracowało niewydajnie.

Nie wiem czy Ci w czymś pomogłem, bo jednak chłodzenie wodne to trochę inny temat, ale to co mogę polecić to sprawdź przepływ powietrza w obudowie

Jeżeli wszystko masz w porządku, to najprawdopodobniej trzeba czekać na aktualizację biosu tak jak wspomniał przedmówca.

W testach masz 3 stopnie mniej od zwykłej Ferry 5, więc na takim samym poziomie. O ile jest nowe, bo z czasem zacznie zamulać. Na MSI MEG Core Liquid S360 ten jego procesor ma 62 stopnie pod obciążeniem, więc widać do czego nadają się tanie AIO. Za tą kasę byłaby konkretna Noctua.

Intele 13-14 to niestety wyjątkowo gorące procesory,

Skombinuj jakieś normalne chłodzenie, ustaw sobie w nim wiatrak na maxa i zobacz co się dzieje z temperaturami. Ale te nowsze procki intela to są piecyki i temperatury dopuszczalne są wysoko ustawione.
Normalnie w pracy, to bym po prostu zmierzył sobie temperatury chłodnicy i bloku wodnego, żeby zobaczyć czy przenosi poprawnie temperaturę. Wtedy byłoby wiadomo, czy powodem jest to, że ciepło jest zbyt słabo odbierane z CPU, czy może jest jakiś problem z samym AIO.

Wydaje mi się że przepływ powietrza w obudowie jest dobry. W końcu to Silent Base 802…

Widziałem tysiące benchmarków, opinii i nikomu ten procesor się tak nie grzał. Byłem pewien że akurat ten procek pozbawiony jest tych wszystkich bolączek co zapewniały największe kanały technologiczne na polskim yt. (Techlipton, Blackwhite, X-kom)

Na tym filmie z Navis F280 wychodzi 97 stopni

A ja widziałem kilkadziesiąt takich procków na własne oczy i wszystkie były gorące jak diabli. Jak coś łyka tyle prądu, to musi być gorące, fizyki nie oszukasz. Intel jest jak AMD w czasach FX, 12 generacja to sensowne procesory, nowsze są gorące, mają błędy i nie nadają się do użytku, zwłaszcza po jakimś czasie, gdy zaczynają trącić stabilność.
Zresztą nie tylko ja mam takie zdanie. Link

Ostatnio również trafiam na sporo artykułów o niestabilności 13 i 14 generacji. Intel opublikował zalecenia co do bezpiecznych napięć:

Wszystko wskazuje na to, że jest problem z regulacją temperatury/napieciami. Procesory rozgrzewają się poza dopuszczalne maksymum a następnie stają się niestabilne i z czasem ulegają uszkodzeniu. Sprawdzaj regularnie aktualizacje biosu do swojej płyty.

Generalnie to Intel powinien oddać pieniadze, zwłaszcza że główna przyczyna problemów zdaje się być wciąż nieznana:

Mimo to Intel powiedział Tom’s Hardware, że „nie potwierdził przyczyny źródłowej i wraz ze swoimi partnerami kontynuuje badanie zgłoszeń użytkowników dotyczących problemów z niestabilnością odblokowanych procesorów Intel Core 13. i 14. generacji (K/KF/KS)”.

Nie. Mimo korekcji procesory nadal nie są stabilne, a z czasem problem się nasila. Intel nabrał wody w usta, producenci płyt wydali BIOSy, ale tak naprawdę problem nadal występuje. Wygląda to na poważniejsza sprawę niż tylko napięcia. Przyczyna to albo złe wdrożenie procesu produkcyjnego, albo błędy na poziomie projektu. Nic, co byłoby łatwe do załatania prostą łatką. Obniżenie taktowania, prądu, pomaga, ale nie eliminuje problemów całkowicie. Fakt, że problem z czasem narasta, świadczy raczej o problemach z samym procesem wytwarzania. Wysokie temperatury nie poprawiają sytuacji, wiadomo, że przyczyniają się do szybszego zużywania elektroniki.

Ostatnio wyszedł nowy bios na Asusy z nowym microkodem który miał poprawić napięcia i temperatury procesorów Intela. No i co? Zaktualizowałem bios, napięcia spadły ale nadal jest to samo. Niedawno zauważyłem że odpalając grę siedzącą bardzo mocno na procku np. Battlefield V to temperatura podczas gry może dochodzić nawet do 91 stopni. Nawet okrojony UV na B760 już nie wiele daje bo można lecieć z napięciem ale pobór prądu nadal taki sam (w okolicach 180-140W). Nie wiem czy kupować nowe chłodzenie czy ramkę do procesora. Ewidentnie coś jest po stronie chłodzenia. Niemożliwe że temperatury są takie wysokie nawet w grach.

„Rzadko przebijające 90 stopni”, „Nie przebijamy tych 80 stopni na procesorze”. Jest więc o wiele lepiej.

Zacząłbym myśleć jak dokonać zwrotu procesora, towar jest uszkodzony, a że fabrycznie to co Cię to interesuje. Sprzedawca powinien również domagać się zwrotu pieniędzy od Intela.

Coraz więcej problemów wychodzi z 13 i 14 gen np na i7/i9 może wywalić się Unreal Engine Recent high-end Intel CPUs are crashing Unreal Engine games | TechSpot

Studio Alderon Games otwarcie twierdzi, że Intel sprzedaje wadliwe chipy 13. i 14. generacji

Moim zdaniem problem jest tutaj albo z chłodzeniem albo krzywym IHS’em procesora. Ujarzmiłem go na 150W, nie ma już takich wysokich napięć a mimo to cały czas się grzeje. Spróbuję z ramką, później z chłodzeniem a później w ostateczności wymienię procesor.

I to, że zbyt wysokie napięcia uszkodziły wiele z procesorów, Intel zapowiedział, że będzie wymieniał na nowe. Znając ich, to wymienią raczej niestabilne, a te które się gotują zostawią, na zasadzie, a może przejdzie gwarancję i padnie po.

Kup sobie po prostu solidne chłodzenie np. DeepCool AG620, będzie w tej cenie chyba najwydajniejsze. Albo Noctua jakieś topowe jak kasy nie szkoda. Sprzedaj to zabawkowe AIO, to jeszcze kasa się zwróci.

Uzbrój sie w cierpliwosc do sierpnia.

To dobra wiadomosc.
Zła to taka że " The bug causes irreversible degradation of the impacted processors. We’re told that the microcode patch will not repair processors already experiencing crashes, but it is expected to prevent issues on processors that aren’t currently impacted by the issue"

Problem w tym że na moim Asusie już ten bios wyszedł kilka dni temu. Dokładnie jest napisane że wchodzi nowy microkod. Dodano też nowy tryb i teraz w biosie można ustawić te zalecane przez Intela nowe ustawienia. Napięcie owszem się zmniejszyło ale nie do tego stopnia że w Battlefieldzie nie mam ponad 90 stopni a w Cinebenchu 94. Ten tryb również sprawia to że mój undervolting przestaje przynosić jakiekolwiek efekty. Zmieniłem więc ten tryb na ten domyślny Asusa i udało mi się UV jeszcze bardziej zmniejszyć napięcie. Jest lepiej ale nie idealnie…

Intel is delivering a microcode patch which addresses the root cause of exposure to elevated voltages. We are continuing validation to ensure that scenarios of instability reported to Intel regarding its Core 13th/14th Gen desktop processors are addressed. Intel is currently targeting mid-August for patch release to partners following full validation.

Mamy lipiec.
W połowie sierpnia ma byc następna „łatka” dla twórców firmware.
Jak oni sobie w uefi/bios z tym poradza?
I kiedy zaktualizują ponownie firmaware?

Napisałem takze ze według oświadczeń producenta

Co w przełozeniu na „nasze” oznacza że błąd powoduje nieodwracalne pogorszenie jakosci procesorów, których dotyczy problem.

Zaś to

Stwierdza tylko że tam gdzie już sa problemy to ta następna łatka mikrokodu nic nie naprawi , natomiast tam gdzie jeszce ich nie ma , to problemom zapobiegnie.