Zestaw za 10000zł - Programowanie / Multimedia (Buda, 2 monitory i głośniki)

Witam. Za około 2 miesiące planuje kupić komputer. Do tego potrzebne będą mi też 2 monitory i przy okazji planuje zakup głośników. Budżet jaki przewiduje to 10000zł. Trochę poczytałem i skompletowałem taki zestaw. Cenowo wyszło ~4000zł na monitory, ~800 głośniki + karta dźwiękowa, ~5000zł buda.

Główne zastosowanie: programowanie/gry/czasami grafika

Buda:

Płyta główna:  ASRock Z170 Extreme 4 - rozpisywał się nie będę, widziałem, że jest polecana więc ją wybrałem 
CPU:  Intel Core i5-6600K, 3.5GHz, 6MB, BOX - przy tym budżecie raczej nie ma innego wyboru
Chłodzenie:  be quiet! Dark Rock 3 - tutaj mam nieco wątpliwości czy to najlepszy wybór w tej cenie
RAM:  Corsair Vengeance LPX DDR4, 16GB(2x8GB), 2133MHz, CL13, Black
Grafika:  XFX Radeon RX 480 GTR 8GB GDDR5 (256 Bit) - zastanawiałem się pomiędzy RX480 i GTX1060, ale patrząc na testy aktualnie Radeon jest minimalnie za GTXem, a znowu przy DX12 będzie już mocniejszy - opcja więc chyba bardziej przyszłościowa
Dysk:  GoodRam Iridium Pro 240GB - jeden taki już mam, tutaj wątpliwości co do wyboru nie mam (te ~500gb mi na początek wystarczy)
Obudowa:  Fractal Design Define R5 - w pierwszej kolejności kierowałem się wyglądem (więc jeśli jest coś innego wartego uwagi to w podobnym stylu) i po prostu przejrzałem wszystkie podobnie wyglądające, dostępne w sklepie, trochę poczytałem i wybór padł na tego Fractala (chętnie wybrałbym coś z oknem, ale nie jest to obowiązkowe)
Zasilacz:  SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W - modularny, certyfikat 80+ Gold - wydaję się dobrym wyborem

Audio:

Głównie słucham muzyki na głośnikach (klimaty różne - elektronika/rap/rock), czasami obejrzę jakiś film, do gier zakładam słuchawki - ich wymianę też planuje, ale w późniejszym czasie. Aktualnie pokój mam mały - 10/12m², ale w przyszłym roku się to zmieni więc tym bym się nie kierował.

Głośniki:  Microlab Solo 6C - często polecane głośniki i od dawna mam je na oku, także tutaj się nie zastanawiałem (oczywiście chętnie rozważę coś innego)
Karta dźwiękowa:  Asus Xonar DX/XD PCI-e - tutaj mam kompletny mętlik w głowie, wszędzie radzą wybór czegoś innego… Raz ten Xonar, innym razem Sound Blaster Z, jeszcze inni polecają dołożyć do AIM SC808. Ta ostatnia i tak odpada, bo nie jest dostępna w morele - chcę kupić wszystko w jednym sklepie.

Monitory:

2x Dell U2715H - obowiązkowo 27", IPS/VA/PLS, QHD. Rozważam jeszcze LG 27UD68-W, on z kolei ma już rozdzielczość 4K. Używałem jakiś czas temu przez tydzień 27" 4K, ale w rozdziałce QHD (obecna karta na więcej nie pozwoliła) i obraz był bardzo dobry, więc 4K biorę pod uwagę. Pytanie, który będzie lepszy - oba monitory są dobrze oceniane w recenzjach. QHD mi z pewnością wystarczy, ale przy takiej różnicy w cenie 4K może nie być głupim wyjściem - najwyżej będą pracować w QHD.

Do tego jeszcze planuje zakupić myszkę - ZOWIE FK1, obecnie posiadam podkładkę A4tech X7 - jeśli to nie wystarczy dla tego gryzonia to jestem w stanie dokupić jakąś podkładkę do 100zł (koniecznie duża - obecna ma 44x40cm i nie chciałbym mniejszej).

Czekam na jakiekolwiek uwagi/sugestie :wink:

Siema,

 

całkiem zgrabnie sobie wszystko ułożyłeś. Nie ma za wiele do dodania

Opcje do rozważenia:

  • dołożyłbym jednak do AIM SC808 mimo niedogodności zakupu w innym miejscu,

  • zamiast 2 monitorów jeden ultrawide, ale w sumie wolałbym dwa, z uwagi na uniwersalność rozwiązania,

  • 1060 jest obecnie szybsza, jak będzie w przyszłości, zobaczymy. Jednak masz mocny zasilacz, dobrą obudowę. Można brać rx480, bo i ma więcej ramu i wiele fajnych rozwiązań od AMD oraz kiedyś może nas jeszcze zaskoczyć pozytywnie,

  • zmieszczenie się w budżecie z I7. Zależy od tego, jak szybko planujesz wymianę CPU,

  • ewentualnie zasilacz z 5 letnią gwarancją,

  • Fortis 3 starczy, więc można trochę zaoszczędzić,

  • RAMy wyżej taktowane,

  • kwestia myszki to głównie ergonomia, chwyt i preferencje.

PS zasilacz to nawet z 10 letnią gwarancją można kupić np. RM650X.

Dzięki za odpowiedź.

 

Co do AIM SC808 - poczytałem trochę więcej i podobno do solo 6c to może być za dużo. Planuję też zakup słuchawek w późniejszym czasie, ale w 80% i tak będę korzystał z głośników (słuchawki tylko do gier lub czasami do muzyki w nocy). Więc wybiorę raczej Xonara DX lub Sound Blaster Z - będę jeszcze musiał poczytać co będzie bardziej odpowiednie.

Monitor ultrawide - szczerze nie wiem jak by mi przypasował, ale rozwiązanie z 2 monitorami mam już sprawdzone i jak najbardziej mi odpowiada.

 

GTX1060 - tutaj się jeszcze zastanawiam, więc albo wezmę RX480 od XFX albo 1060 od Palita (JetStream).

CPU mocniejszego raczej nie potrzebuje - komputer na max 3/4 lata więc powinien wystarczyć.

 

Zasilacz - dopłata prawie 200zł do RM650X raczej nie ma sensu (patrz też punkt wyżej).

 

Chłodzenie CPU - wiem, że Fortis 3 byłby wystarczający, ale po doborze wszystkiego i wariancie z XFX RX480 stwierdziłem, że ciemne/czarne chłodzenie będzie bardziej pasować do reszty :smiley: Jeśli finalnie zdecyduje się na tą R5 to pewnie też zmienię na Fortisa, jak wybiore jednak coś z oknem to zostanę przy tym bQ.

 

Co do ramu to jeszcze popatrzę, może wybiorę coś szybszego :slight_smile: Chyba, że ktoś poleca coś konkretnego? Byle coś z “niższych”, żeby mieć pewność, że będzie miejsce na chłodzenie CPU.

 

Na myszkę akurat jestem zdecydowany. Do kompletu zdecydowałem się też na podkładkę również od ZOWIE - GS-R.

@Edit: zmieniłem jednak obudowę na wariant z oknem w wersji Titanium - nie widziałem jej wcześniej. Obecnie więc koszyk wygląda tak: zestaw. Do przemyślenia jeszcze karta graficzna, dźwiękowa i ramy.

Pierwsza linijka tego tematu właściwie go rozwiązuje na start. Skoro kupujesz za dwa miesiące to przyjdź za dwa miesiące. Na początku stycznia Intel pokaże nowe procesory, kto wie czy w kartach graficznych się co nie co nie pozmienia. Poza tym w innych podzespołach też mogą zajść zmiany czy jakieś ciekawe premiery. Układanie tego zestawu teraz jak do zakupu jeszcze jakieś 2 miesiące jest kompletnie bezcelowe.

Chciałem skompletować zestaw wcześniej, żeby w razie dobrej promocji móc szybko coś upolować :wink: Sytuacja trochę się zmieniła i pasuje mi zakupić komputer własnie początkiem stycznia. Znana jest może dokładna data premiery nowych procesorów? Jeśli tak sytuacja wygląda to może wstrzymam się z tym tydzień/dwa, aż będzie wiadomo jak z obniżkami.

Wyszło w wątku obok, że Inno3D gaming też jest w podobnej cenie do Palita.

Wstrzymać byś musiał się dłużej, przynajmniej do momentu zejścia podatku od nowości i usystematyzowania się cen konkurencji.

Akurat na zasilacz przy drogim konfigu bym nie żałował. Zresztą są inne pozycje. Może już nie z 10 letnią gwarancją, ale już z 5 letnią tak np. Cooler Master G550M. Wolałbym na coolerze, w tym przypadku, zaoszczędzić niż na PSU.

Nie ma czegoś takiego jak dobre promocje w okolicach świąt. Wtedy zazwyczaj ceny rosną bądź przynajmniej trzymają stały poziom.

 

Teoretycznie 5 tycznia, aczkolwiek jak już nietopyrz wspomniał zanim będzie dobra dostępność i opadnie podatek od nowości to trzeba będzie pewnie poczekać z parę tygodni.

Tak czy inaczej jestem zmuszony kupić komputer początkiem stycznia - będę od wtedy pracował zdalnie z domu, więc maszynę muszę mieć raczej w pierwszej połowie miesiąca. Na święta oczywiście wszystko drożeje, pytanie tylko jak szybko później ceny spadają do ‘normalnych’ wartości. Czy to będzie właśnie początek stycznia? Czy bardziej w okolicach lutego? Wydaje mi się, że zaraz po świętach zdarzają się jakieś promocje. Co do GTX1060 - zostaje raczej przy RX480 w wersji od XFX. Zasilacz, który wcześniej wybrałem jest już aktualnie niedostępny w sklepie, więc póki co zmieniam na CM G550M, a ostatecznie jeszcze pomyślę i może dołożę do jakiegoś droższego modelu jak np. wspomniany RM650X. W tej chwili chyba już wszystko mam jasne, dzięki za uwagi :slight_smile: Odezwę się jeszcze za ~3 tygodnie przed samym zakupem, kiedy już wyjdą nowe procesory :wink:

Ciężko powiedzieć, bo sporo też zależy od kursu dolara. Jednak jakby nie patrzeć to w styczniu też ludzie sporo kupują, głównie dzieciaki co pozbierały kasę od dziadków/wujków i teraz są “bogaci” :wink: Mniejszy ruch obserwuje się tak bardziej właśnie od lutego do kwietnia i wtedy zazwyczaj ceny sprzętu trochę lecą w dół.

Cóż, więc pewnie będę zmuszony kupić po trochę wyższych cenach…Mam tylko nadzieję, że nie będzie już drożej niż obecnie :slight_smile:

 

Wróć więc w styczniu odświeżając powyższy wątek. Doradzimy i ewentualnie naniesiemy stosowne możliwie opłacalne zmiany.

 

RM X jest też w innych wersjach np. 550 W.

Jest i początek stycznia, bardzo możliwe, że w ciągu najbliższych dni (może nawet jutro) będę zamawiał zestaw. Prosiłbym więc o ostateczną korektę :slight_smile:

https://www.morele.net/inventory/info/QVns6u/
 

Co się zmieniło:

Głośniki - postanowiłem dołożyć do Edifierów R2600, czytałem wiele opinii, sam na żywo słuchałem R2730db i wrażenie zrobiły niesamowite :slight_smile:
RAM - zmiana z CL13 2133MHz na CL15 3000MHz
Zasilacz - zamiana na model z 5 letnią gwarancją

Karta graficzna - wcześniej myślałem o RX480 od XFX, jednak po przeczytaniu recenzji i oglądnieciu video na yt, w którym porównany był hałas poszczególnych wersji tej karty MSI biło całą resztę na głowę - pod względem temperatur tak samo :slight_smile:

Klawiatura - wiele osób poleca klawiatury mechaniczne, więc postaowiłem, że się skuszę. Najlepsze wydają się dla mnie przełączniki MX Brown i raczej nie chcę wydawać więcej jak 500zł - koniecznie z jakimkolwiek podświetleniem.

Czekam na uwagi :slight_smile:
 

@EDIT: Takie pytanie jeszcze - dokupić od razu jakieś wiatraczki do obudowy czy to co jest w zestawie w zupełności wystarczy? 

O zasilaczu było już wyżej wspominane, ale wspomnę jeszcze raz :wink: Dorzuciłbym tą stówkę z hakiem do takiego Corsaira

https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm550x-80plus-gold-550w-cp-9020090-eu-779365/

Masz bajerancki zestaw i w sumie trochę szkoda nie dorzucić tej stówki z hakiem dla lepszej jakości zasilacz z dwa razy dłuższą gwarancją (CX550M ma 5 lat, RM550X ma 10 lat). Poza tym do reszty nie mam zastrzeżeń.

 

Na temat peryferii niech wypowie się ktoś inny, to nie jest zbytnio w obrębie moich zainteresowań :wink:

 

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
to ta usługa.
Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
chłodzenie na procesor
http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/
W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu “kod promocyjny” należy wpisać
O44Y129AC8
i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
Alternatywnie zamiast montażu możesz dodać do koszyka pendrive SanDisk Cruzer Blade 16GB
https://www.morele.net/pendrive-sandisk-cruzer-blade-16-gb-001043360000-sdcz50-016g-b35-288752/
Wtedy  przy zamawianiu skorzystaj z kodu
WP35ZXZG5A
i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.

Broniłem się przed tym, żeby dokładać jeszcze do zasilacza skoro tamten byłby wystarczający, ale racja, w tym przypadku nie ma co oszczędzać. Patrząc na opinie ludzie narzekają na sztywne kable, ale da się to przeżyć :wink: Zmienione na RM550X.

Co do kodów promocyjnych - zestaw będę składał sam, darmowej dostawy nie potrzebuję (odbiór w punkcie morele), pendrive na USB 2.0 też zbędny :slight_smile:

Za złotówkę ja bym brał mimo wszystko :wink: Nigdy nie wiadomo kiedy rezerwowo Ci się może taka pierdoła przydać :wink:

Jeśli chodzi o grafikę do tak wydajnego zestawu to warto zastanowić się nad kartą R9 Fury ,https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-r9-fury-nitro-4gb-hbm-4096-bit-dvi-hdmi-3x-dp-11247-03-40g-839170/ , która to wydajnością przewyższa zarówno RX-a 480 jak i polecanego przez wszystkich GTX-a 1060 …

Nie chcę już dokładać do mocniejszej karty graficznej - RX480 mi w zupełności wystarczy, nie jestem jakimś zapalonym graczem :slight_smile: Tym bardziej, że sporo osób narzeka na piszczące cewki w R9 Fury

Jest  thumbup.gif

Klawirkę wziąłbym od  Corsair np. Gaming K70 albo CMStorm na brownach.

Ewentualnie jeszcze nad głośnikami innymi bym się zastanowił np. JBL LSR305.

Monitor z freesync można rozważyć.

Wentylatory w zestawie z obudową to dwie przyzwoite 140. Wystarczą.

Zapomniałem dopisać, że wolałbym klawiaturę w wersji TKL :slight_smile: Zawsze to mniej miejsca zajmuje. Co do tych JBL - mają bass reflex z tyłu, obecnie nie mam możliwości, żeby takie głośniki dobrze ustawić, więc BR z przodu jest dużym plusem w przypadku R2600. Freesync - nie wiem czy to taka spora różnica, ale nawet jeśli to wolę postawić na jakość obrazu niż freesync, a tą w tej cenie Dell ma chyba najlepszą :slight_smile: