Zestaw za 4-5 tys. zł

Witam.

Mam do wydania jakieś 4-5 tys. zł, jaki zestaw do grania polecacie?

Tutaj tak dla ścisłości lista części:

klawiatura bezprzewodowa

8GB RAM DDR3

słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem

system: windows 7 64bit (BOX, NIE OEM!)

procesor: chyba i7 4x2.8GHz

płyta główna z USB 3.0 (chociaż niekoniecznie)

dysk twardy 1-5 TB

karta grafiki obsługująca DX11

chłodzenie

zasilacz

napęd DVD z nagrywarką lightscribe

Proszę o pomoc w poskładaniu tego w jakiś fajny zestawik. Wiem, że za 4 tys. zł procesor i7, oryginalny windows7 box (nie OEM) i USB 3.0 to lekka przesada ale trwam w nadziei, że jednak wystarczy :slight_smile:

Proszę o opinię jaki system kupić (home, ultimate czy professional), czy i7 jest teraz “na czasie” i czy 8GB RAM to dużo/mało czy średnio. Oprócz tego proszę o poskładanie mi całego kompletnego zestawu i podanie przybliżonej ceny.

zestawy-komputerowe-kwiecien-2010-t267420.html

Na twoim miejscu wybrałbym zestaw za 3500 zł z powyższego linka i dołożył jeszcze jeden taki sam dysk, a procesor zmienił na core i5 750. Ewentualnie zestaw za 3400, jeśli nie zamierzasz podkręcać procesora.

i7 jest na podstawce lga1366, której przyszłość jest nie pewna, ale mniejsza o to, bo i tak pewno nie zamierzasz szybko modernizować. 8 GB RAM to bardzo dużo, przynajmniej jeśli chodzi o gry. 4GB spokojnie wystarczy ci na rok/dwa, a po tym czasie RAM będzie 3 razy tańszy i zawsze możesz dokupić.

Resztę rzeczy (klawiatura, słuchawki, system) to wybierz sobie jak ci pasuje. Windows najlepiej 7 Home Premium x64, Ultimate jest bardzo drogi i raczej nie przyda ci się jego dodatkowa funkcjonalność.

Grafikę to może HD5970 albo 5870. ja bym radził brać przewodowe słuchawki i klawiature mniej problemów z bateriami itd . dysk powyżej 700gb nie wiem czym byś zapełniał ale to już twoja sprawa :smiley: zasilacz minimum 1000w w takim zestawie najlepiej ocz lub inna dobra firma nigdy nie bierz jakiś no-name bo słabo działają.

Po pierwsze: do czego będziesz go wykorzystywał, po drugie czy planujesz modernizację raz na jakiś czas, czy będziesz trzymał ten komputer do końca jego dni?

Bezprzewodowa technologia, niema racji bytu, jak ci się bateria rozładuje w klawiaturze i myszce, a nie masz zapasowych baterii akumulatorów (to takie lepsze baterie, niestety drogie, lecz opłacalne i możesz je ładować) to musisz czekać aż baterie się naładują

W sumie baterie w klawiaturach i myszkach (przynajmniej logitecha) trzymają dosyć długo. Mam w laptopie mysz logitecha i bateria wymaga wymiany raz na pół roku, a to nie jest uciążliwe.

Natomiast słuchawki brałbym zdecydowanie przewodowe.

Nie zgodzę się co do zasilacza. HD 58xx są bardzo oszczędne, procesory też nie są jakieś super prądożerne, więc najlepiej jakieś 600W wziąć.

Po 1 wolę sam złożyć komputer a nie kupować gotowy zestaw jak już ktoś polecił bo właśnie w tym sęk, że komputer wymieniam raz na 5-10 lat (fuck yea) i dlatego chcę między innymi i7 i 8GB RAM. Co do bezprzewodowej technologii to słuchawki nie są mi jednak potrzebne (zostanę przy tych co mam przewodowych), ale klawiaturę może kupię. Baterie nie są dla mnie przeszkodą bo gadałem z ludźmi na temat częstotliwości ich wymieniania. Gorzej z bardzo niewielkimi opóźnieniami w takiej klawiaturze - komputer suma sumarum ma być do grania, nie powinien mieć żadnych opóźnień.

Następna sprawa - słyszałem, że windows7 ma jakieś problemy z grami, m.in. Call Of Duty 4 itp. Czy to prawda? Czy będę musiał mieć obok niego zainstalowanego “dodatkowego” XP, żeby wszystkie gry chciały chodzić?

I ostatnia sprawa to chłodzenie. Czy polecacie kupić chłodzenie wiatraczkami czy cieczą?

Dodam, że cena windowsa musi być wliczona w te 4-5k zł, tzn, że trzeba od liczby podanej w temacie odjąć jakiś tysiąc :frowning:

@edit

sorry dopiero teraz zauważyłem, że te zestawy, do których ktoś podał linki to nie jakieś gotowe, złożony kompy tylko po prostu zestawy… aż mi głupio :? Mimo wszystko zachęcam do dalszego “podpowiadania”.

Kupowanie komputera na 5-10 lat jest niekoniecznie dobrym pomysłem. Teraz będziesz miał dużo za mocny, a za 4 lata będzie wołał o litość. Najlepiej kupić coś co teraz będzie bardzo dobre, ale nie na wyrost i z dużymi możliwościami rozbudowy. Na przykład teraz kupić procesor czterordzeniowy, HD 5850, 4GB RAM’u. 4 GB będzie ci na wyrost jeszcze przez co najmniej 2 lata. Wtedy drugie 4 możesz sobie kupić za grosze. Jak grafika zacznie być słaba to sprzedasz tą i dołożysz 400 zł do nowej. Procesor podkręcisz, wszystkie obecne i5 czy phenomy II x4 bardzo dobrze kręcą.

Ciężko zresztą przewidzieć co będzie w przyszłości, dlatego ja osobiście wolę nie wybiegać za daleko. :wink:

Z grami na w7 nie ma problemów, chyba, że jakieś bardzo stare sprzed 10 lat, ale i te w większości powinny chodzić.

No to jeszcze jedno pytanie: do czego Ci koniecznie BOX potrzebny? Jeżeli planujesz mieć tak długo ten komputer, to dlaczego nie OEM?

A bart25 dobrze pisze, lepiej teraz coś dość dobrego kupić (powiedzmy za jakieś 3k), a resztę kasy na lokatę i co jakiś czas jak potrzeba modernizować.

Witam. Tak sobie siedziałem wczoraj wieczorem z kolegą i dzisiaj trochę na allegro i poskładałem taki zestawik:

http://allegro.pl/item1009755126_klawia … ys24h.html

http://allegro.pl/item1006327126_kingst … _gwar.html

http://allegro.pl/item1006014227_nagryw … _prog.html

http://allegro.pl/item1003568930_window … _wawa.html

http://allegro.pl/item1016428148.html

http://allegro.pl/item1002437356_d0_oc_ … d_wwa.html

http://allegro.pl/item1013652947_asus_1 … gw_fv.html

http://allegro.pl/item1007633040_wd_cav … ss_fv.html

http://allegro.pl/item999482512_his_hd_ … _odss.html

http://allegro.pl/item1017203180_norton … kazja.html

suma: 4750zł

Jeśli możecie, napiszcie co zmienić/dodać/czego nie kupować. Czy wszystko będzie do siebie “pasowało” i czy taki zestaw jest OK?

@edit

Jak widać “przerzuciłem się” na OEM a to z tego powodu, że dowiedziałem się, że OEM można instalować 3 a nie 1 razy :slight_smile:

zamiast his weź lepiej saphhire lub gigabyte słyszałem że łatwiej z gwarancją, nortona nie koniecznie musisz możesz lepiej darmowe alternatywy używać przede wszystkim że licencji lepiej nie kupować na allegro bardzo często są problemy a jak widzę cenę 15 zł to już nie muszę się zastanawiać nad tym czy będą tylko jakie będą, klawiatura nawet fajna może też se taką zamówię ale może lepiej przymierz ją wcześniej w jakimś sklepie bo później się okaże że nie wygodna

A: Chyba nie zamierzasz kupować na allegro, wszystko od innego sprzedawcy i za każdą przesyłkę płacić.

B: Klawiatura trochę przekombinowana kształtem i układem klawiszy (Logitechy wszystkie chyba mają taki układ), ale jak ci się podoba i chcesz tyle na nią wydać to ok.

C: Nagrywarkę bierz z interface’em SATA, będziesz miał mniej bałaganu w obudowie.

D: Obudowa jakiejś nieznanej firmy, a do tego NIGDY nie kupuj obudowy z zasilaczem, chyba, że lubisz fajerwerki.

E: Jednak upierasz się na podstawce LGA1366?

F: Dysk, szybszy będzie SAMSUNG z serii F3, ale ten też nie powinien być zły.

G: Ten Norton jest po Polsku? Na obrazku są niemieckie napisy, więc nie wiem. Ja bym zainstalował darmowego Avasta! 5.

No, to starczyło alfabetu. :wink:

Niestety socket LGA1366 nie jest za bardzo przyszłościowy, bo w 3 kwartale 2011 roku wychodzi nowy socket LGA2011 który ma zstąpić socket LGA1366, podobna historia spotka LGA1156 który ma być zastąpiony przez LGA1155.

No ale jaką mam w końcu podstawkę wziąć? I tak mam do wyboru LGA1366/LGA1156, wg. Scorpio obie nie są przyszłościowe. Co mam w takim razie wziąć? Mam też pytanie co do karty graficznej. Otóż pokazałem wam kartę HIS. Kompletnie się na tym nie znam i możecie mi wytłumaczyć, dlaczego na Allegro jest tyle kart HD 5870 (Gigabyte, HIS etc.), każda inaczej wygląda? Ja po prostu kiedyś słyszałem, że ATI Radeon HD 5870 jest dobra i żebym właśnie ją kupił ale i tak nie mogę znaleźć tej “właściwej”. Co oznacza to HIS i jaką wybrać kartę tak za 1400 zł?

HIS to firma, która wyprodukowała kartę. HD 5870 to model GPU w niej użytego. Firm nie będę polecał, do żadnej nie mam uprzedzeń, ale też nie posiadałem nigdy HIS, więc nie wiem.

Karty mogą się różnić chłodzeniem (w przypadku hd5870 większość ma referencyjne chłodzenie), wyjściami obrazu i paroma innymi szczegółami. Tak jak mówię, te tańsze HD5870 niczym się praktycznie nie różnią.

HD 5870 to bardzo dobra karta, kosztuje też odpowiednio. :wink:

Dodane 26.04.2010 (Pn) 20:28

Może w takim razie weźmiesz AMD Phenom II X4 955 na AM3. Procesor za pół ceny, a wydajność bez podkręcania jest taka sama jak w twoim Core i7. Z podkręcaniem AMD też sobie nieźle radzi, choć z Core i7 można wycisnąć więcej.

Dodane 26.04.2010 (Pn) 20:33

Że tak się jeszcze zapytam z ciekawości, jaki masz monitor?

Monitor? :smiley:

Lepiej nie odpowiem na to pytanie, wyśmiejecie mnie że do takiego monitora kupuję taką “skrzynkę” :slight_smile:

A podkręcać raczej nie mam zamiaru.

Haha, tak myślałem, będziesz grać na HD 5870 w rozdzielczości 1024x768. :smiley:

Jak nie podkręcasz, to tym bardziej bierz AMD, nawet możesz Phenom II X4 965, tam masz domyślnie 3,4GHz, wydajność wyższa, a cena znacznie niższa niż i7. Za tą kasę kupisz sobie monitor.

1680x1050 BenQ. Monitora nowego na razie nie kupuję, bo ten jest “w miarę” nowy - rodzice by się wkurzyli :stuck_out_tongue:

OK, a jaką kartę polecasz do tego Phenom II? Oczywiście z ASUS’ów. Do 1000zł.

Czemuż to z ASUS’ów? I co tak nagle budżet spadł do 1000 zł? :stuck_out_tongue:

Za niewiele ponad tysiaka masz HD 5850, bardzo dobra karta, po podkręceniu zrównuje się z HD 5870. :slight_smile: Nic lepszego w tej cenie nie dostaniesz.

Z tym monitorem nie jest tak źle przecież.

sorry, źle się wyraziłem. Miałem na myśli płytę główną, karta zostaje 5870 od asusa, budżet nie spadł :slight_smile: płytę kompletnie nie nam pojęcia jaką kupić dlatego proszę o dobranie mi jakiejś pod 5870hd i phenoma II 965. Jakaś fajna, do tysiaka. Jutro wrzucę cały zestawik poskladany do ostatecznej oceny.

no i jak myślicie - kupić Phenom II x6 czy x4? :slight_smile: x6 jest w cenie i7

proszę o odpowiedź - mam zamiar kupić ten komputer do końca tygodnia :slight_smile: