Zestaw zabezpieczająco-oczyszczający system

Witam

Poszukuję darmowego, lekkiego, bezpiecznego i przede wszystkim dobrego pakietu programów zabezpieczająco-oczyszczajacych dla systemu operacyjnego Windows 7 Ultimate x86 SP1.

Komputer służy mi praktycznie do wszystkiego (PeCet dzielę z rodzinką), a więc - gry, portale społecznościowe (facebook, nasza klasa), przeglądanie www (przeglądarka opera z dodatkiem adblock), muzyka, filmy (youtube), zakupy (allegro), rozmowy on-line (skype), pobieranie plików.

Obecnie korzystam z następującego oprogramowania:

ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer);

odkurzacz ;

defraggler ;

malwarebytes anti-malware ;

avast! free antivirus wraz z comodo personal firewall.

Z powyższego zestawu zostawiłbym jedynie ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) oraz avast! free antivirus - uważam, że na chwilę obecną nie ma nic lepszego.

Zastanawiam się nad odinstalowaniem odkurzacza i zastąpieniem go innym programem oczyszczającym, który nie pokrywałby się z funkcjami ccleanera ( eusing free registry cleaner oraz auslogics registry cleaner jakoś nie przypadły mi do gustu, zainteresowały mnie natomiast wise registry cleaner i jetclean ); zastąpieniem defragglera na systemowy defragmentator; odinstalowaniem malwarebytes anti-malware oraz zastąpieniem comodo personal firewall systemowym firewallem.

Chciałbym ograniczyć ilość zainstalowanego oprogramowania do niezbędnego minimum zachowując przy tym wysoki poziom zabezpieczenia i porządku w systemie.

Poniżej zamieszczam ogólną specyfikację sprzętu.

Procesor - AMD Athlon 64 3700+ (s.754)

Karta grafiki - ATI Radeon 9550 128MB (AGP)

pamięć RAM - 2 GB

Co myślicie o moim obecnym zestawie ? Warto go zmieniać ?

Czekam na wasze propozycję (koniecznie z komentarzem) doboru odpowiedniego zestawu programów.

1.odinstaluj odkurzacz oraz avast

2.zainstaluj http://www.dobreprogramy.pl/Comodo-Inte … 12952.html

3.cclaner- zostaje (uruchomić w zależności od potrzeb)

4.malwarebytes anti-malware- zostaje (uruchomić w zależności od potrzeb)

5.od czasu do czasu uruchomić jako admin.http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner, … 38865.html

z opcją usuń

Jeśli chodzi o komentarz dlaczego zamiast Avasta - Comodo proszę poszukaj w sieci bo nie chce mi się dyskutować

a dobrego reklamować nie trzeba :slight_smile: przykład tu http://www.matousec.com/projects/proact … esults.php

co do odkurzacza zbędny kombajn który potrafi odinstalować co nie trzeba (usuwa “śmieci” z komputera ale również rzeczy potrzebne )

Jeśli chodzi o komentarz dlaczego zamiast Avasta - Comodo proszę poszukaj w sieci bo nie chce mi się dyskutować

Co człowiek to inne zdanie.

avast+Comodo wystarczy.

Co do podanych wyżej testów - te dotyczyły również pełnych (płatnych) wersji oprogramowania, a nie tylko darmowych, poza tym testy wydają się tendencyjne i nie miarodajne (inny testy/rankingi dają inne wyniki).

A ja od siebie napiszę jeszcze o robieniu okresowej kopii bezpieczeństwa (systemu oraz danych użytkowników) - naprawdę warto mieć backup systemu wraz z zainstalowanymi używanymi programami, bo w razie awarii, czy zawirusowania, można łatwo odtworzyć system i nie trzeba walczyć z infekcją.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem (tak na marginesie, nie bardzo rozumiem sensu instalowania programów o takich samych funkcjach/zadaniach - np. oczyszczanie rejestru - auslogics registry cleaner i eusing free registry cleaner albo skaner na żądanie - hitmanpro i malwarebytes anti-malware ).

Po zapoznaniu się z Waszymi propozycjami odnośnie doboru oprogramowania, zdecydowałem się na takie zestawy:

avast! free antivirus + comodo personal firewall.

[po głowie chodziła mi jeszcze Panda Cloud Antivirus oraz BitDefender Internet Security 2013 (pierwsze miejsce w najnowszym rankingu AV-Test, ale niestety płatna), ale ostatecznie zdecydowałem się pozostać przy avaście - wolę sprawdzone przez siebie rozwiązania :)]

Zastanawiam się na wyborem oprogramowania uzupełniającego avast! free antivirus.

W grę wchodzą trzy opcje:

  1. malwarebytes anti-malware (bezpłatny, brak Realtime Protection Module, ocena według portalu dobreprogramy - 7,7)

  2. hitmanpro (testowa/shareware, wyższa skuteczność niż MBAM z uwagi na 5-cio silnikowy skaner, ocena według portalu dobreprogramy - 6,3)

  3. nie instalować żadnego dodatkowego oprogramowania (skanera na żądanie) - antywirus wraz z osłonami oraz zapora sieciowa w zupełności wystarczą.

(opcję 2 mógłbym w zasadzie wykluczyć z uwagi na ograniczony czas użytkowania - raptem 30 dni - a nuż trafi się jakaś promocja - giveaway :smiley: )

Gorzej sytuacja ma się z wyborem odpowiedniego, skutecznego zestawu oczyszczającego system operacyjny (BTW - czy istnieją jakieś aktualne rankingi bądź testy dotyczące skuteczności oprogramowań oczyszczających tak jak ma to miejsce w przypadku softu zabezpieczającego ? - z uwzględnieniem płatnych i bezpłatnych programów;).

Na razie jedynym pewniakiem jest ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer), toteż na nim chciałbym oprzeć swój zestaw programów.

Moje propozycje:

  1. ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) + odkurzacz + wise registry cleaner + defraggler lub auslogics disk defrag

  2. ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) + wise registry cleaner + defraggler lub auslogics disk defrag

P.S

Tak z ciekawości zapytam - czy wie ktoś z Was kiedy ukaże się najnowszy test bezpłatnych/płatnych programów antywirusowych (pakietów zabezpieczających) użytkownika qbap ?

Dodatkowo - Która z metod czyszczenia systemu za pomocą programów daje najlepsze rezultaty (a więc jest jednocześnie najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejsza) : z poziomu Windows czy działania przeprowadzane w trybie awaryjnym ?

Jeśli idzie o programy typu skanery antywirusowe (+malware, rootkity), to z tym stwierdzeniem bym się nie zgodził - zawsze lepiej użyć dwóch różnych programów na wypadek, gdyby jeden z nich czegoś nie wykrył lub z czymś nie dał sobie rady.

Bez względu na to, z ilu korzystałbym programów, zawsze znajdzie się taki, który wykryje po nich nieprawidłowości (pomijam fakt, że im więcej zainstalowanych programów tym więcej śmieci w komputerze).

Nie ma aplikacji, która w 100% dokładnością usunie błędy z systemu operacyjnego (100% skuteczność daje jedynie … reinstalacja systemu). Moim zdaniem, jeśli ktoś już zamierza robić porządki w komputerze powinien skupić na JEDNYM programie - takim, który wykazuje najwyższą skuteczność/dokładność w usuwaniu z systemu zbędnych plików oraz wpisów (ewentualnie można dokonać podziału zadań - wybrać DWA/TRZY programy - jeden będzie odpowiadał TYLKO i WYŁĄCZNIE za czyszczenie dysku, drugi skupi się JEDYNIE na rejestrze a trzeci na defragmentacji). Można także pomyśleć o "wielofunkcyjnym programie oczyszczającym (all in one) - ale w tego typu programach niekoniecznie wszystkie funkcje muszą być na tym samym poziomie (np. słaby defragmentator - dobra miotełka czyszcząca rejestr).

Pomawiam pytanie, które zadałem z poprzednim poście:

Która z metod czyszczenia systemu za pomocą programów daje najlepsze rezultaty (a więc jest jednocześnie najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejsza) : z poziomu Windows czy działania przeprowadzane w trybie awaryjnym ?