Zew. dysk USB a zew. napę optyczny - pytanie o mostek


(XOR) #1

Witam,


(bachus) #2

W teorii powinno działać bez problemu.


(scripter1) #3

Trudno powiedzieć, jeśli w danym modelu zewnętrznego dysku/napędu jest zamontowany pełny mostek/kontroler danego interfejsu (IDE lub SATA) do USB to są spore szanse że zastępując napęd dyskiem lub odwrotnie zadziała ci to niezależnie od producenta.

Ale w praktyce często jest montowany mostek o funkcjonalności ograniczonej jedynie do danego typu pamięci (tylko dysk twardy lub tylko napęd) i w takim przypadku podłączenie dysku zamiast napędu nie zadziała niezależnie od producenta ani na odwrót (poza tym zmiana zamontowanego napędu na napęd innego producenta też może nie zadziałać).

Tak naprawdę na rynku jest dużo obudów dysków i napędów oraz zewnętrznych dysków i napędów różnych producentów a ich konstrukcja jest bardzo różna i tylko rozebranie konkretnego modelu ujawni co w nim siedzi, spodziewam się nawet że niektórzy producenci mogą nawet dostarczać w takiej obudowie dysk/napęd z fabrycznie zmodyfikowaną płytką kontrolera (ta co zawsze jest pod spodem dysków i napędów) z interfejsem USB a pozbawioną typowego interfejsu (IDE/SATA).


(XOR) #4

No to teraz trochę inne pytanie. W dyskach zewnętrznych jest mostek łączący interfejs USB z “właściwą” elektroniką dysku. Zazwyczaj montuje się tam dyski 2,5". Czy te dyski wewnątrz są tymi samymi dyskami co produkowane i sprzedawane seryjnie, jako “zwykłe” dyski 2,5", np. do laptopów?


(scripter1) #5

Raczej tak ale trzeba pamiętać że tanie zewnętrzne dyski często nie maja w środku żadnego HDD a jedynie jakiegoś taniego pendriva.

Do tego trzeba dodać jeszcze całą gamę różnych złącz stosowanych w dyskach 2,5", w przypadku SATA nie ma problemu bo złącze jest jedno dla wszystkiego (poza ESATA) ale w przypadku dysków z interfejsem IDE była cała szeroka gala złącz stosowanych przez różnych producentów laptopów.