Zew. IP router Multimedia


(Mrozek360) #1

Witam

Mam pytanie. Co trzeba zrobić aby na laptopie, do którego net dochodzi przez router, było zewnętrzne IP. Przykładowo:

Strona w xampp'ie. Co zrobić żeby ktoś mógł wejść na nią poprzez moje zewnętrzne ip.?


(Pichulec) #2

A czy masz przyznane przez providera zewnętrzne ip?? Jeżeli tak to musisz tylko przekierować porty w routerze (dokładnie port 80). Jeżeli nie to nikt twojej strony nie zobaczy.


(Mrozek360) #3

Tak, mam zewnętrzne, ten port 80 przekieruje we wszystkim to ip czy tyko w xamppie?


(scripter1) #4

Przekierowujesz tylko w routerze.

Ale żeby postawić stronę nie musisz przekierowywać portów, większość routerów (o ile nie wszystkie) ma opcję w rodzaju "default serwer" po włączeniu której podajesz ip komputera na którym chcesz postawić stronę (to ip przyznane mu przez router) i to wystarczy.

Tylko tak czy inaczej i tak nie będziesz miał na kompie zewnętrznego IP (bo ma go router, musiałbyś podłączyć komputer z pomięciem routera), ale to nie przeszkadza to aby tak wszystko skonfigurować aby działało jak na zewnętrznym ip.


(Mrozek360) #5

Czyli do każdej czynności(programu) będę musiał przekierowywać osobne porty?


(roobal) #6

Jeśli na danym komputerze chcesz udostępniać dane usługi i chcesz je udostępnić tylko wybranym osobom, to lepiej jest przekierować porty i dla każdej usługi trzeba to zrobić z osobna, jeśli komputer/serwer ma być dostępny publicznie dla całego świata, to możesz go postawić w DMZ.

Pozdrawiam!


(Mrozek360) #7

Chodzi mi o to, żeby na laptopie było zewnętrzne ip. Czyli chyba to DMZ... jak to zrobić :)?

Pozdrawiam


(roobal) #8

Jak pisał kolega Scripter bezpośrednio nie będziesz miał publicznego IP, stawiając komputer w DMZ, jest on w pełni dostępny dla całego świata. Jak to zrobić? Poszukaj w routerze opcji DMZ i tam podaj prywatny adres komputera, który chcesz udostępnić światu.

Jeśli chcesz mieć publiczne IP bezpośrednio na laptopie, to podłącz internet do laptopa bezpośrednio i z laptopa musiałbyś udostępnić łączę routerowi, który dalej łączyłby komputery w sieci. Tylko pytanie, czy to się opłaca.

Pozdrawiam!


(Mrozek360) #9

Czyli w tym wypadku IP zew. czy to, które przydzielił mi router?

Druga opcja odpada, bo po 1 muszę mieć przez wifi, a po 2 do sieci jest podłączony PC, więc nie byłoby to zbyt dobre roziwązanie.

Pozdrawiam


(scripter1) #10

No nie zupełnie.

Aby się połączyć z twoim komputerem z zewnątrz ludzie muszą używać twojego zewnętrznego ip przyznawanego ci przez operatora, domyślnie na standardowych ustawieniach routera nie jest to możliwe.

Natomiast ideą przekierowywania portów w routerze czy DMZ jest umożliwienie takiego funkcjonowania gdy komputer nie jest bezpośrednio wpięty do sieci tylko przez router.

Czyli w skrócie dzięki ustawieniu DMZ lub przekierowaniu portów komputer nadal może być używany jako serwer dostępny z sieci i z zewnątrz w zasadzie nie ma różnicy czy komputer wpięty jest bezpośrednio do sieci czy przez router - połączenie z nim i tak odbywa się przez wywołanie zewnętrznego ip.


(roobal) #11

Napisałem wyraźnie prywatny adres. Rozróżniasz adres publiczny od prywatnego? Nie ma czegoś takiego jak zewnętrzny albo wewnętrzny adres IP, to jest tylko potoczne określenie. Ty masz podać w DMZ adres prywatny komputera, czyli adres przydzielany przez router, nie przez dostawcę internetu, a reszta świata będzie łączyła się przez publiczne IP.

Pozdrawiam!


(Mrozek360) #12

http://x/

Działa :)?


(roobal) #13

Działa :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Mrozek360) #14

Dzięki wielkie :wink:

Pozdrawiam