Zew. IP router Multimedia

Witam

Mam pytanie. Co trzeba zrobić aby na laptopie, do którego net dochodzi przez router, było zewnętrzne IP. Przykładowo:

Strona w xampp’ie. Co zrobić żeby ktoś mógł wejść na nią poprzez moje zewnętrzne ip.?

A czy masz przyznane przez providera zewnętrzne ip?? Jeżeli tak to musisz tylko przekierować porty w routerze (dokładnie port 80). Jeżeli nie to nikt twojej strony nie zobaczy.

Tak, mam zewnętrzne, ten port 80 przekieruje we wszystkim to ip czy tyko w xamppie?

Przekierowujesz tylko w routerze.

Ale żeby postawić stronę nie musisz przekierowywać portów, większość routerów (o ile nie wszystkie) ma opcję w rodzaju “default serwer” po włączeniu której podajesz ip komputera na którym chcesz postawić stronę (to ip przyznane mu przez router) i to wystarczy.

Tylko tak czy inaczej i tak nie będziesz miał na kompie zewnętrznego IP (bo ma go router, musiałbyś podłączyć komputer z pomięciem routera), ale to nie przeszkadza to aby tak wszystko skonfigurować aby działało jak na zewnętrznym ip.

Czyli do każdej czynności(programu) będę musiał przekierowywać osobne porty?

Jeśli na danym komputerze chcesz udostępniać dane usługi i chcesz je udostępnić tylko wybranym osobom, to lepiej jest przekierować porty i dla każdej usługi trzeba to zrobić z osobna, jeśli komputer/serwer ma być dostępny publicznie dla całego świata, to możesz go postawić w DMZ.

Pozdrawiam!

Chodzi mi o to, żeby na laptopie było zewnętrzne ip. Czyli chyba to DMZ… jak to zrobić :)?

Pozdrawiam

Jak pisał kolega Scripter bezpośrednio nie będziesz miał publicznego IP, stawiając komputer w DMZ, jest on w pełni dostępny dla całego świata. Jak to zrobić? Poszukaj w routerze opcji DMZ i tam podaj prywatny adres komputera, który chcesz udostępnić światu.

Jeśli chcesz mieć publiczne IP bezpośrednio na laptopie, to podłącz internet do laptopa bezpośrednio i z laptopa musiałbyś udostępnić łączę routerowi, który dalej łączyłby komputery w sieci. Tylko pytanie, czy to się opłaca.

Pozdrawiam!

Czyli w tym wypadku IP zew. czy to, które przydzielił mi router?

Druga opcja odpada, bo po 1 muszę mieć przez wifi, a po 2 do sieci jest podłączony PC, więc nie byłoby to zbyt dobre roziwązanie.

Pozdrawiam

No nie zupełnie.

Aby się połączyć z twoim komputerem z zewnątrz ludzie muszą używać twojego zewnętrznego ip przyznawanego ci przez operatora, domyślnie na standardowych ustawieniach routera nie jest to możliwe.

Natomiast ideą przekierowywania portów w routerze czy DMZ jest umożliwienie takiego funkcjonowania gdy komputer nie jest bezpośrednio wpięty do sieci tylko przez router.

Czyli w skrócie dzięki ustawieniu DMZ lub przekierowaniu portów komputer nadal może być używany jako serwer dostępny z sieci i z zewnątrz w zasadzie nie ma różnicy czy komputer wpięty jest bezpośrednio do sieci czy przez router - połączenie z nim i tak odbywa się przez wywołanie zewnętrznego ip.

Napisałem wyraźnie prywatny adres. Rozróżniasz adres publiczny od prywatnego? Nie ma czegoś takiego jak zewnętrzny albo wewnętrzny adres IP, to jest tylko potoczne określenie. Ty masz podać w DMZ adres prywatny komputera, czyli adres przydzielany przez router, nie przez dostawcę internetu, a reszta świata będzie łączyła się przez publiczne IP.

Pozdrawiam!

http://x/

Działa :)?

Działa :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki wielkie :wink:

Pozdrawiam