Zewnętrzna nagrywarka Blue-ray nie odtwarza płyt CD/DVD/BD

Witam wszystkich!

Sprawiłem sobie niedawno zewnętrzną nagrywarkę Blu-ray (ASUS SBW 06D5H-U) i ku mojemu zdziwieniu… nie odtwarza ona żadnych płyt kompaktowych. Czyżby służyła tylko do nagrywania materiału audio/wideo na płyty CD/DVD/BD? Fakt, jest na jej opakowaniu napisane:
“Urządzenie ASUS SBW 06D5H-U to bardzo cienka, zewnętrzna nagrywarka Blue-ray USB 3.1 Gen. 1 obsługująca dyski M-DISC.”

Dotychczas byłem święcie przekonany, że każda nagrywarka jest jednocześnie odtwarzaczem wspomnianych płyt. Jestem zaskoczony. Czyżbym się rąbnął? Ma ktoś może podobny sprzęt/problem? Wszystkie sterowniki pobrane i zainstalowane jak trzeba. Mogę zgrywać płyty na dysk komputerowy, mogę materiał audio/wideo wypalić na płycie, a oglądać… nie mogę.
No, sam nie wiem, proszę o poradę.


A te “płyty kompaktowe” to jakie? Jakiego playera używasz? Zainstaluj VLC Player i spróbuj z nim.

P.S. Z tego co pamiętam to M$ przyoszczędził i “goły” Win10 nie potrafi odtwarzać płyt DVD/BD - musi być zainstalowany jakiś player.

Znam, te prędkości, które podałeś.

  1. Płyty kompaktowe, których używam, to normalne płyty CD, DVD i BD z nagranymi filmami lub muzyką, kupione w sklepie. Dodam, że odtwarzam je bez problemu na odtwarzaczu LG, podłączonym do telewizora.
  2. Co do mojego komputera: wbudowany Windows Media Player 12 odtwarza płyty CD umożliwiając również zgranie ich na komputer, oraz wypalenie. Do odtwarzania plut DVD natomiast mam inny, wbudowany odtwarzacz, Film & TV oraz, pobrany z Microsoft Store, sMedio True DVD for HP. Oba dobre do odtwarzania płyt, ale wypalać ani zgrywać płyt DVD za ich pośrednictwem nie mogę.
    I stąd właśnie przyszedł mi do głowy pomysł zakupu tego ASUS-a - żeby mieć komplet odtwarzaczy multimedialnych pod ręką, bez potrzeby biegania do TV. No - i masz ci los! Mam nagrywarkę, a z odtwarzania - nici. Próbowałem przy okazji rozmaitych playerów BD z renomowanym Cyberlinkiem na czele - i nic. Może w moim komputerze tkwi jakiś błąd, uniemożliwiający odtwarzanie płyt Blue-ray - sam nie wiem. Napisałem już do ASUS-a, ale odpowiedzi jeszcze nie mam.

(przepraszam, ale odpowiedziałem niechcący sam sobie)

Znam, te prędkości, które podałeś.

Płyty kompaktowe, których używam, to normalne płyty CD, DVD i BD z nagranymi filmami lub muzyką, kupione w sklepie. Dodam, że odtwarzam je bez problemu na odtwarzaczu LG, podłączonym do telewizora.
Co do mojego komputera: wbudowany Windows Media Player 12 odtwarza płyty CD umożliwiając również zgranie ich na komputer, oraz wypalenie. Do odtwarzania plut DVD natomiast mam inny, wbudowany odtwarzacz, Film & TV oraz, pobrany z Microsoft Store, sMedio True DVD for HP. Oba dobre do odtwarzania płyt, ale wypalać ani zgrywać płyt DVD za ich pośrednictwem nie mogę.
I stąd właśnie przyszedł mi do głowy pomysł zakupu tego ASUS-a - żeby mieć komplet odtwarzaczy multimedialnych pod ręką, bez potrzeby biegania do TV. No - i masz ci los! Mam nagrywarkę, a z odtwarzania - nici. Próbowałem przy okazji rozmaitych playerów BD z renomowanym Cyberlinkiem na czele - i nic. Może w moim komputerze tkwi jakiś błąd, uniemożliwiający odtwarzanie płyt Blue-ray - sam nie wiem. Napisałem już do ASUS-a, ale odpowiedzi jeszcze nie mam.

Ani WMP12 dla Windows 10 ani Film & TV nie potrafi “z natury” odtwarzać filmów DVD/BD ponieważ one korzystają z funkcji systemówych a ta nie jest zainstalowana w Win10.
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/14209/get-windows-media-player


Program Cyberlink PowerDVD tylko w wersji Ultra odtwarza filmy BD - natomiast DVD w każdej.
Powtarzam : wypróbuj VLC Player. Jeśli ten program też nie odtworzy to jest problem.

Wypróbowałem, przy okazji też wypróbowałem Aiseesoft Blu-ray Player. Nic z tego! Płytka klekoce w napędzie i w żaden sposób nie chce ruszyć. A u innych, jak widzę po komentarzach, odtwarzacze Blue-ray pobrane z sieci działają. A więc na 99% coś jest nie tak z moim systemem (Windows 10 Home, 64-bit, wersja 1909). Pytanie tylko - co?

Wypróbowałem, przy okazji też wypróbowałem Aiseesoft Blu-ray Player. Nic z tego! Płytka klekoce w napędzie i w żaden sposób nie chce ruszyć. A u innych, jak widzę po komentarzach, odtwarzacze Blue-ray pobrane z sieci działają. A więc na 99% coś jest nie tak z moim systemem (Windows 10 Home, 64-bit, wersja 1909). Pytanie tylko - co?
(nie wiem, jak to się dzieje, że odpowiadam sam sobie). :wink:

Obsługuje format dysków:

Audio CD, Video CD, CD-I, CD-Extra, Photo CD, CD-Text, CD-ROM/XA, Multi-session CD, BD video, BD-R(SL/DL), BD-R(TL/QL), BD-RE(SL/DL), BD-RE(TL), BD-ROM(SL/DL), CD-R, CD-RW, CD-ROM , DVD±R(SL/DL), DVD±RW, DVD-ROM(SL/DL), DVD-RAM, DVD Video
Wymagany sprzęt:
CPU: Intel Pentium® D 945(3.4GHz) or higher
RAM: 1GB or more is recommended
HDD: 10GB or more
Graphics Card: NVIDIA® GeForce 7600GT or ATI X1600 series or above
Use HDCP Compatible display and VGA card to High Definition digital output.
Soft
CyberLink Power2Go 8
CyberLink PowerBackup 2.6
Nero BackItUp
Czyli z tego wynika, że odtwarza.
Jak wsadzisz oryginalną płytę BD lub DVD to jakie komunikaty dostajesz (na razie pomiń płyty nagrywane przez ciebie)?
Bo nagrywanie płyty DVD i BD to przecież nie proste zgrywanie plików na płytę, tylko tworzenie jej od podstaw z menu i tak dalej a nie jako pliki video.
Przy oryginalnych BD to chyba jeszcze coś może być na rzeczy z HDCP…
Czyli monitor musi obsługiwać HDCP, co innego, że zwykłe DVD też ci nie odtwarza.
Możesz zrobić obraz płyty BD i zainstalować ją wirtualnym napędzie, wówczas na sto procent będziesz wiedział, że to system nie odtwarza.
Poza tym masz “normalny” napęd w kompie i stamtąd ci odtwarza DVD, więc w tym samym odtwarzaczu ta sama płyta czytana z Asusa jaki daje komunikat?

(wpis omyłkowy)

Wskazane przez Ciebie wymagania sprzętowe znam - mam je przecież w ulotce informacyjnej tego urządzenia.
Niejasne są dla mnie tylko porównania procesora:
ASUS: CPU: Intel Pentium® D 945(3.4GHz) or higher - mój: Intel Core i5-9400 (6 rdzeni, 6 wątków, 9 MB pamięci cache, częstotliwość: 2.9 GHz (bazowa), 4.1 GHz (turbo)
i karty graficznej:
ASUS: NVIDIA® GeForce 7600GT or ATI X1600 series or above - moja: NVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB GDDR6). Nie udało mi się ustalić, które są lepsze - może tu sie kryje tajemnica moich niepowodzeń.
Monitor i karta graficzna są na pewno kompatybilne z HDCP (sprawdziłem)
Natomiast po włożeniu płyty BD do napędu miałem komunikat: “nie znaleziono programu” (?).
Czekam jeszcze na odpowiedź z ASUS-a.
"obraz płyty BD i zainstalowanie go w wirtualnym napędzie" - jakim programem najprościej to zrobić? (tu nie mam żadnego doświadczenia).

Wszystkie płyty BD z filmami mają zabezpieczenie i aby zrobić obraz musisz najpierw je zdjąć - jest parę programów w necie, niestety płatne.

P.S. Z tego co widzę masz coś namieszane w systemie. Czy to byłby dla ciebie duży problem postawić system od nowa?

Też mam mocne wrażenie, że w systemie coś jest nie tak. Może wersja 2004, na którą ciągle czekam, coś tu wyprostuje? Postawienie systemu od nowa nie jest dla mnie problemem, ale chyba odpuszczę, bo nie mam pewności czy coś to zmieni. Może w przyszłości?.. W każdym bądź razie sam w nim na pewno nic nie kombinowałem. Postanowiłem urządzenie zwrócić producentowi, który niestety najwyraźniej olał mnie nie odpowiadając na moje zapytanie, a olewanie klienta źle świadczy o firmie.
Dziękuję za porady!

Przecież info, które dostajesz po włożeniu płyty BD z filmem “nie znaleziono programu” wyjaśnia ci wszystko.
Nie znaleziono odtwarzacza w systemie, w którym mógłby się film odczytać.
To tutaj jest problem.
Po prostu jeśli masz zainstalowany jakiś odtwarzacz BD w systemie, to nie masz go ustawionego jako domyślny odtwarzacz video.
Wszystkie wymagania sprzętowe masz spełnione…
Wybierz ten odtwarzacz BD, który masz zainstalowany - i ustaw jako domyślny.

https://www.youtube.com/watch?v=4bzymc-7Em4

Jest tych odtwarzaczy do wyboru

https://www.dobreprogramy.pl/Odtwarzacze-plyt-DVD-i-Bluray,Programy,Windows,196.html

Wszystko to już przetestowałem, ale bez rezultatu. Nawet teraz - włożyłem CD do odtwarzacza i kliknąłem “odtwórz” - z poziomu Eksploratora. I wyskoczył mi komunikat “nie znaleziono programu”, po czym… płytka zaczęła być automatycznie odtwarzana w Windows Media Player. Z DVD nieco gorzej - z poziomu Eksploratora - znowu “nie znaleziono programu”. Aje jak kliknąłem ikonkę odtwarzacza - film zaczyna się odtwarzać. Natomiast, gdy wkładałem płytkę BD do odtwarzacza BD - nic się nie działo, a płytka zaczynała szczękać i miotać się jak szalona w napędzie optycznym. A więc jednak jakiś błąd w komputerze. Będę próbował się skontaktować z producentem - HP, bo sprzęt jest na gwarancji. Może w końcu się dowiem, o co chodzi.

Nadal wydaje mi się, że źle coś robisz.
W ogóle w zainstalowanym odtwarzaczu BD, czyli programie ściągnętym z sieci i zainstalowanym w systemie oraz dodatkowo ustawionym jako domyślny odtwarzacz - odtwarza ci jakikolwiek materiał z twardego dysku [pliki mp4. avi i inne], jakąś w ogóle oryginalną płytę CD,DVD…?
Czyli w tym odtwarzaczu BD (nie w Windows Media Player, lub tym oryginalnym Windows 10).
Ale chodzi o odtwarzanie z napędu ASUSA, nie z napędu, który masz w systemie.
I odwrotnie, czy jakikolwiek dysk odtwarza ci z napędu systemowego w tym zainstalowanym odtwarzaczu BD, czyli nie w sysytemowym odtwarzaczu Windows media Player, czy też tym Windows 10.
W ogóle jaki masz zainstalowany program do odtwarzania BD w systemie, czy ma już w sobie wszystkie kodeki, czy musi korzystać z systemowych…

Dziś sięgnąłem po ostatnią deskę ratunku. Poprosiłem o zdalną pomoc techniczną Microsoftu. Zezwoliłem im na zdalny dostęp do mojego komputera i przeczesanie całego systemu i naprawienie go. Trwało to ładnych parę minut, zrestartowałem system, ale nic nie pomogło. Aiseesoft Blu-ray Player nadal nie odtwarza płyt w tym formacie. Spasowałem. Mówi się trudno. Jest jakiś immanentny błąd w systemie i/lub w samym komputerze. Trudno! Odpuszczam temat.
Dziękuję Ci bardzo za porady i wskazówki! :slight_smile:

W ogóle odtwarza ci coś z tego napędu ASUSA? W tym BD playerze?
Bo pisałeś, że dostajesz tylko komunikat o braku programu…jeśli chcesz coś z niego odtworzyć, albo przełącza się na WMP jak w wypadku DVD.
Poza tym, aby player odtworzył płytę BD - musi być online, aby złamać zabezpieczenia płyty z serwera producenta…ale to chyba wiesz.
Poza tym jaki kłopot zainstalować inny player, darmowy - nie testową wersję …

Przetestowałem wszystkie możliwości, ale bez powodzenia. Szkoda mi czasu i cierpliwości na dalsze próby. Jak wspomniałem wyżej - odpuszczam temat. Ostatecznie mam tylko 3 płytki Blu-ray. Mogę je odtwarzać bez problemu na odtwarzaczu BD podłączonym do telewizora.