Zewnętrzny dysk twardy. Kłopot z wybraniem

Witajcie. Otóż zastanawiam się od dłuższego czasu nad dyskiem zewnętrznym. Pochodziłem, poszperałem i znalazłem ogólnie cztery typy. Na początek może podam dwa dysku 2.5":

Seagate External FreeAgent GoFlex 500 GB (nie znalazłem za dużo opinii na jego temat)

WD My Passport Essential SE (tutaj znalazłemnieprzychylne opinie o oprogramowaniu, lecz są opinie dośc starej daty).

Kolenje dwa dyski do dyski 3.5":

Seagate External FreeAgent GoFlex Desk 1TB (wyczytałem, że wykonanie jest dośc niskiej jakości, obudowa jest strasznie miękka a sam dysk ma jakies problemy z połączeniem się)

WD My Book Essential 2.0 1TB (tutaj było dużo pozytywnej opinii, główne zarzuty to jak w tamtym przypadku soft oraz wskaźnik temperatyry pokazujący tylko OK).

Otóż mam mały mętlik w głowie. Mam także parę pytań:

  1. Czym się rożni dysk 2.5" od 3.5" oprócz rozmiaru? Tylko prosiłbym tak łopatologicznie, bo znalazłem artykuł, ale dość naukowy, aż trochę za bardzo.

  2. Czy aby podłączyć taki dysk do komputera, trzeba na nim wcześniej zainstalować jakiś soft, sterowniki czy to jest już w dysku?

  3. Ile prądu zje takie urządzenie?

  4. Rozumiem, ze dysk 2.5" bierze zasilanie z portu USB, a dysk 3.5" ma zasilacz, tak?

  5. Jeżeli dysk ma złącze USB 3.0, to da się go podłączyć do USB 2.0?

  6. Czy taki dysk da się wyłączyć za pomocą przycisku on/off kiedy się go nie używa, a jeżeli będzie potrzebny to go włączyć, czy on zawsze musi być pod zasilaniem?

Ponadto jeżeli ktoś posiada taki dysk (chodzi o 3.5") i mógłby zrobić jego foto w trakcie pracy byłbym wdzięczny, tak najlepiej na biurku. Wiadomo w sklepie jest duże pomieszczenie i wszystko wydaje się małe, a wymiary owszem są podane, lecz jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić. Prosiłbym również o Wasze opinie, spostrzeżenia i ewentualne porady, niekoniecznie tylko do tych modeli. Z chęcią przeczytam również o innych. Dziękuję za pomoc i rady :slight_smile:

  1. Dysk wykrywany jest jako pamięć masowa nie potrzebne są sterowniki.

  2. Patrz na parametry zasilacza w przypadku dysków 3,5"

  3. Tak

  4. Tak

  5. Tak wyłącza się on/off jeśli obudowa ma taka funkcję, odradzam włączanie i wyłączanie prądowe zasilaczem - zasilacze kiepsko to znoszą i często padają.

Dysk kup o możliwie dużej pojemności - stosunek ceny do pojemności jest wtedy najlepszy,

Patrz na prędkość obrotową dysku im większa tym szybszy dysk.

USB 3.0 to już szybki transfer 600 MB/s i warto zainwestować w dysk z tym rozwiązaniem.

Nie patrz na bajerancki wygląd obudowy, liczą się parametry techniczne odczyt/zapis, pamięć cache.

Ja mam WD My Book Essential 2.0 1TB i działa bardzo dobrze bez oprogramowania i jest cichy.

Dyski 3,5 cala są większe, więcej prądu biorą, są zwykle głośniejsze, ale za to tańsze, dostępne są większe pojemności i szybsze (co akurat w wypadku dysku zewnętrznego nie ma znaczenia).

  1. Nie patrz na parametry zasilacza, bo dysk nie musi wykorzystywać całej jego mocy. Dyski 3,5 cala biorą 5-20W (te nowsze bliżej 5W są), a 2,5 cala 1-3W. Patrz na specyfikacje techniczne danego dysku. Choć w przypadku dysków zewnętrznych nie zawsze wiadomo, co siedzi w środku. Można sobie też samemu kupić dysk i do niego obudowę.

Polecam dyski 2,5 cala właśnie ze względu na zasilanie bezpośrednio z USB. Przy tym jest znacznie mniejszy, więc spokojnie się zmieści do kieszeni w razie potrzeby transportu.

Odnośnie ewentualnych porad, to ostrzegam, bo nie każdy sobie z tego zdaje sprawę, że dysk podczas pracy jest bardzo czuły na wstrząsy. Można go stosunkowo łatwo uszkodzić. Jak nie pracuje, to już znacznie lepiej znosi wszelkie obrażenia, choć upadek na ziemię zwykle kończy się uszkodzeniem. :wink:

Potwierdzam.

Co do zakupu to proponuję dysk i obudowę kupić osobno.

Dobry dysk to Samsung HM640JJ (640 GB, 16 MB, SATA II, 7200 obr. ) za około 150 PLN kupisz.

Obudowę szukaj z gniazdem eSATA np. Tracer Exclusive HDD 2.5 E-SATA 206E

szukałem niedawno takiego dysku, wiec za poniżej niż 240zl nie widziałem.

Również rozglądam się za zakupem zewn. dysku i prawdopodobnie zdecyduje się na:

WD My Book Essential 1TB USB 2.0 3,5 "

Sporo solidnych opinii.

Sorry za pomyłkę. Miało być około 250 PLN :slight_smile: ale jak napisałeś kupiłem go do laptopa za 240 PLN

Oferta dobra, gosc tez wyglada solidnie… jednak roznica 60zl nie jest na tyle duza, wiec wolalbym chyba zakupic nowy dysk i miec ta 100% pewnosc.

Co do zakupu osobnego dysku i kieszeni - lepiej 3.5 czy 2.5 cala ? Oraz drugie pytanie, USB 3.0 - nie mam tego w laptopie - w takim razie brac z wersja 3.0 czy 2.0 ?

2,5’ możesz zawsze wsadzić do kieszeni :slight_smile:

Na dzień dzisiejszy lepiej opłaca się z USB 2.0 , chyba że masz albo zamierzasz zakupić nowy komputer z USB 3

W moim przypadku nie zamierzam kupowac kompa z usb 3.0 ani tez nie mam w obecnym.

Dlatego pozostaje usb lub eSata - z tego co widze laptop ma takie wejscie.

Wiec chyba zdecyduje sie na dysk i kieszen 3.5" ze wzgledu na cene - 1TB, a zlacze to eSata - dosc szybka forma transferu.

Zgadza sie ? :slight_smile:

Jeśli nie zamierzasz wędrować z dyskiem to dysk 3,5’ eSATA z USB 2.0 jest optymalnym wyborem :smiley:

A ja Ci napisze, że mam WD MYPassport i sprawuje sie świetnie. Ma jedną nieznaczną wadę - po podłączeniu do Windows7 szuka jakiegoś urządzenia, którego nie może znaleźć i nie pomaga nawet dołączone oprogramowanie no ale zaznacza się żeby wiecej tego urzadzenia nie szukal i wszystko działa jak należy :slight_smile: Kilka razy mi upadł z dość wysoka i cały czas działa bez zarzutu :slight_smile: Naprawdę świetny, godny polecenia dysk 2,5 cala :wink:

Rozwinęła się dyskusja :slight_smile: Ale to fajnie. A mam jeszcze takie pytanko. jak jest z ochrona danych? Jakieś hasło, inne zabezpieczenia czy coś innego?

WD My passport potrzebuje specjalnego sterownika który był dołączony w postaci pliku na dysku. Wystarczyło go wskazać i system zainstalował go wtedy nie wyskakiwał błąd o nieznanym urządzeniu. Przechodziłam przez to samo. Dla tego zanim sformatowałam dysk skopiowałam pliki producenta w bezpieczne miejsce.

Taka jeszcze mała uwaga co do wypowiedzi że nie jest potrzebny soft do dysków. Z doświadczenia wiem że warto zainstalować WDSmartWare które mamy na dysku w ostateczności ściągnąć ze strony producenta. Umożliwi usuwanie bezpieczne sprzętu w bardziej “bezpieczny” sposób. Tzn. dysk się zatrzymuje i wtedy możemy wyjąć wtyczkę USB. W przypadku bezpiecznego usuwania w Windows parkuje tylko głowica a dysk talerz(e) dalej się obracają do czasu wyjęcia wtyku USB. Ktoś zapyta jakie to ma znaczenie? Otóż jeśli chodź trochę interesujesz się S.M.A.R.T. zauważyć można w przypadku usuwania sprzętu przez WDSmartWare wartość “Unsafe Shutdown Count” nie wzrasta a w przypadku usuwania wbudowanym narzędziem w Windows każdorazowe wyjęcie wtyczki USB powoduje wzrost wartości o 1 co świadczy o tym że dysk został odłączony tak jakby nagle nam wyłączyli prąd. Dla tego warto dodatkowo zadbać o kondycję dysku jeśli producent WD daje nam taką możliwość.

Dodane 26.12.2010 (N) 14:31

WD SmartWare umożliwia ochronę danych. Jak to działa nie powiem Ci bo nie korzystam z tego typu rozwiązania ale tu coś znajdziesz na stronie nr 35: Polska instrukcja WDSmartWare

Nie wiem kto jakiego dysku potrzebuje.

Osobiście mam dwa dyski 2,5 cala WD 320 GB w obudowie 4WORLD http://www.4world.pl/categories/product/71/425/ oraz TOSHIBA 320 GB w obudowie Tracer http://www.tracer.eu/Produkt/TRAOBD1161 … _SATA_206E

Dyski potrzebne mi są do przenoszenia danych także wsadzam je do kieszeni spodni czy kurtki i idę w teren nie myśląc o tym gdzie mam wsadzić większy 3,5 calowy dysk w jeszcze większej obudowie ale nie każdy chodzi z dyskami tak jak Ja dlatego każdy wybiera to co jest mu potrzebne.

Poza tym do jakiegokolwiek komputera/laptopa podłączę dyski to działają bez wgrywania sterowników.

Podłączam kabelkiem i komputery wykrywają dyski w obudowach jak normalnego Pendrive czy kartę SD.

A co myślicie o dysku firmy: PQI?

Znajomy ma 750 GB tej firmy i sobie bardzo chwali.

O to miło słyszeć :slight_smile: bo chce kupić 640GB tylko mam teraz dylemat czy z USB 3.0 czy 2.0… ale chyba 3.0 bo jest w sumie droższy tylko o 20 zł…

Jeśli różnica w cenie niewielka warto kupić USB 3.0. Ja także rozważyłam ten zakup przy WD Passport i nie żałuję. Za rok to będzie niemalże standard i wtedy już nie będzie trzeba wymieniać dysku.

U mnie ten sterownik mu nie pasował…