Zewnętrzy dysk twardy - parę pytań

Witam. Przymierzam się do kupna zewnętrznego dysku twardego. Miałem kupić Pendrive’a ale przy takiej różnicy wole jednak dysk. Mam w związku z tym parę pytań.

1.Czy dysk jest zasilany osobno zasilaczem (ile to zeżre prądu?)

2.Czy da się tam zainstalowac system a potem normalnie bootowac dysk przy uruchamianiu kompa.

3.Czy podłączenie dysku “przymuli” kompa

4.Czy tam się również tworzy partycje itd.?

Dysk jaki bym sobie wybrał jest marki Trekstor, miałem już parę rzeczy tej firmy i nie narzekam. Może ktoś się wypowie odnośnie marki? Szczerze dziękuję za pomoc.

  1. Zależy jaką obudowe kupić. Ja kupiłem iBoX. Zasilana jest przez zasilacz. Posiada wyjścia eSATA i USB. Wkłada się w nią dysk SATA.

  2. Windowsa tak, pod worunkiem podłączenia go pod esata. Przez USB to tylko linuxa i też nie każde. Ubuntu zbootuje się z usb, ale fedora i opensuse już nie.

  3. Nie przymuli. Przy zapisie na usb będzie troche wolniej zpisywał. CO chciałeś przez to powiedzieć. Ubuntu mi chodzi w miare sprawnie i nie odczuwam dużej róznicy między wew na sata czy zew na usb.

  4. Tak.

Ja mam Segata Baracuda 7200.10 250 GB

ja polecam kupić dysk 2,5" (cala) bo 3,5 wymaga zawnętrzego zasilania z gniazda, a tak dobie podłączasz tylko pod dwa usb i nie musisz szykać gniazdka :slight_smile:

dołączę sie do tematu z pytaniem. co szybciej zapisuje i odczytuje dane, dysk 2.5 czy pendrive?

usb 2,0 - 480mb/s pendrive odczyt ok.20mb/s zapisz ok 10mb/s zależy od producenta dysk działa zdecydowanie szybciej :slight_smile: