Zeznanie roczne - zyski z kapitałów pieniężnych


(Luxor) #1

Witam,

Mam takie pytanie z księgowości, może ktoś będzie tu coś wiedział na ten temat.

Chodzi mi o to czy jest obowiązek, wykazywania w zeznaniu rocznym zysków z kapitałów pieniężnych (lokaty, konta oszczędnościowe, jakieś fundusze, obligacje, akcje) ? Wiadomo, że bank odprowadza od zysków z tego tytułu automatycznie podatek, jednak o zeznaniu nic nie słyszałem. Wyczytałem jedynie w internecie, że z racji tego, iż podatek jest odprowadzany automatycznie przez bank to osoba fizyczna nie musi już się rozliczać z tego w zeznaniu rocznym.

Pytałem się kilku osób na ten temat, to wszyscy nie wiedzili i jeszcze się stresowali, że przecież też mieli jakieś zyski z kont oszczędnościowych i nic nie składali w związku z tym :smiley: . Wydaję mi się to trochę dziwne, jak by tak każdy polak musiał w zeznaniu to składać.


(system) #2

Nie ma takiego obowiązku.


(7ted) #3

Przy okazji witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników dobrychprogramow.

Obowiązek rozliczenia się w zeznaniu rocznym dotyczy papierów wartościowych,pożyczonych p.wart.(krótka sprzedaż),pochodnych instrumentów finans., udziałów w spółkach z osobowością prawną np: akcje, kontrakty terminowe. Otrzymany np. z biura maklerskiego PIT 8C stanowi podstawę do złożenia przez podatnika PIT-38. Podstawa prawna: Art.45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010r. Nr 51, poz.307, z późn.zm.). Tak jak wspomniał Poraj

dotyczy bankowych depozytów pieniężnych, za które banki same odprowadzają ten podatek.


(Luxor) #4

Hmm... To akcje nie zaliczają się do depozytów bankowych? Rozumiem, że bank udostępnia tylko usługę maklerską i nie odprowadza już automatycznie podatku po sprzedaży akcji? Ech.. masakra z tymi papirami