Zeznanie roczne - zyski z kapitałów pieniężnych

Witam,

Mam takie pytanie z księgowości, może ktoś będzie tu coś wiedział na ten temat.

Chodzi mi o to czy jest obowiązek, wykazywania w zeznaniu rocznym zysków z kapitałów pieniężnych (lokaty, konta oszczędnościowe, jakieś fundusze, obligacje, akcje) ? Wiadomo, że bank odprowadza od zysków z tego tytułu automatycznie podatek, jednak o zeznaniu nic nie słyszałem. Wyczytałem jedynie w internecie, że z racji tego, iż podatek jest odprowadzany automatycznie przez bank to osoba fizyczna nie musi już się rozliczać z tego w zeznaniu rocznym.

Pytałem się kilku osób na ten temat, to wszyscy nie wiedzili i jeszcze się stresowali, że przecież też mieli jakieś zyski z kont oszczędnościowych i nic nie składali w związku z tym :smiley: . Wydaję mi się to trochę dziwne, jak by tak każdy polak musiał w zeznaniu to składać.

Nie ma takiego obowiązku.

Przy okazji witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników dobrychprogramow.

Obowiązek rozliczenia się w zeznaniu rocznym dotyczy papierów wartościowych,pożyczonych p.wart.(krótka sprzedaż),pochodnych instrumentów finans., udziałów w spółkach z osobowością prawną np: akcje, kontrakty terminowe. Otrzymany np. z biura maklerskiego PIT 8C stanowi podstawę do złożenia przez podatnika PIT-38. Podstawa prawna: Art.45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010r. Nr 51, poz.307, z późn.zm.). Tak jak wspomniał Poraj

dotyczy bankowych depozytów pieniężnych, za które banki same odprowadzają ten podatek.

Hmm… To akcje nie zaliczają się do depozytów bankowych? Rozumiem, że bank udostępnia tylko usługę maklerską i nie odprowadza już automatycznie podatku po sprzedaży akcji? Ech… masakra z tymi papirami