Zgodność procesora i RAMu z płytą ASROCK 960GC-GS FX

Czołem. Mam zagwozdkę, w desktopie padła mi płyta główna. Poszperawszy po ofertach sklepów i serwisów aukcyjnych znalazłem właściwie tylko jedną kandydatkę na jej miejsce, której zakup nie wiązałby się z koniecznością wymiany RAM-u na ddr3, na którą to wymianę na razie nie mam funduszy.

Problem w tym, że na stronie producenta tej płyty wśród obsługiwanych procesorów nie widzę mojego popularnego modelu ADX270OCGMBOX (Athlon X2 270), jest ADX270OCK23GM, z odrobinę mniejszym TDP (60,2W zamiast 65), poza tym wszystkie parametry identyczne.

Orientuje się ktoś ile wynosi szansa, że płyta jednak obsłuży mój procek?

Znaleziona płyta, to ASROCK 960GC-GS FX.

Wg cpu-world to ten sam procesor

 

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Athlon%20II%20X2%20270%20-%20ADX270OCK23GM%20%28ADX270OCGMBOX%29.html

wg producenta różnią się jednak minimalnie poborem energii.

I doszła do tego kolejna zagwozdka, bo na liście współpracujących z płytą pamięci też nie widzę moich Corsair CM2X2048, jest tylko wersja 1024.

@ddariush

Procesor jest pod gniazdo AM3 więc płyta teoretycznie musi mieć takie gniazdo, ale z tego co pamiętam to w przypadku procesorów AMD jest kompatybilność wsteczna czyli powinien się uruchomić też na socketcie AM2/AM2+.

 

Co do ramu to podejrzewam, że różnicą jest tylko wielkość pamięci. Twoje “Corsair CM2X2048” będą miały 2GB w jednej kości a w specyfikacji użyli oznaczenia dla pamięci z 1GB.

Dzięki za dobre chęci, ale takie podstawy to już znam.

 

Moje wątpliwości dotyczyły kompatybilności z płytą konkretnego modelu procesora i DDR. Miałem już sytuację, bodajże z Sempronem 3000+, że procesor nie został “przyjęty” przez płytę, która teoretycznie powinna była go obsłużyć. Podobnie jest z pamięciami, niektóre płyty są tak wybredne, że jedną dajmy na to DDR-3200 taka przyjmie, a z drugą się pożre nie wiadomo czemu.

Właśnie dlatego producenci płyt publikują na stronach poszczególnych modeli wykazy kompatybilności przetestowanych podzespołów. 

 

Zresztą teraz mniejsza z tym, ASROCK 960GC-GS FX zakupiony i zamontowany, Athlon X2 270 i wyżej wymienione pamięci śmigają bezproblemowo, więc jakby ktoś miał podobną zagwozdkę, to niniejszym zostawiam rozwiązanie u wujka Google.

Pozdrawiam.