Zgrywanie płyt CD do FLAC

Witam wszystkich :wink: Ponieważ zebrało mi się już trochę płyt, przydało by się zgrać je na komputer. Do tego celu wybrałem program Goobox (używam Ubuntu) a jako format FLAC. I tutaj kilka pytań:

  1. Czy FLAC jest na pewno dobrym wyborem? Nie jestem audiofilem :roll:

  2. Jaki poziom kompresji wybrać dla jak najlepszej jakości dźwięku? Czy ustawienie domyślne jest dobre?

uMHtbSX.png

  1. Potrzebuje również plików MP3 dla mojej upośledzonej Lumii, najlepiej skonwertować FLAC - MP3 czy ponownie zgrać płytę tym razem do MP3?

FLAC>MP3 spełni zadanie gdyż i tak nie usłyszysz różnicy na lumii. Co do kompresji we FLAC zostaw tak jak jest.

konwertowanie z CD -> MP3 czy FLAC -> MP3 niczym się różni bo w obu przypadkach konwertujesz z powiedzmy formatu mocniejszego na słabszy z MP3 na któryś z nich już nie ma sensu

niestety screen który dałeś jest do niczego , mam jakieś pojęcie o parametrach plików audio ale 5 nic mi nie mówi

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi :smiley: Chodzi tu o stopień kompresji - im wyższa cyfra, tym wyższy, a tym samym plik ma mniejszy rozmiar ale jego odtworzenie wymaga więcej mocy obliczeniowej. 5 to domyślna wartość stopnia kompresji dla plików FLAC więc mój screen raczej jest dobry :roll: Ciekawi mnie czy wyższa kompresja nie psuje jakości dźwięku?

MP3 jest stratnym formatem kompresji dźwięku, więc dźwięk skonwertowany za pomocą tego algorytmu nigdy nie jest idealną kopią oryginału (pliku źródłowego).

FLAC jest natomiast formatem bezstratnej kompresji (tak też jest wyraźnie napisane na tym komunikacie), więc jaką kompresję ustawisz w tym okienku, to i tak dźwięk będzie identyczny do tego, który znajduje się na płycie.

Pamiętaj jednak, że dźwięk w formacie FLAC będzie zajmował więcej przestrzeni dyskowej niż jego odpowiednik w formacie MP3.

w plikach muzycznych jak widzę wartości w kilobitach na sekunde to wiem jaka jest jakość pliku w przypadku MP3 są to wartości od 64 do 320kbps a im lepsza jakość tym większy rozmiar

teoretycznie wartość 5 z jakiegoś programu może mieć 200 a w innym 250 czyli nic nie mogę powiedzieć i nic nie wiem

FLAC jest formatem bezstratnym - poziomo kompresji ma tylko wpływ na czas konwersji i wielkości plik wynikowego, nie na jakoś, zresztą pisze na dole “szybsza kompresja” i “wyższa kompresja”.