Zgrywanie sterowników SATA do płytki z XP

Witam.

Nie długo zamierzam wymienić komputer z dyskiem SATA. I tu pojawia się moje pytanie.

Czy będę musiał dogrywać do płytki te sterowniki? I jak to zrobić?

http://walendowski.com/2008/02/06/insta … kach-sata/

Czy jeżeli zrobię to wg. instrukcji zawartej w linku to będzie to działać?

Pozdrawiam.

Od dawna już nie dogrywa się żadnych sterowników. Płyty główne z gniazdami SATA obsługują Windows XP bez żadnych dodatkowych kombinacji

Czyli zainstaluję Windowsa XP na dysk SATA bez zgrywania sterowników??

Nawet nie wiesz jak mnie ta informacja ucieszyła :smiley: .

Dziękuję i Pozdrawiam.

Zainstalujesz o ile Twój XP posiada przynajmniej Service Packa 2.

Zależy do płyty głównej mnie np nawet SP3 nie pomógł płyta asus musiałem z FDD dograć stery sata podczas instalacji.Sam jestem ciekawy zakończenia tego tematu.

No to niestety ale trochę poczekasz bo nowy komputer będzie za jakie 2-3 tyg, a płytkę chciałem już teraz przygotować. Jeżeli Cię to interesuje to oczywiście dam znać jak to się zakończyło.

Pozdrawiam.

Instalacja pójdzie bez problemu jak dysk będzie w trybie IDE, przy ACHI będzie potrzebny sterownik. Jak kupisz nowego kompa z dyskiem i chipsetem obsługującym NCQ to przerób XP w nLite w biosie ustaw tryb ACHI i wgrywaj, na ACHI dysk będzie chodził szybciej.

Gigabyte GA-EP45-DS3 taka płyta główna

WD Caviar SE16 WD3200AAKS (320GB, 16MB, SATA/300) taki dysk

No i Windows XP SP3

a nie mogę zainstalować windowsa na IDE a potem przestawić?

A już myślałem że nie będę musiał się w to bawić :frowning:

Przy tej płycie nie ma żadnej potrzeby żonglerki sterami. Podpinasz dysk, uruchamiasz instalatora Windows i działasz

Windows się nie uruchomi, po przestawieniu.

Wchodzisz do biosu u mnie achi ustawia się w zakładce integrated parameters, zapis i cała operacja nie trwa minuty, zintegrować stery w nlite to nie jest problem żeby nie poradził z nim sobie człowiek umiejący czytać.

A o ile szybciej będzie chodził? Bo jeżeli wzrost będzie nie duży to się ustosunkuje do rady MarS

To samo przechodziłem co ty teraz dograłem stery do płytki instalacyjnej i problem z głowy czy dysk taki czy inny niema problemów.Dalej obserwuje temat za dużo robisz sobie problemów.

A czy mógłby mi ktoś podać stronę skąd mógłbym te sterowniki ściągnąć?

WD Caviar SE16 WD3200AAKS (320GB, 16MB, SATA/300)

Sterowniki dla SATA nie są sterownikami dysku ale sterownikami dla kontrolera dysku, który jest zainstalowany na płycie i są niezależne od marki i modelu dysku SATA.

Do płyty, którą podałeś, producent nie udostępnia dodatkowych sterowników dla trybu AHCI czyli jest duże prawdopodobieństwo, że nie musisz sobie tym głowy zawracać. Inni już pisali, że z tą płytą nie będziesz miał problemu

Tu są wszystkie sterowniki gigabyte do Twojej płyty:

http://www.gigabyte.pl/products/mb/driv … s3_10.html

Te same sterowniki będziesz miał na płycie CD dołączonej do płyty głównej, instalujesz je po zainstalowaniu systemu.

A tu przykładowe sterowniki do innej płyty:

http://www.gigabyte.pl/products/mb/driv … s2_10.html - na samym dole, pozycja oznaczona jako RAID - to są te sterowniki - oczywiście to podałem tylko jako przykład, nie staraj się ich ściągać i instalować :wink:

Zaszła pewna zmiana i wybieram jednak inny zestaw z tą płytą Gigabyte GA-MA790X-DS4, ale już ze sterownikami sobie poradzę.

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

1.Gdzie wybierasz te zestawy, to jakieś “gotowce”?

  1. Ta płyta jest pod procesory AMD http://www.gigabyte.pl/products/mb/driv … s4_1x.html i na dole są sterowniki SATA, czyli prawdopodobnie bedziesz musiał dograć je do płytki lub podac na dyskietce na początku instalacji chyba, że w biosie kontroler przestawisz w tryb IDE

Gigabyte GA-MA790X-DS4

AMD Phenom II x3 720 AM2+ Black Edition BOX

Kingston HyperX DDR2 2x2048MB 1066MHz CL5 (5-5-5-15) BOX

WD Caviar SE16 WD3200AAKS (320GB, 16MB, SATA/300)

Gainward Radeon HD 4870 Golden Sample 1GB DDR5 PCI-E BOX

To będzie taki zestaw. To nie gotowiec. W złożeniu go pomogło mi forum. Tak wiem że tam trzeba będzie dograć sterowniki.

Dodane 20.04.2009 (Pn) 17:50

Ściągam wskazane sterowniki, lecz niestety program nlite nie wykrywa ich gdy chce je dodać :frowning: Próbowałem je przerabiać programem Win Image ale program nie może ich odczytać. ;/ I tu pytanie jak zintegrować te sterowniki??