Zgrywanie VHS na PC - z wyższej półki (Blackmagic Intensity Shuttle)

Hej,

Czy ktoś z Was używa półprofesjonalnych urządzeń do zgrywania analogowego video na dysk komputera ( i może chce takie urządzenie sprzedać)?

Napisałem do sklepu video ten oto mail:

[Dzień dobry, Potrzebuję zgrywać obraz z kamery analgowej do postaci AVI na dysk komputera. Do tej pory robiłem to za pomocą urządzenia “Leadtek WinFast TV2000 XP”. Jest to tuner telewizyjny na szynę PCI z wejściem video na chinch. Problem jest jednak taki, że chcę się przesiąść na nowy komputer, który nie ma szyn PCI. Chciałbym coś kupić w Waszym sklepie, ale nie wiem co konkretnie - czy możecie mi coś polecić? Cena do 1000zł.]

Dostałem odpowiedź:

[Dzień dobry,
aktualnie nie produkuje się już dedykowanych kart do zgrywania wideo. Jeżeli zgrywamy wyłącznie ze źródeł analogowych composite czy S-Video wystarczy do tego urządzenie typu Video Grabber na USB].

Jakoś mnie to nie przekonuje. Miałem grabber za 80zł i pamiętam, że coś było nie tak. Z googla wynika, że wciąż można kupić np. Blackmagic Intensity Shuttle. Tylko zastanawiam się nad kilkoma rzeczami. Czy to urządzenie powzoli mi na zgrywanie plików AVI? Czy pozwoli mi na zgrywanie w dowolnym formacie (720x576, 352x288…)? Czy urządzenie będzie współpracowac z programem VirtualDub oraz na platformie Windows 7 Home Premium 64 bit?

Dzięki

albo to :

https://www.morele.net/avermedia-darkcrystal-hd-capture-pro-61c0270000ad-355834/

OK teraz już wiem że muszę podłączyć analogową kamerę (żółte wyjście RCA) do karty przechwytującej na moim PC (zamierzam kupić taką: BlackMagic Design DeckLink Mini Recorder 4K / LUB / BlackMagic Design Intensity Pro 4K).

W sklepie video powiedziano mi, że potrzebuję przejściówki Composite-to-HDMI. Patrząc na oferty widzę różne opcje: małe kosteczki za 60zł i duże skrzynki za 300zł. Wszystko rzekomo nazywa się “konwerter AV/HDMI”, więc nie rozumiem róznicy, a nie chciałbym wyrzucić pieniędzy w błoto, zarówno na jakiś szmelc jak i urządzenie zbyt profesjonalne jak na moje potrzeby. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie tego rozstrzału w cenach i rozmiarze.

Szkoda przepłacać (cena jaką znalazłem to prawie tysiąc złotych) za kartę umożliwiającą przechwytywanie obrazu 4K, kiedy VHS to:

Przyjmuje się, że dla zachowania jakości obrazu nagranej na kasecie VHS przy konwersji do formatu cyfrowego należy zastosować rozdzielczość poziomą równą przynajmniej 240x4/3*2^0,5=~451 pikseli i rozdzielczość pionową równą dokładnie 576 (dla PAL B/G lub PAL D/K) lub 480/486 (dla NTSC) pikseli

źródło Wikipedia

Choćbyś się dwoił i troił, to konwersja mniejszej rozdzielczości do większej jakości nie poprawi, tylko rozmiar na dysku zwiększy.

1 polubienie

Pocolog, wiem, ale ja już wypróbowałem wszelkie rozwiązania i nie dość, że kasę straciłem, to siwych włosów mi przybyło;) Kupiłem grabber chiński za 30zł, niemiecki za 80zł, amerykańską kartę Hauppauge i zawsze jest jakiś zonk. A to beznadziejny soft, a to nie ma sterowników pod 64-bitowy Windows, itp. Avermedia polecany powyżej nie ma supportu dla Win 10… masakra jakaś. Więc jeśli mam zapłacić 800zł za produkt renomowanej firmy, to jest to w porządku. Tu nie chodzi o jakość, chodzi żeby w ogóle móc to zrobić :smiley: Prosta rzecz, podłączenie analogowego video do współczesnego komputera, a taki zamęt… Przecież jest jeszcze mnóstwo firm oferujących zgrywanie kaset z komunii do DVD, więc chyba da się.

1 polubienie

No i wyjaśniło się. Oto polecana na video forum karta, gdyby ktoś oprócz mnie potrzebował, chociaż nie wierzę w to;)

https://www.avermedia.com/professional/product/ce310b/overview

[avermedia ce310b]