Zgrywanie Windowsa z zakupionego laptopa

Hejka , ze względu na to, że zupełnie się na tym nie znam, chciałam zapytać czy jest możliwość zgrania Windowsa z laptopa którego kupiłam już z wgranym Windowsem 8 i zainstalowanie go na innym komputerze ?  

 

Z góry dziękuję za odpowiedź 

Rzeczywiście się na tym nie znasz o czym świadczy forma pytania.

Każdy program gdzieś zainstalowany nie nadaje się do przeniesienia (tego zainstalowanego) na inny komputer.

Aby coś zainstalować trzeba mieć wersję instalacyjną a nie zainstalowaną.

Inna sprawa to system operacyjny czyli tu Windows.

Poza Windowsem zainstalowanym masz prawdopodobnie jego wersję instalacyjną czyli tzw. partycję Recovery (partycja ukryta)

Służy ona do tego aby kiedyś jak coś padnie od nowa sobie zainstalować Windowsa.

Ty najprawdopodobniej masz kupiony komputer z Windowsem OEM a nie BOX który zgodnie z licencją daną przez Microsoft nie powinien być instalowany na inny komputer.

Co do tego są różne interpretacje tego prawa ale z Microsoft trudno dyskutować :slight_smile:

Z tego co wiem, od Windows 8 wzwyż nie ma już licencji OEM, w przypadku której system musiał być zakupiony ze sprzętem od tego samego sprzedawcy. Windows 8 kupuje się ot tak i można zainstalować na dowolnym komputerze, nawet starym składaku. Nie zmienia to jednak faktu, że licencja zostaje przypisana do tego komputera i aby zainstalować na innym, należy nabyć nową licencję. W przypadku zakupu laptopa z preinstalowanym systemem sytuacja jest nader oczywista - jest to licencja tylko i wyłącznie na tego laptopa. Zapewne istnieje w nim partycja recovery, ale zwykle na takiej partycji znajduje się nie tyle czysta instalka Windowsa jak z DVD, co obraz zawierający Windowsa z preinstalowanymi sterownikami do sprzętu w laptopie i różnymi śmieciami od producenta. Właściwie to, co widzimy tuż po zakupie laptopa. Wgranie tego na innego PC/Laptopa nie ma sensu, bo sprzęt wewnątrz może być inny.