Zgubiony grub

Zgubiłem gruba spod menu wyboru systemów (WinXP i Ubuntu). Nie potrafię sam tego problemu rozwiązać i muszę zwrócić się o fachową pomoc. Obecnie działa mi Windows Xp i jeżeli nie grożą komputerowi jakieś poważne konsekwencje to niech już tak zostanie jak jest. Mam pytanie czy system jest (i w jakim stopniu) podatny na uszkodzenie w tym przypadku , tzn. utraty gruba (programu rozruchowego). Proszę o wyjaśnienie, bo się na tym zupełnie nie znam i jestem trochę niespokojny.

http://www.forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=62567

http://thecamels.org/2007/11/07/odzyskiwanie-gruba/

PS Czy ten temat nie powinien być w dziale Linux?

cezar07 , co masz na myśli mówiąc “zgubiony”? Zupełnie tego nie rozumiem.

Spod jakiego menu? Masz menu wyboru systemu i tam nie ma wyboru GRUBa, bo to menu to już jest GRUB.

cezar07 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

Domyślam się, że GRUB został usunięty z powodu instalacji Windowsa. Jakby inaczej wytłumaczyć możliwość uruchomienia Windows?? Reinstalację GRUBA powinieneś rozpocząć od włożenia płytki z jakimś Linuksem. Następnie uruchamiasz go w trybie ratunkowym lub opcję live. Jeżeli spyta cię się o hasło, to wpisujesz root, pozostawiasz puste lub przepisujesz jakiś inny wskazany tekst. Jak spyta cię o nazwę użytkownika, to podajesz root. Teraz koniecznie sprawdź, czy korzystasz z konsoli! Jeżeli nie, to wciśnij alt+F2 i wpisz xterm. Dalsza procedura wygląda tak:

mkdir /mnt/linux-dysk

mount -ro /dev/sda2 /mnt/linux-dysk
  1. Zapisujesz MBR:

    grub-install -c /mnt/linux-dysk/boot/grub/menu.lst /dev/sda

Pamiętaj, że sda przykładowe oznaczenie docelowego dysku, a sda2 to przykładowe oznaczenie partycji na tym dysku. W twoim przypadku, to może być np. /dev/sdb i /dev/sdb7.

Jest chyba też chyba sposób instalacji GRUBA spod Windowsa. Jednak będzie najpierw trzeba wykombinować sposób na odczyt twojej partycji z Linuksem. Poza tym, to nie jestem tego na sto 100% pewien.

Na przyszłość polecam zrobić backup MBR. Jeżeli lubisz menu Windows, to będziesz mógł je odpowiednio skonfigurować od odpalania GRUBA zapisanego na partycji z Windowsem, choć nie polecam tego.

Przepraszam za błąd w pierwszym punkcie. Poprawiłem.