Zintegrowana grafika w procesorze czy w chipsecie płyty głównej - która wydajniejsza?

Z tego co wyczytałem zintegrowaną grafikę może posiadać zarówno procesor jak i płyta główna.
Lepiej jest jak procesor posiada grafikę czy płyta główna w formie chipsetu ? (rozumiem że zależy to od rodzaju grafiki lecz prosił bym o jakieś ogólne stwierdzenie ) 
Co się dzieje gdy oba podzespoły mają ową grafikę ( zakładam że mamy w tedy po prostu wybór z której będziemy korzystać ? )
I ostatnie: 
Ile możemy “osiągnąć” z taką grafiką przykładowo z Intel® HD Graphics zawartej w 530 i5-6600K ? 
Za wszystkie odpowiedzi i poprawki z góry dziękuje :slight_smile:

Lepsza jest ta, która jest wydajniejsza. Ale… :

Nie wiem czy taka sytuacja jest możliwa, bo chipsety płyty głównej, które obsługują procesory z wbudowaną  grafiką same jej nie posiadają. Możliwe, że są jakieś wyjątki, nie śledzę aż tak dokładnie obecnych konstrukcji.

Sądziłem że płyta posiadająca odpowiednie gniazdo obsłuży każdy procesor z odpowiednią podstawką, bez względu czy ma on zintegrowaną grafikę czy też nie.

Za bardzo uogólniasz.  
Dany procesor oprócz fizycznego pasowania do podstawki musi być obsługiwany przez bios no i chipset. Grafika jest wbudowana w chipset a nie jako oddzielny układ na płycie głównej.
Nie każda podstawka już na etapie projektowania była przeznaczona do obsługi procesorów z wbudowaną grafiką
Obecnie chipsety płyt głównych produkują tylko producenci danej marki procesorów, kiedyś robiła je np. nVidia, VIA i inni

Tak jak pisałem wcześniej - nie śledzę aż tak dokładnie nowości ale jestem pewny, że nie było chipsetów Intela z wbudowaną grafiką, które obsługują procesory z wbudowaną grafiką. Wydaje mu się, że w przypadku AMD też tak jest, jednak tu pewności nie mam w 100%.
Jeśli się mylę (wydaje mi się, że nie) niech mnie ktoś poprawi.
Zobaczymy co inni napiszą w tym temacie

 

Oczywiście piszemy o standardowych podzespołach do użytku w komputerach domu/firmie a nie o specjalistycznych podzespołach do użytku w urządzeniach przemysłowych bo tam może być już przeróżnie. 

Dzięki wielkie za wytłumaczenie i poświęcony czas  ;)

Zazwyczaj procesor graficzny jest albo na płycie, albo w procesorze głównym - mówię o zintegrowanych grafikach. Starsze kompy miały taką grafikę na płycie głównej, nowsze mają zintegrowaną na procesorze.

 Nie produkuje się płyt głównych ze zintegrowaną kartą graficzną oraz obsługujących jednocześnie procesory z własnym układem. Stare procesory pod AM3+ nie posiadają układu graficznego, więc bywa on wlutowany w płytę. Intel od ładnych paru lat oferuje procesory z wbudowanym iGPU. Dotyczy to podstawek cywilnych LGA 11XX.

Zależy jakie masz wymagania. To jest karta dobra do multimediów, w tym odtwarzania 4K, dzięki sprzętowej obsłudze dekodowania HEVC oraz częściowej VP9 (głównie YouTube).  Jeśli chodzi o gry, to tylko te mniej wymagające. Na poważne granie na tym układzie nie ma co liczyć.