Zintegrowana karta graficzna nie pozwala uruchomić gry

Cześć, nie wiem czy w dobrym dziale zakładam swój temat, ale mam problem z odpaleniem gry na laptopie siostry. Pół roku temu zainstalowałem na jej komputerze (emachines G630) system windows 8.1. Przedwczoraj siostra chciała zainstalować kupioną grę Farming Simulator 2009. Po instalacji, przy uruchamianiu wysakuje następujący błąd: “Error: Could not init 3D system. Shader Model 2.0 is reguired. Please install the latest video drivers.”. Poszukułam przez google, czy ktoś miał podobną systuację i znalazłem najczęściej odpowiedź iż należy pobrać nowsze sterowniki do karty graficznej. W tym laptopie jest zintegrowana karta graficzna ati radeon 4200hd. Najnowszy jaki znalazłem sterownik to ten: http://www.amd-drivers.com/download-MobilityHD4200-mobility-driver-for-Windows7-32bit.html Po ściągnięciu, odinstalowałem stary sterownik, po czym spadła rozdzielczość ekranu i zainstalowałem ten oto wyżej podany. Niestety nie miał on nic wspólnego z sterownikiem od karty graficznej (chyba), bo zainstalował się jako program Catalyst do zarządzania procesorem… Gdy wszedłem w menedźer urządzeń, nie było widocznej karty graficznej, ale po reinstalacji systemu powróciła tylko pod inną nazwą. Po ściągnięciu automatycznie nowszego stera (z punktu menedżera urządzeń --> właściwości karty --> aktualiziuj driver) , powróciły ustawienia sprzed ferelnego deinstalacji. Czy ktoś ma pomysł jak odpalić tę grę na jej sprzęcie? Dodam, że sam posiadam laptopa toshiba satellite l645d, który ma taką samą kartę graficzną, aczkolwiek chodzi na systemie windows 7 i gra dobrze działa… Pozdrawiam.

No ale Ty masz 7 i inne sterowniki do karty, a Ona ma system 8.1 i inne sterowniki do karty.

 

Czyli zrobić jej 7 i może ruszy?

Hmmm chodzi Ci, żeby włączyć w trybie zgodności windows 7? Robiłem tak, ale nic dawało. Powiedz tylko, czy taka gra w ogóle się jakoś odpali na tym systemie :slight_smile: Bo widzę, że sterami raczej nie zawiele zdziałam. A szans nie ma, że zrobię down upgrade windowsa :smiley:

Na tym emachines G630 standardowo był zainstalowany Windows 7 i do tego systemu znajdziesz dobre sterowniki. HD 4200 to była dosyć popularna integra, chociaż słaba. Proponuję zrobić downgrade do 7, dołożyć ramu do 4GB (jeżeli oczywiście pozostało 2) i gra ruszy.

Jeżeli wolisz pozostać na ósemce, to zostają Ci tylko te:

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy2&os=Windows%208%20-%2032

Ten co mi podałeś ster, to nie jest dokładnie to samo co podałem w pierwszym poście? Bo widzę, że także version 13.1. A sprawdzałem swój i nie chciało załapać. Nawet nie szukało karty graficznej, bo obsługiwało tylko taktowanie procesora i zużycia prądu. No chyba, że coś źle z tego stera wyciągnąłem :smiley:

W tej sytuacji zostaje chyba instalacja 7, bo wygląda, że ma lepsze  sterowniki do TEJ karty lub trzeba czekać na nowe stery do 8.1?

 

I taka zasada: nowy system i nowe stery i starsza karta grafiki, to z reguły gorzej ona pracuje, bo sterowniki optymalizowane są pod nowe karty.

No tak, ale u mnie sterowniki na karcie są o 2 lata starsze niż u niej, a ten sam model karty… Rozumiem, że mimo tego mój ster w tym systemie wyciąga z niej więcej niż nowszy sterownik znajdujący się w jej windowsie… Kurczę, a zawsze przecież nowsze programy powinny być kompatybilne ze starszymi produktami.