Złącza AGP czy PCI-E


(system) #1

Witam!!

Widzę że większość kart graficznych sprzedawana jest na złącza AGP.

Czy jest jakaś różnica pomiędzy AGP a PCI-E.


(Michal Kolatek) #2

AGP pomiędzy PCI czy PCI-E

AGP vs PCI ogromna różnica

AGP 8x (4x vs 8x 1-2% różnicy) vs PCI-E nie jest aż taka duża, ~2-5 fps w grach więcej na PCI-Express, ale PCI-E ma większą przyszłość niż AGP


(Waho0) #3

AGPx8 szybsze niż x4 ?? Zrób następujący test. Sprawdź dowolnym benchmarkiem dowolną kartę pod AGPx8, następnie zmień w biosie lub w sterownikach AGP na x4 i powtórz test... Jeżeli będzie choć 1fps różnicy to prawdopodobnie podczas trwania testu ruszyłeś myszką, albo jakiś proces systemowy się ruszył przez chwile :slight_smile: . Prawda jest taka że wprowadzenie AGPx8 to był falstart bo nawet obecne karty nie wykorzystują jego potencjału. A co do wyników AGP vs PCI-E, to karty PCI-E mają lepsze osiągi bo producenci ustawiają w nich wyższe taktowania niż w odpowiednikach na AGP. Modele o równych parametrach mają niemal identyczne wyniki (w niektórych testach karta na AGP jest szybsza, a w innych PCI-E)


(Kubusiek71) #4

Nie ma za bardzo różnicy w wydajności kart na AGP,a PCI-E o ile są użyte takie same pamięci (szybkość)ponieważ w kartach na PCI-E są przeważnie szybkie pamięci i temu są wysoko taktowane.Poza tym jeżeli chcesz skorzystać z SLI lub CrossFire musisz mieć płyte gł. na PCI-E. :smiley: Bardzo fajny artykuł co do kart graficznych jest w ostatnim Ekspercie -Komputer Świat-polecam. :slight_smile:


(McDracullo) #5

Zapewniam Cię że różnica jest. Małą bo mała ale jest. No chyba, że robisz testy na kartach seri GF2 czy coś podobnego. Uruchom na AGP x4 x1950 Pro a pote odpal na AGP x8.

A ustawiają wyżej takty na PCI-e ponieważ chcą aby wszysyc przeszli na PCI-e generalnie nie jest to zaltą PCI-e, że karty "działają lepiej".


(Piojarek) #6

tak było, ale chyba 2 lata temu :slight_smile: teraz proporcje sprzedaży są nieco inne i to na AGP sprzedaje się już resztki a nowa karta wychodzi bardzo rzadko na ten port... Przyszły rok pewnie będzie ostatnim w którym będzie można sobie kupić nową kartę na AGP :slight_smile: a niedługo ma się pojawić przecież PCI-E 2.0