Złącza USB/USB-C w monitorze Benq - pytania

Cześć, mam pytanie do Was, ponieważ nie miałem wcześniej monitora z portami USB, dlatego chciałbym dopytać, bo nie wszystko jest dla mnie jasne z instrukcji.

USB dzielą się na dwa obszary dostępnych gniazd, te pod monitorem z tyłu, oraz z prawej strony monitora.

Do zestawu otrzymałem jeden kabel na obrazku zakreślony i oznaczony numerem 3, (tego typu gniazda są 2). Czy dobrze rozumiem, że łączy on USB 3.2 Gen 1 monitora z PC? Również te zakreślone i oznaczone cyfrą 2? To po co są dwa złącza USB w monitorze te kwadratowe typu B i oznaczone numerem 3? Bo kabel dostałem tylko jeden. Dostarczono też kabel USB-C - USB-C.

Złącze typu C z boku monitora - jaki transfer będzie mogło osiągnąć?

Ostatnie USB z tyłu monitora to USB-C, które oferuje ładowanie na poziomie 90W. Czy mam podłączyć je do komputera PC (mam stacjonarny komputer) i co to da? Czy też ma on być podłączony do monitora i z drugiej strony kabla ładuję sobie powerbank i inne urządzenia? Bo co dzieje się, jak podłączony jest do tyłu płyty komputera PC?

Dziękuję za wszelkie wyjaśnienia. :-)

  • Jakieś modele niby pozwalają na użycie USB monitora w celu dzielenia myszy i klawiatury między dwoma urządzeniami. Gdzieś na forum ktoś o to pytał i ktoś wyjaśnił prościej o co w tym biega (lepiej od producenta): Jeden monitor dwa laptopy - problem z klawiaturą i myszką - #4 przez Domker

    Jak widać do tego można użyć USB B i USB C (jak braknie miejsca lub kosztów na wiele USB B).

Tak więc drugi może służyć, by uprościć procedurę dzielenia sprzętu przez BENQ bez sięgania po USB C jak w „Philips Brilliance 346P” ze starego wątku.

Jak dla mnie one dają dostęp do obu sekcji (1 i 2) z ich ograniczeniami (myszy, kamery, klawiatury tylko do USB A). Raczej głupio by było to dla mas robić jako fizyczną zaporę (by chronić łatwiej dostępne boczne porty przez wirusami i USB killerami).

Co do wydajności bocznego/tylniego USB C to może być jak w iPhone 15, czyli standard 2.0 gdzy już jest 4.X z limitem do 480 Mbps (≈57,22 MiB/s). Być może dokładna nazwa modelu pomógłaby sprawdzić czy USB C jest w standardzie jak USB A 3.0 (do 5 Gbps). Po drodze wąskim gardłem też jest jeden z dwóch USB B jak nie jest on w wersji 3.0 (5 Gbps). Można by też sprawdzić czy 480 Mbps wystsrcza do wiarę płynnego obrazu poza pracą biurową - dla eGPU niby prędkosci brakuje nawet na USB 4.X i być może Thunderbolt, wtedy tylni może jest jednak 5–10 Gbps.

Dolny port USB C najwidoczniej jest w stanie ładować nawet np. laptopa co wspiera ładowanie kablem USB (co by miało sens przy 65–90 W jak monitor w stresie tyle nie je z gniazdka - już dawno temu dało się zrobić ekonomiczne monitory na ≈12 W zasilane z np. USB A Wystarczy złącze USB - Hardware - PC Format). Pewnie jak nie wykryje urządzeń do ładowania to spróbuje wyeliminować czy to jest nośnik na dane czy pomysł z ominięciem użycia HDMI i DisplayPort do wyświetlania obrazu. Tu też pewnie dokładny model by to wyjaśnił (dla osób niekojarzących jak to jest z BENQ).