Złączenie dwóch partycji w jedną z zachowaniem danych

(Martin8731) #1

Witam.

Obecnie posiadam zainstalowanego Linuksa Mint 13 na swoim PC, na dwóch dyskach twardych.

/dev/sdb2 26G 12G 13G 48% /
/dev/sda3 196G 121G 75G 62% /mnt/data
/dev/sda4 208G 196G 1,5G 100% /home

Partycja sdb2 jest na dysku SSD, natomiast dwie pozostałe są na zwykłym HDD 500GB. Potrzebuję skasować partycję sda3 (jest to NTFS, miała służyć jako partycja wymiany z Windowsem, w finale wyszło że w ogóle nie korzystam z Windowsa i jest to zmarnowany potencjał) oraz rozszerzyć partycję sda4 na której zwyczajnie brakuje mi miejsca. Chcę jednak zrobić to w bezpieczny sposób tak by nie utracić zapisanych na niej danych i zachować obecny układ zapisanych plików na tej partycji. Poprostu pozbyć się sda3 i mieć jedną dużą partycję sda4. Posiadam drugi dysk 500GB oraz dysk 500GB w laptopie, które mogą posłużyć na tymczasowe zgranie wszystkich danych z tej partycji oraz zrobienie backupu na wszelki wypadek. Czy nawet na zrobienie jakiegoś obrazu obecnej sda4.

W przeszłości przenosiłem tą partycję z dysku 20GB na obecny 500GB, teraz nie pamiętam jak to zrobiłem:). Więc ta partycja ma już wiele lat bez żadnego formatu. Zmieniał się tylko Linux z niej korzystający.

Chyba że obecny schemat:

/

/home

swap space

jest niepoprawny i potrzebuję jeszcze jakiejś dodatkowej partycji?

(roobal) #2

Chcesz te wszystkie dyski połączyć razem czy te dwa dyski po 500GB są tylko do backupu? Jeśli tylko do backupu, to skopiuj co potrzebujesz z sda4 na inny dysk, usuń sda3, przesuń sda4, powiększ sda4. Licz się z tym, ze sama operacja przesuwania partycji może zająć kilka godzin. Powiększanie również może trwać do kilku godzin. Jeśli chcesz połączyć wszystkie dyski, mozesz wykorzystać do tego lvm.

(Martin8731) #3

Tylko ten obecny 500GB, pozostałe dwa moga służyć tylko jako tymczasowy backup. Nie mogę poprostu zrobić jakiejś kopii 1:1. Skasować obie partycje, utworzyć nową, wgrać tę kopię i przypisać ją w /etc/fstab?

(roobal) #4

Możesz, tak chyba będzie nawet szybciej. Możesz nawet od razu utworzyć lvm, później możesz sobie spinać partycje i dyski ja Ci się podoba.

(Martin8731) #5

KIedyś pamiętam, że kopiowałem tę partycję /home przy pomocy gparted. Ostatnio próbowałem tak przenieść partycję / na dysk SSD i coś poszło nietak - system nie wstawał.

(roobal) #6

Najprościej możesz zrobić to tak.

1. Podpinasz dysk.

2. Montujesz dysk, np. w /mnt/dysk.

3. Robisz kopię /home (albo po prostu kopiujesz/kompresujesz graficznie, albo możesz użyć poniższego polecenia).

cd /mnt/dysk
tar -C $HOME -cvJpf home_backup-$(date +%F).tar.xz .
  1. Czekasz, aż skończy, odmontowujesz dysk.

2. Odłączasz dysk.

3. Działasz na partycjach.

Jeśli chcesz klonować dysk, możesz użyć dd albo CloneZilla.