Złe bitrate w plikach mp3

Witam

Jak wiadomo MP3 (ang. MPEG-1/2 Audio Layer-3) to najpopularniejszy format stratnej kompresji dźwięku stosowany w plikach audio. Jego bitrate zawiera sie w zakresie 8 kb/s - 320 kb/s. Więc jakie było moje zdziwenie gdy okazało sie że 20% utworów mp3 na moim dysku, ma zawyzone bitrate. Czesto przekraczające ponad 500kbps.

Osobiscie miałem jednak watpliwości co do tak wysokich bitrate. Raz że jakość tych utworów wcale nie odbiega od 128-192kbps, to jeszcze ich objętość nie przekracza 5MB przy sciezce dł. ok. 4:30 min. Sprawdziłem utwory z niestandardowym bitrate i wyszło:

Windows Media Player:

abc1gd8.jpg

abc2rn7.jpg

MP3tag:

abc3vu5.jpg

w674.png

Teraz pytanie, który program pokazuje prawidłowe bitrate? Stawiam na mp3tag. Sprawdziłem na odtwarzaczu Pentagram Vanquish R USB wszystkie piosenki działają. W specyfikacji odtwarzacza wyczytałem że obsługuje mp3 max do ~320kbps. W takim bądź razie Windows Media Player i system źle odczytuje bitrate. Dlaczego?

Pliki mp3 które nie posiadają standartowego bitrate np.193 zamiast 192 ,130 zamiast 128 itd. potencjalnie mogą zawierać różne dodatkowe badziewia/robaczki/trojany/wirusy , natomiast pliki które podczas odtwarzania (najlepszy to testów winamp) ich bitrate “skacze” tzn. nie trzymie jednostajnie tej samej wartosci mogą być plikami “zakodowanymi” których nie da się w “zwykły/prosty” sposób przegrać na płyte. Pliki mp3 które są powyżej 320kbps na 100% zawierają szkodliwe oprogramowanie.Obecnie na torrentach , mułach i innych im podobnych około 50% różnych plików zawiera oprogramowanie szkodliwe/szpiegujące.

Czyli tylko ten windows media player tak pokazuje, bo w icoming jest dobrze.

Te “dziwne” MP3 pewnie są kodowane jako VBR (bitrate jest dobierany dynamicznie w zależności od “skomplikowania” w danym fragmencie dźwięków). Wczoraj właśnie kodowałem pliki w VBR (do 320 kbps) i np. teraz przy jednej piosence WMP wyświetla mi 225 bbps.

Nie inaczej, w rzeczy samej. Znalazłem odpowiedni artykuł na stronie Microsoftu, z którego jednoznacznie wynika, iż pliki mp3 ze zmiennym bitrate VBR mogą być niepoprawnie odczytywane przez system. Problemu takiego natomiast nie ma w przypadku stałej przepustowści CBR. http://support.microsoft.com/kb/306507/el/en-us

Jedyne rozwiązanie w przyp[adku plików ze złym bitrate to zastosować .mp3 encoder który obsługuje pole TLEN znacznika ID3v2, i poprawić w nim parametr. Zna ktoś odpowiedni program??? To niech zarzuci linka, lub choć nawet nazwę.

Wygląda na to że Microshit nie wspiera formatu VBR i co więcej jak narazie programisci z Redmont nie zamierzają nic z tym robić. To samo tyczy sie Visty. Z tego co wyczytałem w necie “błąd” nie został tu naprawiony. Być może odpowiedni fix będzie dostępny dopiero w kolejnych systemach Windows 7 cz 8 …czy jak go tam nazwiąąąą?!?

Prosty program CDex radzi sobie bez problemu ze zmiennym bitradte , troche zabawy bo trzeba 2 razy konwertować pliki , pierwsze na WMA a potem na MP3 z tym że w enkoderze MP3 ustawiamy bitrate jakie nam pasuje od 8-320 , od tego ustawienia będzie zależec wielkość pliku (Mb) , następnie pliki zachowują się już “stabilnie” i można je nagrać na płyte. Chyba nie musze zaznaczać że programu nie należy wykożystywać do łamania prawa autorskiego.

U mnie WMP odtwarzal plik VBR ze zmiennym poziomem glosnosci :wink:

Mialem wrazenie, ze sie oddalam i przyblizam do glosnikow.

Dziwne i nieprzyjemne wrazenie.

Wszystkie problemy ze zmiennym bitrat’em, odtwarzanym przez WMP, rozwiazal ten plugin (rekomendowany przez MS):

http://www.wmplugins.com/Download.aspx? … 6refer%3D0

No i jakosc dzwieku naprawde zauwazalnie wzrosla!

A juz mialem szukac innego player’a…