Zle chlodzenie, duze temperatury, wentylator? Kilka pytan

Witam,

jak w temacie jest problem z chłodzeniem (nie u mnie, ale u kumpla) ma Pentium 4 2.9GHz 1,5 GB RAM DDR1 no i mu się komp trochę grzeje, jak godzinkę gra to mu się tnie, czasami zatnie i musi resetować a potem już włączyć nie może, musi z 30 minut czekać. Byłem u niego i nakładałem mu pastę tak jak u siebie na nowo, jak zdjąłem radiator to było 0 pasty i sam kusz. xD Teraz jest lepiej, ale kumpel się boi o spalenie no i zapytał mnie:

Czy może zdjąć klapę (jedną stronę obudowy) i włożyć wentylator taki “dla ludzi” jakby do “klimy” xD położyć sobie go na dole i niech dmucha w stronę płyty, ramu i procka, ogólnie na cala płytę. Czy nic się nie stanie jeżeli tak zrobi? I czy dużo mu to pomoże?

Aha, jak komp chodzi z godzinkę i zdejmie się obudowę to po przyłożeniu ręki w środek kompa jest aż tam gorąco (grzeje sie ostro). Jutro jeszcze wymieniamy wentylator na procka no i od razu chce zrobić ten wentylator na całego kompa. Czy nic się nie stanie od tego wentylatora i dużo pomoże? Ogólnie wentylator trochę duży.

// Dlaczego wentylator? Kumpel nie ma akurat kasy, a wentylatora nie używa (zima;P) no i później se kupi jakieś “godne” chłodzenie.

z tego co wiem P4 mocno se grzeją a ten widocznie aż za bardzo. Pastę polecam Arctic silver 5, a jeszcze warto wydać z 20 zł na wentylator wyciągowy i jeżeli jest taka możliwość to jeszcze dodatkowo doprowadzający zimne powietrze z przodu. Jeżeli nie chce żeby mu się sfajczył procesor do do zakupu nowego radiatora niech obniży taktowanie procesora. Jeżeli chce żeby procesor mu dłużej popracował to niech nie włącza na ten czas żadnych gier i sprawdzi w biosie lub w evereście ultimate edition temperatue w stresie nie powinna przekraczać 60 st C.

Sprawdzałem temperatury, zaraz po uruchomieniu kompa ma 66-68 stopni, po włączeniu gry w ciągu 10-20 minut jest ok. 85C i wtedy zaczyna sie lekko zacinac… po około godzinie bywają nagłe zwiechy lub tak sie zacina ze nawet myszka ruszac nie mozna.

Po nalozeniu pasty temp. spadła o ok. 5C, ale to i tak duze temperatury. Bo ja na moim kompie (info w podpisie) mam 40C jak używam gg, aimp2, firefoxa, przy grach ok. 68-73 MAX (zależy od gry, ale max 73). ;p

Tak więc jak mówiłem, kumpel nie dysponuje na razie kasą “wielką” taka jak zakup wentylatora itp., więc pytam czy może sobie wstawić ten wentylator. Zamiast wentylatora do zimnego powietrza z przodu obudowy to ten wentylator z boku obudowy. Może tak być?

Można spróbować ale należy cały czas monitorować temperaturę i do czasu aż znajda się pieniądze na nowy system chłodzenia radziłbym zrezygnować z gier. Bo po dłuszym takim graniu można myśleć o wymianie procesora a nie warto narażać się na koszty. Proponuje radiator Pentagram Karakorum chociaż nie wiem czy będzie pasował do podstawki.

A przy okazji co do tego nowego kompa. Lepiej mieć otwarta klapę(obudowę) z jednej strony czy zamknieta? Jak mam otwartą to kilka stopni mniej mam. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

73 stopni w stresie to trochę za dużo . Otwórz obudowę lub daj dwa wentylatory na przód i tył obudowy wtedy obudowa musi być zamknięta, przesmaruj pastą Arctic Silver 5, lub jeśli trzeba zmień radiator. Napisz jaki masz radiator na procku.

@up:

Radiatory raczej nie mają firm. ;s Mam aluminiowy, a raczej kolega ma. ;s

Przepuszczam że ty i kolega macie boxowe chłodzenie. Oczywiście że przy otwartej przesłonie obudowy jest lepsza cyrkulacja powietrza ale za to komputer się częściej kurzy. osobiście nie chciał bym pracować przy otwartej klapie obudowy.

Jeśli zamontujesz z tyłu wiatrak wyciągowy, z przodu wciągowy temperatura teoretycznie powinna spaść. Ciepłe powietrze unosi się do góry, które będzie wyciągał wiatrak zamontowany z tyłu, natomiast wtłaczane będzie powietrze z przodu u dołu (zimne) co zapewni jakiś obieg powietrza. Oczywiście, gdy zamontujesz oba wiatraki musisz zamknąć obudowę. Jeśli to by nie pomogło niech kolega postara się o nowe chłodzenie do CPU.

Jeśli zamontujesz z tyłu wiatrak wyciągowy, z przodu wciągowy temperatura teoretycznie powinna spaść. Ciepłe powietrze unosi się do góry, które będzie wyciągał wiatrak zamontowany z tyłu, natomiast wtłaczane będzie powietrze z przodu u dołu (zimne) co zapewni jakiś obieg powietrza. Oczywiście, gdy zamontujesz oba wiatraki musisz zamknąć obudowę. Jeśli to by nie pomogło niech kolega postara się o nowe chłodzenie do CPU.

Heh, zadałem pytanie czy może na razie, przez jakiś miesiąc - dwa być ten wentylator ustawiony na procesor, plyte itp., a tutaj robi się wąż odpowiedzi nie na temat i w każdym poście widzę te samą odpowiedź, troszkę zmodyfikowaną.

Możesz go dołożyć będzie dobrze rozmywał ciepłe powietrze.