Źle działa touchpad

Od jakiegoś czasu mam dziwny problem. Momentami touchpad zaczyna się dziwnie zachowywać. Zacina się, sam klika itd. Nie jest to problem z zasilaczem, bo dzieje się nawet na baterii. Efekt zdarza się może dwa razy na dzień i trwa chwilę. Wszystko to na praktycznie nowym laptopie kupionym parę tygodni temu. Myszka nie ma tego problemu.

Jednak jak się okazało podczas jednego incydentu z touchpadem dla próby odpiąłem nanoadapter bezprzewodowej myszki. Ustąpiło natychmiast.

Nanoadapter jest podłączony do portu USB po lewej stronie laptopa, podczas gdy myszka jest używana prawą ręką.

Czy to możliwe by nanoadapter od myszki mógł generować zakłócenia, przez które touchpad wariuje? Co z tym zrobić?

Panel sterowania > pozycja Mysz. Tam sprawdź czy masz zakładkę np. ELAN (oprogramowanie touchpada) i w niej możliwość zaznaczenia kratki tak, aby touchpad nie działał w chwili uruchomienia tradycyjnej myszy.

1 polubienie

Ale faktycznie jest możliwość, że mysz bezprzewodowa może zakłócać touchpad? Ustawiłem jak mówiłeś.

EDIT:
Czy podłączenie do portu po drugiej stronie może coś dać?

Wszystko co działa zdalnie na drodze radiowej, podczerwonej itp. może powodować zakłócenia w działaniu innego, nie ekranowanego sprzętu.

Bezprzewodowa mysz nie powoduje zakłóceń (używanie wi-fi i bluetooth razem może powodować zakłócenia ale tylko dotyczy to połączenia z siecią bezprzewodową). Wygląda na to, że masz problem ze sterownikami i/lub zainstalowanym systemem.
Może niechcący dotykasz płytki dotykowej dłonią podczas pisania na klawiaturze.

Problemem nie jest fakt, że touchpad pracuje, gdy go nie używam. Problemem jest fakt, że czasami zdarza się, że jak używam touchpada, to zaczyna się zacinać lub klikać mimo, że chcę tylko przesunąć kursor.

EDIT:
Okazało się, że touchpad zaczyna świrować nawet przy odłączonym adapterze. W BIOS-ie natomiast chodzi wtedy dobrze. Czy wysyłać laptopa na naprawę gwarancyjną, czy najpierw spróbować zainstalować na czysto Windowsa?

Laptop był w serwisie. Wg raportu wymienili moduł touchpada oraz powierzchnię dotykową touchpada. Touchpad dalej okazjonalnie wariuje (a jest nowy). Problem występuje bez względu na to czy myszka jest podłączona czy nie i bez względu na to czy zasilanie jest bateryjne czy z zasilacza.

Problemem przypuszczam są sterowniki, bo na sterowniku ogólnym Windowsa nie ma problemu. Tak samo w BIOS (tak, jest tam obsługa touchpada).

Zaktualizowałem sterowniki do touchpada do najnowszej wersji dostępnej na stronie ASUSa, ale nie wiem czy to pomoże. Przed wymianą touchpada chyba próbowałem i nie dało to za wiele.

Nie wiem co jeszcze można zrobić. Nie chcę już go wysyłać, bo zapewne znowu wymienią moduł touchpada i będzie to samo. Tym bardziej, że problem nie może być sprzętowy, jeżeli tylko sterowniki od ASUSa mają problem.

W takim razie pobierz inne sterowniki na podstawie identyfikatora sprzętu.

Próbowałem wszelkich możliwych wersji sterowników - dalej to samo.
W serwisie wymienili cały touchpad - dalej to samo.
Nie ma znaczenia czy laptop chodzi na baterii czy zasilaczu - więc to nie EMI od zasilacza.
W necie znalazłem całe morze tematów od użytkowników różnych nowych laptopów ASUS VivoBook i ASUS ZenBook. Ludzie piszą, że próbowali wszystkiego, w serwisie laptop był po 5 razy, reinstalowali system, zmieniali wersję sterowników, nic nie pomagało. Kursor touchpada w losowych momentach zaczyna się zacinać i sam klikać różne rzeczy. ASUS przeprasza i twierdzi, że sprawdza problem. Problem prawdopodobnie stanowi firmware touchpada lub słabe połączenie PCB touchpada z masą laptopa (ludzie zmierzyli 300 omów). To są główni podejrzani. Prawie każdy nowy laptop ASUS VivoBook lub ASUS ZenBook ma takie problemy. Do jednego z modeli (ASUS ZenBook UX433) ASUS wydał aktualizację firmware, która miała naprawiać problem, ale tego nie robi. Sam ASUS nie wie co jest problemem. Ludzie też.

Pod Linuksem to samo? btw. sterowniki bierz tylko ze strony ASUSa.

No właśnie po wgraniu czystego Windows 10 z USB i najnowszych sterowników ze strony ASUS’a, touchpad działa zauważalnie lepiej. Bardzo rzadko zdarza mu się zacząć lekko przycinać na krótki czas, jednak nie jest to już tak dramatyczne jak kiedyś i jest to bardzo rzadkie.

Mam ten sam model co Ty, ale nie zauważyłem ani razu żadnych problemów z “taczpadem”. Aczkolwiek przyznaję, że dużo częściej używam myszy.

Mam ten sam problem w ASUS ZenBook Flip 13 UX362F. Touchpad nie działa płynnie. Jak np. przenosi się element (przyciśnięty przycisk i przesuwanie), to skacze po ekranie. Przy precyzyjnym ruchu kursor sam “drga na boki” czasami nawet jak tylko trzyma się palec na touch padzie.
Serwis doradza reinstalację Windows (nie pomaga) i doradza:
Niestety brak informacji na ten temat jeśli chodzi o rozwiązanie softwarowe, jesli software nie pomaga wykonanie aktualizacji oprogramownia czy reset to tylko zgłoszenie sprzętu do serwisu.

Mam te same objawy na ASUS Vivobook S15. Drgający kursor samoistnie się przemieszczający 2-3 razy dziennie podczas używania touchpada. Jest to na tyle rzadkie i na tyle krótkie (u mnie do kilku, kilkunastu sekund) że AŻ tak nie denerwuje ale jest to ewidentna wada tych modeli touchpadów.