Złe litery do dysków w moim komputerze

(Esberitox) #1

mam taki problem

kupiłem laptopa asus i zainstalowalem Xp sp2

Podczasz instalcji podzielilem dysk na 3 partycje c,d,e

no i na c zainstalowalem xp.

Problem jest w tym taki ze gdy wlaczam moj komputer pojawia sie takie cos

dysk lokalny (E:) na nim jest xp

dysk lokalny (F:) dane

dysk lokalny (G:) dane

dysk wymienny (C:)- czytnik kart pamieci

dvdrom (D:)

no i chciabym zeby system byl na c

A to wszystko jest spowodownae tym ze w biosie widze zapis taki:

Second ide master dvdrom

third ide master dysk

i dlatego dysk na koncu oznaczany jest literkami

jak to zmienic zeby w moim komputerze bylo wszystko ok?

(Mariosti*) #2

Prawde mówiąc to nie ma wpływu na stabilność itp. A jeśli na systemowej partycji wszystkie programy i sterowniki mają ścieżki do partycji E: to będziesz mógł pożegnać system (możliwością jest rozkręcenie laptopa odłączenie zasilania czytnika kart pamięci i napędu dvd i odpalenie laptopa, system poinien przypisać sobie te partycji od nowa jako c,d,e. Podtem wyłączasz, podłączasz zasilanie czytnika i napędu, zamykasz laptopa, odpalasz znowu i powinno być ok. Ala ostrzegam ponownie, możliwe że już po odłączeniu napędu i czytnika system nie odpali (w sensie windows nie laptop) bo nie będzie miał poprawnych ścieżek, tak więc najlepiej zostaw to w spokoju, a jeśli koniecznie chcesz robić to przygotuj się na reinstal systemu (ważne dane z systemowej na inną skopiuj).

(system) #3

Można zmienić literkę dysku ale ja napisał :-x Mariosti* jest ryzykowne

Panel Sterowania-> Narzędzia administracyjne-> Zarządzanie komputerem->Magazyn->Zarządzanie dyskami i klikasz prawym "zmień literkę dysku i ścieżki" :wink:

(Esberitox) #4

ale systemowego nie zmienie ;/

(Mariosti*) #5

No tą hardwareową metodą możesz zmienić :] Możesz skorzystać z jakiegoś bootowalnego linuxa i zmienić litere, jeśli to ntfs to przed instalacją systemu partycje lepiej sformatować bo gparted kopie ntfsa bardzo skutecznie.

(system) #6

a to dziwne bo ostatnio modyfikowałem układ partycji tym programem (NTFS) pod Linuksa i wszystkie operacje przeszły pomyślnie (jedynie kilka indeksów uległo uszkodzeniu na partycji NTFS wszystko naprawił chkdsk).

(Esberitox) #7

ej to bedzie dobrze jak system bedzie na partycji E

a jakis czytnik kart na C

(oczywiscie wszystie literki oprocz E moge zmienic)ale co to da

(system) #8

masz możliwość wyłączenia czytników kart w BIOSIE ?? jeśli tak to je wyłącz i przeinstaluj system dysk podziel maksymalnie na 2 partycje. innej rady nie ma jeśli system zainstalował się na dysku innym niż c to nie da się z tym nic zrobić.

(Esberitox) #9

no raczej czytnik nie da rady wylaczyc

kurde a co szkodzi miec windows na e :lol: ?

czy cos bedzie nie tak chodzilo?

(system) #10

esberitox ty się uparłeś :? na początku było mówione ze to bez znaczenia

(Esberitox) #11

sorry

myślałem że system to powinien być na C i tyle zawsze tak miałem ze tasma z dyskiem byla first i na master(ale w stacjonarnym)

a czy pózniej jakieś problemy z apliakjami programami mogą być z tego powodu ze na c jest jakis czytnik?

(Doogie333) #12

Mam ten sam problem. Niestety pakiet kosztorysujący w mojej firmie odwołuje się do części środowiska BDE na dysku C:\ i nie ma możliwości zmiany tej lokacji (wiem że bez sensu no ale tak jest).

Czy ktoś wie jak "wymusić" na instalatorze windows przypisanie partycji systemowej do literki C?

(Esberitox) #13

hehe mi sie juz udalo naprawic

po prostu jeszcze raz zainstalowalem windowsa (najpierw sformatowalem c i znopwu zainstalowalem na niej) i sie udalo

:lol:

(Juniorek) #14

może trochę off ale dobra rada dla osób posiadających kompy z czytnikami kart:

przed instalacją XP - bootujesz kompa np z Hiren`s Boot CD

robisz partycję C dowolnej wielkości

uruchamiasz kompa z płyty Xp i normalnie instalujesz os na C ;}

po instalacji systemu - włazisz w panel sterowania/narzędzia administracyjne/zażądzanie komputerem i zmieniasz sobie literki noi dodajesz nowe partycje :wink: