Źle podkręcony procesor

Witam.

Mój procesor to Intel Core 2 Duo 2.66Ghz. Edytowałem sobie w biosie taktowanie procesora z 6 x 400 do 6 x 500 tzn. 3.00GHz. Prawdopodobnie źle podkręciłem bo gry się teraz tną bardziej. W biosie jest opcja przywrócenia ustawień domyślnych ale zmienia ona niemal wszystko, zmienia też taktowanie na 8 x 300. Czy bezpieczne jest użyć tej opcji?

Proszę o pomoc!

Spokojnie! Zawsze może to uratować sytuację, a na pewno nie pogorszyć. Po prostu przywrócisz ustawienia fabryczne. Powinna być oznaczona ta opcja w BIOSie jako “Load Optimized Defaults” lub podobnie. Zaznacz ją > Enter > potwierdź zmianę (Yes) i restart.

Spróbuj dać max mnożnik i kręcić FSB. Być może płyta główna nie wyrabia albo CPU przy tak wysokich FSB.

Witaj,

jaką masz płytę główną? Daj maksymalny mnożnik, wyłącz SpeedStep w BIOSie ( EIST , Enhanced Intel SpeedStep Tech czy coś w ten deseń) i dopiero wtedy możesz zaczynać O/C ;).

Dla spokoju ducha podaj resztę sprzętu.

Przywróciłem ustawienia fabryczne. Jest o wiele lepiej. Mój sprzęt to:

Procesor: Intel Core 2 Duo 2.66GHz

Pamięć RAM: 4GB

Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 460

Płyta główna: PG 17 GIGABYTE GA-P31-S3G P31 S775 (PCX/GL/SA/DDR2)

Zasilacz 460W.

Gdybym chciał podkręcić procka do 400 x 8 czyli 3.2GHz to jest to bezpieczne? I ile mocy powinienem mu dać?

A dokładnie…? Do podkręcania powinieneś mieć markowy zasilacz. DO POCZYTANIA NT. ZASILACZY

Możesz spróbować, grunt żebyś ustawił częstotliwość PCIe na 100MHz. Mogą Ci ramy nie wyrobić, P31 chyba nie ma opcji Unlinked. Nie wyłączaj opcji zapobiegania przegrzewaniu się procesora ( CPU Thermal Monitor czy coś w ten deseń) to się nic nie stanie. Polecam Ci zapoznanie się z wymienionymi tutaj artykułami ;).

Tak na marginesie:

Jest to niemożliwe, gdyż 8x300 daje 2400.

Jeśli Twój procesor ma 2,6GHz (czyli 2660MHz), może mieć albo mnożnik x8 i magistralę 333MHz albo mnożnik x10 i magistralę 266MHz albo mnożnik x13 i magistralę 200MHz.

To jak w końcu jest z tym prockiem :)?

Dokładnie to ATX Qoltec SilentLine 460W BOX

Dzięki. Zapoznam się. :slight_smile:

Procek po przywróceniu ustawień domyślnych taktuje 8 x 333 czyli 2664GHz.

Dodane 13.07.2013 (So) 15:41

Mam jeszcze dwa pytania:

  1. Co to częstotliwość PCI?

  2. Jest możliwość w biosie przywrócić ustawienia domyślne dla karty graficznej? Bo dwa lata temu zmieniałem kartę ale w biosie nic nie zmieniłem w związku z nią. Być może to też przyspieszy jej działanie.

Ouch, zasilacz do wymiany. Zabawa z OC na takiej bombie to spore ryzyko.

Fakt, zasilacz musisz wymienić, strasznie słabą linię 12V ma ten Quoltec, tylko 20A. Ze swojej strony polecam Ci Chieftec GPA-400S8 albo GPA-500S8. Na swojej 400tce wykręciłem Pentium 4 Prescotta do 3,86GHz :D.

Ad. 1 - jest to tak jakby “taktowanie” portu PCI i urządzeń do niego podłączonych. Dla PCI wynosi ona 33MHz, dla PCIe - 100MHZ (NIE MYLIĆ PCIe z PCI!). Oznacza to, że urządzenie podłączone pod port PCI wykona w ciągu sekundy 33 mln. operacji. Mętnie to nieco wytłumaczyłem lecz inaczej nie potrafię :D.

Ad. 2 - W BIOSie nie ma opcji związanych z kartą graficzną, można ją podkręcić przez programy działające pod Windowsem,