Złe podłączenie USB

Witam

Nie wiem czy nie miałem czasem źle podpiętych portów USB, bo już kiedyś miałem taka sytuację, że po podłączeniu pendriva na front budy był tylko komunikat “Nie rozpoznano urządzenia” z żółtym wykrzyknikiem i tyle. Dzisiaj podłączyłem telefon przez usb na front pierwszy komunikat tak jak w/w, a potem gdzie bym nie podpiął to nic się nie dzieje ( telefon się łąduje, ale pc nie widzi telefonu ). Możliwe, że złe podpięcie USB “spalilo” urządzenia ? Wiem, że pewnie z pendrive nic nie zrobie ( 8 gb, jakiś najtańszy ), więc mała strata, ale np. wtedy tak mi się zepsuł aparat, że go komp nie widzi, no i teraz telefonu nie widzi ( czy z przodu czy z tyłu budy ). I teraz mam pytanie czy da się jakoś to naprawić ? Wymiana kabla USB pomoże? Bo tę urządzenia są sprawne, jedynie to że komputer ich nie widzi. I teraz chciałbym sobie poprawnie już to podpiąć, poproszę o pomoc

mobo : intel canterwood 875p ( nie znalazłem żadnego manuala nigdzie )

Mam :

Data -2

Data +2

VCC 2

GND 2

W jakiej to kolejności mam podpiąć ? I czy to różnica czy np. na górę podepnę ten port z 2 czy na górę ? Bo ogólnie mam 2 porty do podpięcia. Na płycie mam x2 miejsca na USB : USB 3 i USB 4 obojętne do którego podepnę ?

Może to Ci coś pomoże:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:USB.svg

bez manuala do płyty będzie ciężko, bo płyty mogą mieć różny rozkład pinów.

1.jeśli kabel ubs z dodatkowych portów jest w postaci jednej wtyczki (2 rzędy po 5 pinów, 1 pin w rogu zaślepiony) to najczęstszej da się ją tylko na jeden sposób podłączyć do płyty

  1. jeśli kabel zakończony jest 8 pojedynczymi pinami to już znacznie gorzej bo wtedy trzeba znać lokalizacje pinów. najczęściej stosuje się kolejność: zasilanie, data -, data +, masa (GND)

co do podłączenia to obojętnie czy podepniesz je do złącza usb3 albo usb4, oba są identyczne

co do sprawdzenia urządzeń usb to najlepiej je podpiąć z tyłu do złączy zamontowanych fabrycznie na płycie i sprawdzić działanie urządzeń

[e] model płyty sprawdzisz w cpu-z, zakładka mainboard

Nie za bardzo trochę to rozumiem, wtyczka na mobo ma 2 rzędy, w górnym 5, a w dolnym 4, a kabel ma 4 pojedyncze wejścia w/w. Czyli u mnie najprawdopodobniej by było tak : vcc, data -, data +, gnd ? Dalej się nie dowiedziałem, czy istnieje jakaś możliwość “naprawy” tych urządzeń tj. aparatu i telefonu ( są sprawne, lecz komputer ich nie widzi nawet z tyłu obudowy ), np. wymiana kabla USB ? Bardziej mi pomóżcie w sprawie jak to naprawić te urządzenia, żeby dało je się podłączyć pod pc, bo jak już to dam rade jakoś bez tych 2 portów na froncie.