Żle wykryty dysk SSD w Win 8.1

Witam

zainstalowałem na nowo zakupionym dysku SSD (adata SX900 128GB) windows 8.1 update1

następnie poczytałem jak włączyć TRIM i jak zoptymalizować system do pracy z dyskiem SSD

 

lecz niestety gdy wchodze w Ten Komputer -> PPM na Dysk C: -> Właściwości -> Narzędzia -> Optymalizuj

to na liście wszystkich dysków mój dysk SSD widnieje jako “dysk twardy” czyli jak wszystkie inne dyski

(mam podpietę dodatkowe 3 dyski HDD, wszystkie SATA)

post-192651-0-55101500-1412814481_thumb.

 

wcześniej, gdy zainstalowałem na próbę windows 8.1 bez update1 po kilku restartach

i pobraniu kilku aktualizacji z WU (ale jeszcze nie “update1”) samo wskoczyło na liście dysków

jako “dysk półprzewodnikowy” a co za tym idzie system automatycznie dla tego dysku ustawił

triming a nie defragmentacje

 

teraz tego nie mam, cały czas jest jako “dysk twardy”

 

Czy to samo wskoczy “po czasie” czy trzeba coś przestawić w systemie?

 

Jaką masz wersję firmware w tym dysku ?

 

wersja 5.4.1

 

a przypomniało mi sie jeszcze, że w poprzedniej instalce windowsa

uruchomiłem “indeks wydajności” (jest niedostępny w windows 8.1, ale można go wywołać z lini komend)

wynik dysku to 7.4, może ten indeks podczas testu coś wprowadził do systemu, czy “zasugerował”

windowsowi, że to dysk półprzewodnikowy?

Trochę dziwnie - bo na stronie producenta nie ma takiej wersji. Tak czy inaczej - warto zaktualizować FW do najnowszej wersji. Sprawdź też czy na pewno kontroler pracuje w trybie AHCI.

 

już problem rozwiązałem :slight_smile:

tak jak wspomniałem wcześniej, uruchomiłem indeks wydajności komendą winsat formal,

po ukończeniu testów automatycznie wskoczył dysk półprzewodnikowy

jednakże firmware chętnie zzaktualizuje, lecz jakim programem to sie robi w przypadku dysku ssd?

Tak samo jak BIOS komputera - wchodzisz na stronę Adata, znajdujesz swój dysk i ściągasz paczkę spakowaną z plikiem aktualizującym oraz instrukcjami w PDF.

 

Zdjecie-PM6Y4CZC-D.jpg

Adata ma swój firmowy program do obsługi dysków ssd - SSD Toolbox. Zaktualizujesz nim firmware dysku jeśli jest wydany, program dostępny na stronie producenta.

a aktualizacja firmware dla dysku SSD wiąże sie z utratą danych? bo mam na tym dysku świeżutki system i nie chce mi sie instalować od nowa