Złe wykrywanie RAM - Windows XP

Witam.

Mam taki problem, otóż: Windows XP (32 bit, powinienem mieć 64 bit z tego co się dowiedziałem, ale to nie ważne) powinien wykrywać (chyba) 3.25 GB czy jakoś tak. Problem polega na tym że posiadam obustronne pamięci PATRIOT 2GB 800MHz x2, a Windows XP oraz BIOS wykrywa mi 2GB Ramu. Kiedy włożę tylko jedną kostkę pamięci to wykrywa mi 1 GB Ramu.

Specyfikacja:

Płyta Główna: Gigabyte GA-M52L-S3P

Procesor: AMD Athlon 64 X2 6000+

Pamięci RAM: PATRIOT MEMORY 2GB (obustronne) x2

BIOS już aktualizowałem i nic nie pomogło.

Czy wiecie co jest przyczyną złego odczytywania pamięci?

Są dwie możliwości: źle ustawione napięcia DRAM, lub (co bardziej prawdopodobne) te pamięci nie są kompatybilne z twoją płytą główną.

Nie podałeś grafiki, czyżbyś miał zintegrowaną?

Jeżeli tak to Twoja zintegrowana grafika bierze pamięć ram

Grafika - Radeon HD 6850 - Nie zintegrowana.

Źle ustawione napięcia DRAM? Czyżbyś miał na myśli ustawienie napięć w BIOS’ie? Nie wiem jak sprawdzić czy PATRIOT MEMORY jest kompatybilny z GA-M52L-S3P ;/

Zaktualizuj Bios. Od takich rzeczy się zaczyna w takich przypadkach. Może rozszerzyli bazę obsługiwanych pamiątek i wszystko lepiej się wykryje.

Grafika nie ma tu nic do rzeczy.

Tak. Sprawdź dokładnie w specyfikacji pamięci, ale znając Patriota i zakładając że nie są to po prostu zwykłe pamięci firmowane przez tą firmę - to potrzeba nieco podnieść napięcie

Jak zwykle trzeba zaczynać u źródła: http://download1.gigabyte.ru/memory/mot … 2l-s3p.pdf

Przy czym należy pamiętać że lista zawiera pamięci przetestowane przez producenta płyty głównej - co nie oznacza e inne pamięci KATEGORYCZNIE nie będą działać z tą płytą główną.

Skoro już jesteśmy przy stronie producenta - to zakładam że obsadzasz sloty zgodnie z instrukcją ? (1 i 2 lub 3 i 4)

Osobiście jednak uważam że powyższe rozważania są i tak czysto teoretyczne i po prostu płyta główna nie jest w stanie obsłużyć pamięci które posiadasz. Jedyna nadzieja w tym co już napisano wyżej: aktualizacji BIOSu.

Mnie również się wydaje, że to wina starego biosu, ewentualnie płyta nie obsługuje tyle pamięci.

Według fabryki obsługuje do 16 GB

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m52l-s3p_10/

Tylko najwidoczniej w obecnej wersji nie zna tego konkretnego typu kostek.

A tu konkret:

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … nload/bios

BIOS aktualizowałem około 2 tygodnie temu i też to nic nie dało. Podwyższenie napięć dla RAMU też nic. Już sam nie wiem o co biega ;O

  • Siemka. Fannfar, gdy komputer zacznie startować wciśkaj F8, albo inny, by wywołać BIOS.

Wejdź do BIOS - u, i poszukaj takiej opcji przywróć ustawienia optymalne, czy jakoś tak. Ja mam BIOS American Mega Trends,

więc u mnie to inaczej wygląda.

:arrow: XP 32 bit wykrywa do 3.5GB pamięci ram

:arrow: Mój poprzedni komputer miał: XP 32 bit, 2 kości po 2 GB Patriot 800MHZ Dual Channel, płyta główna Gigabyte 965P DS4 i wykrywało mi 3.5GB RAM.

Fannfar , w takim razie wychodzi na to, że ta płyta nie jest kompatybilna z tymi RAMami i nic na to nie poradzisz poza wymiana RAMów na inne, ewentualnie wymienić płytę główną na taką, która obsłuży te pamięci. Na Twoim miejscu wstawiłbym kości 1GB, bo dokładnie może być w tym, że płyta nie obsługuje pamięci 2GB w jednej kości i żeby było 4GB musisz wsadzić 4 kości po 1GB.

Mam zamiar pożyczyć od kumpla kostkę pamięci RAM GOODRAM 2GB obustronne. Zobaczymy czy obsłuży. Jeśli tak to kupię 2x 2GB GOODRAM lub nawet 4x. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Na Twoim miejscu włożyłbym 8GB. Nie będziesz musiał się przez najbliższe lata przejmować, że braknie Ci pamięci…