Złe wykrywanie RAM - Windows XP

(Narideah) #1

Witam.

Mam taki problem, otóż: Windows XP (32 bit, powinienem mieć 64 bit z tego co się dowiedziałem, ale to nie ważne) powinien wykrywać (chyba) 3.25 GB czy jakoś tak. Problem polega na tym że posiadam obustronne pamięci PATRIOT 2GB 800MHz x2, a Windows XP oraz BIOS wykrywa mi 2GB Ramu. Kiedy włożę tylko jedną kostkę pamięci to wykrywa mi 1 GB Ramu.

Specyfikacja:

Płyta Główna: Gigabyte GA-M52L-S3P

Procesor: AMD Athlon 64 X2 6000+

Pamięci RAM: PATRIOT MEMORY 2GB (obustronne) x2

BIOS już aktualizowałem i nic nie pomogło.

Czy wiecie co jest przyczyną złego odczytywania pamięci?

(Veers) #2

Są dwie możliwości: źle ustawione napięcia DRAM, lub (co bardziej prawdopodobne) te pamięci nie są kompatybilne z twoją płytą główną.

(system) #3

Nie podałeś grafiki, czyżbyś miał zintegrowaną?

Jeżeli tak to Twoja zintegrowana grafika bierze pamięć ram

(Narideah) #4

Grafika - Radeon HD 6850 - Nie zintegrowana.

Źle ustawione napięcia DRAM? Czyżbyś miał na myśli ustawienie napięć w BIOS'ie? Nie wiem jak sprawdzić czy PATRIOT MEMORY jest kompatybilny z GA-M52L-S3P ;/

(Fanboj O) #5

Zaktualizuj Bios. Od takich rzeczy się zaczyna w takich przypadkach. Może rozszerzyli bazę obsługiwanych pamiątek i wszystko lepiej się wykryje.

(Veers) #6

Grafika nie ma tu nic do rzeczy.

Tak. Sprawdź dokładnie w specyfikacji pamięci, ale znając Patriota i zakładając że nie są to po prostu zwykłe pamięci firmowane przez tą firmę - to potrzeba nieco podnieść napięcie

Jak zwykle trzeba zaczynać u źródła: http://download1.gigabyte.ru/memory/mot ... 2l-s3p.pdf

Przy czym należy pamiętać że lista zawiera pamięci przetestowane przez producenta płyty głównej - co nie oznacza e inne pamięci KATEGORYCZNIE nie będą działać z tą płytą główną.

Skoro już jesteśmy przy stronie producenta - to zakładam że obsadzasz sloty zgodnie z instrukcją ? (1 i 2 lub 3 i 4)

Osobiście jednak uważam że powyższe rozważania są i tak czysto teoretyczne i po prostu płyta główna nie jest w stanie obsłużyć pamięci które posiadasz. Jedyna nadzieja w tym co już napisano wyżej: aktualizacji BIOSu.

(Piotrkijak) #7

Mnie również się wydaje, że to wina starego biosu, ewentualnie płyta nie obsługuje tyle pamięci.

(Fanboj O) #8

Według fabryki obsługuje do 16 GB

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m52l-s3p_10/

Tylko najwidoczniej w obecnej wersji nie zna tego konkretnego typu kostek.

A tu konkret:

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb ... nload/bios

(Narideah) #9

BIOS aktualizowałem około 2 tygodnie temu i też to nic nie dało. Podwyższenie napięć dla RAMU też nic. Już sam nie wiem o co biega ;O

(Profesorekml) #10
  • Siemka. Fannfar, gdy komputer zacznie startować wciśkaj F8, albo inny, by wywołać BIOS.

Wejdź do BIOS - u, i poszukaj takiej opcji przywróć ustawienia optymalne, czy jakoś tak. Ja mam BIOS American Mega Trends,

więc u mnie to inaczej wygląda.

:arrow: XP 32 bit wykrywa do 3.5GB pamięci ram

:arrow: Mój poprzedni komputer miał: XP 32 bit, 2 kości po 2 GB Patriot 800MHZ Dual Channel, płyta główna Gigabyte 965P DS4 i wykrywało mi 3.5GB RAM.

(Piotrkijak) #11

Fannfar , w takim razie wychodzi na to, że ta płyta nie jest kompatybilna z tymi RAMami i nic na to nie poradzisz poza wymiana RAMów na inne, ewentualnie wymienić płytę główną na taką, która obsłuży te pamięci. Na Twoim miejscu wstawiłbym kości 1GB, bo dokładnie może być w tym, że płyta nie obsługuje pamięci 2GB w jednej kości i żeby było 4GB musisz wsadzić 4 kości po 1GB.

(Narideah) #12

Mam zamiar pożyczyć od kumpla kostkę pamięci RAM GOODRAM 2GB obustronne. Zobaczymy czy obsłuży. Jeśli tak to kupię 2x 2GB GOODRAM lub nawet 4x. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

(Piotrkijak) #13

Na Twoim miejscu włożyłbym 8GB. Nie będziesz musiał się przez najbliższe lata przejmować, że braknie Ci pamięci...