Złośliwe rozszerzenie .tfude

Witam. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, ze nie wiem czy w dobrym dziale zadaję pytanie. Jeśli nie to proszę o przeniesienie.

Mam pewien problem z pendrive. Ostatnimi czasy laptop zaczął mi źle funkcjonować, wyskakiwały jakieś błędy, wieszał się. postanowiłem go przywrócić do ustawień początkowych ale wcześniej najważniejsze pliki przerzuciłem na pendrive. Teraz gdy wkładam go do portu i chcę z niego zainstalować aplikację nie da się gdyż posiada ona dodatkowe rozszerzenie .tfude. Usunąłem owe rozszerzenie w nazwie i niby wyskakuje ikonka aplikacji jednak po dwukrotnym naciśnięciu pojawia się komunikat, że "system nie może odnaleźć pliku (dana ścieżka). Upewnij się, że dana nazwa jest prawidłowa ". Dzieje się tak ze wszystkimi aplikacjami które znajdują się na danym pendrive. Przeskanowałem laptop ADW, CCleane, Malwarebytes, oraz Avastem (taki mam antywirus) i nic nie wykryły złośliwego w laptopie. W czym tkwi problem? Dodam, że potrzebuję niektórych aplikacji z tego pendrive jak ryba wody. Da się to jakoś naprawić? Co mogę zrobić?

Obawiam się, że padłeś ofiarą ransomware:
https://www.pcrisk.com/removal-guides/14298-tfude-ransomware

Rozwiązanie? Otworzenie plików z backupu. Nie masz kopii? Jakby Ci to powiedzieć…

czyli powiadasz, że wszystkie aplikacje z pendrive do śmieci?

Historia ransomware pokazuje, że jeśli ktoś jest bardzo cierpliwy, to może doczeka czasów gdy konkretne “wirusy” zostaną rozpracowane i pojawi się “szczepionka” (deszyfrator). W praktyce trzeba założyć, że pliki zostały bezpowrotnie utracone, a sam system operacyjny skompromitowany i nadaje się wyłącznie do reinstalacji.

Więc odświeżenie systemu z płyty do ustawień początkowych pomogło i laptop jest czysty czy polecasz go przeskanować jeszcze jakimś programem w poszukiwaniu zagrożeń ?

“Odświeżeniu” nie ufam. U mnie w grę wchodzi wyłącznie całkowite zaoranie dysku i postawienie systemu od podstaw.

no niby tak najbezpieczniej ale w sumie skoro z płyty odświeżyłem to powinno być czysto

Pojawił się deszyfrator do tego wirusa być może zadziała i pendrive będzie funkcjonalny
https://download.bleepingcomputer.com/demonslay335/STOPDecrypter.zip

1 polubienie