Złośliwy pulpit w Lubuntu 13.04

Witam. Po przetestowaniu kilku dystrybucji linux’a pod kątem działania na netbook’u EeePc 1001HA, zdecydowałem się na instalację Lubuntu 13.04 obok windy. Używam tego systemu już od tygodnia i jestem bardzo zadowolony, jednak pojawił się ostatnio pewien problem : po wylogowaniu, bądź ponownym uruchomieniu kompa, tracę pamięć ustawienia ikon na pulpicie i powracają one do ,pierwotnej pozycji’’ (tzn. ułożone alfabetycznie w kratkę), nie wiem jak sobie z tym poradzić. Próbowałem już banalnego ,stick to current position’’ w menu kontekstowym, ale po ponownym uruchomieniu opcja ta i tak jest odfajkowana :frowning: . Dodam że wprowadziłem kilka drobnych zmian z terminala: wyłączyłem konto gościa, zainstalowałem sobie flash playera komendami bo nie dało rady inaczej i męczyłem się z instalką .tar.bz2, ale dałem radę. Oprócz tego na samym początku nadałem sobie dostęp do konfigu Grub’a 2.0, aby zmienić czas bootowania i kolejność systemów, może to jakoś wpłynęło na działanie ?

Pomóżcie, co robić ?

Dodane 07.07.2013 (N) 11:38

PS. i jeszcze jedno, nie wiem czy to coś ma do rzeczy, ale poszerzałem partycję ext3 na której jest Lubuntu za pomocą gparted na dystrybucji live

Wbij z konsoli*

sudo chown -R 1000:1000 /home/nazwa_użytkownika

* cytat z tej, o której nie mówimy ;]

Nic nie pomogło :frowning: . Jednak przypomniałem sobie że, ostatnio próbowałem zrobić coś takiego http://askubuntu.com/questions/156201/h … click-menu i jestem prawie pewny że komendy które wpisałem coś popsuły w pulpicie. …ale co dalej ?

Dodane 07.07.2013 (N) 12:37

Da się to jakoś cofnąć ?

Ja bym zrobił tak … Uruchom system w trybie tekstowym - może być ratunkowy (tryb jednego użytkownika z linią komend roota i klepnij jedno polecenie:

cp -r /etc/skel/. /home/nazwa_użytkownika/.

UWAGA! W poleceniu są kropki - te kropki są bardzo ważne. Komendę skopiuj stąd.

Można wiedzieć co sprawi ta komenda ? Cp to chyba coś z kopiowaniem… Nie stracę plików, muzyki itd. które mam w /home/xxx/ ?

Komenda skopiuje config środowiska graficznego oraz kilku innych rzeczy taki, jaki otrzymują nowi użytkownicy. Niczego nie stracisz. Nadpisane zostaną tylko pliki i katalogi z zawartością, które znajdują się w katalogu /etc/skel. Nie wiem na ile dba o to ubuntu, ale powinien być też tam katalog .config. Z kropką - znaczy ukryty. Sam sprawdź:

ls -al /etc/skel

A czy poprzednia komenda zadziała tylko w trybie awaryjnym ? Pytam z ciekawości :smiley: A co do powyższego post’a to dostałem coś takiego :

raptor_havx@EeePC-1001HA:~$ ls -al /etc/skel

razem 28

drwxr-xr-x 2 root root 4096 kwi 23 17:48 .

drwxr-xr-x 125 root root 12288 lip 7 13:11 …

-rw-r–r-- 1 root root 220 mar 30 16:32 .bash_logout

-rw-r–r-- 1 root root 3637 mar 30 16:32 .bashrc

-rw-r–r-- 1 root root 675 mar 30 16:32 .profile

Dodane 07.07.2013 (N) 13:19

A w menadżerze widzę trzy pliki tekstowe… to chyba niedobrze ?

A spróbuj dodać nowego użytkownika - pokażę Ci jak to zrobić z linii komend, ale najpierw pokaż wynik polecenia:

groups nazwa_użytkownika

Chodzi o to, żeby niczego nie skaszanić.

raptor_havx@EeePC-1001HA:~$ groups raptor_havx

raptor_havx : raptor_havx adm cdrom sudo dip plugdev lpadmin sambashare

Tworzenie nowego użytkownika - jako root:

useradd -G adm,cdrom,sudo,dip,plugdev,lpadmin,sambashare -m -r -s /bin/bash -U nazwa_użytkownika

Zaloguj się na niego i sprawdź jakie masz ustawienia pulpitu i tak dalej.

Hmmm… nie stworzyło żadnego konta, oto log:

raptor_havx@EeePC-1001HA:~$ useradd -G adm,cdrom,sudo,dip,plugdev,lpadmin,sambashare -m -r -s /bin/bash -U testaccount

useradd: Permission denied.

useradd: cannot lock /etc/passwd; try again later.

raptor_havx@EeePC-1001HA:~$ sudo sh -

[sudo] password for raptor_havx:

useradd -G adm,cdrom,sudo,dip,plugdev,lpadmin,sambashare -m -r -s /bin/bash -U nazwa_użytkownika

Najpierw się pomyliłem, ale później zalogowałem na root’a.

Jesteś na koncie użytkownika, a musisz być rootem.

sudo useradd -G adm,cdrom,sudo,dip,plugdev,lpadmin,sambashare -m -r -s /bin/bash -U nazwa_użytkownika

Faktycznie :wink: dzięki. Ale zauważyłem dziwną rzecz, jak nie zaznaczę ,stick to current position’’ dla ikon pulpitu i przeniosę kilka z nich w inne miejsce, to po ponownym zalogowaniu, nie jest przywracana pierwotna pozycja alfabetyczne, tj. ikony zostają tak gdzie je umieściłem. Jeśli natomiast przeniosę większość lub wszystkie i dostaną automatycznie ,stick to current position’’, to wtedy ich umiejscowienie się resetuje… :expressionless: dziwne…

  1. Przy takim ułożeniu ikon, lubuntu resetuje ich położenie

http://imageshack.com/scaled/large/19/26xv.png

  1. W tym wypadku położenie jest zapamiętywane.

http://imageshack.com/scaled/large/9/yyeh.png

Zupełnie tego nie rozumiem.

  1. A to błąd który widzę już po raz piąty.

http://imageshack.com/scaled/large/94/3xx8.png

Dodane 07.07.2013 (N) 15:45

Nie rozumiem czemu mi te screeny tak przycięło… :frowning:

Mała techniczna uwaga - zrzuty ekranu umieść np. tutaj: http://postimage.org . Zaufany - sprawdzony serwis. Na forum daj linki “Miniatura dla forum 1”. Teraz masz zbyt duże grafiki niezgodne z regulaminem.

======

Menedżer plików uruchom z konsoli z konta użytkownika:

pcmanfm

Podaj treść błędu. Na temat Ubuntu już się nie wypowiadam :smiley: Dawno uciekłem na Debiana i inne distra.

Dzięki za uwagę na przyszłość zapamiętam :slight_smile: . Korzystałem z imageshack’a to może dlatego. A co do tego pulpitu to pokombinuję jeszcze i jak nic nie pomorze to utworzę to konto i dam ci znać czy i na nim jest tak samo. Ale zachowania tych ikon kompletnie nie rozumiem. Jeśli jakaś ,baza danych’’ była by uszkodzona to w ogóle nie powinno pamiętać ułożenia, a tu raz zapamiętuje a raz nie :expressionless:

A Xfce nie chciałbyś spróbować? Tak to wygląda.

Znam menadżera okien xfce :slight_smile: . Ale instalowałem Lubuntu, zamiast Xubuntu, ze względu na mniejsze wymagania sprzętowe i przyjemniejszą obsługę ( moja subiektywna ocena ) .

Dodane 07.07.2013 (N) 16:45

Hahahah :lol: ale mam ubaw. Bawiłem się jak dziecko (chyba z nudy) w przemieszczanie ikon i różne kombinacje i okazało się że po przemieszczeniu ,ciężkiego pliku’’ .mp3 następuje reset ułożenia ikon, w pozostałych wypadkach nic się nie zmienia ! Czyżby w folderze /desktop nie mógł znajdować się żaden plik poza skrótami do aplikacji ?! Dziwne a jednak znalazłem źródło problemu. Mimo wszystko zupełnie nie rozumiem skąd to się bierze :o

Dodane 07.07.2013 (N) 16:58

A, i taka rada dla ty którzy mają podobny problem. Najprościej jest przenieść duże pliki w inne miejsce, albo po prostu utworzyć na pulpicie katalog i tam wrzucić wszystkie pliki które nie są skrótami. Nie wiem na jakiej zasadzie działa indeksowanie ikon w lxde, mimo wszystko liczy się to że znalazłem rozwiązanie problemu :smiley: