Złożenie komputera do 1500zł

Witam,

Niedługo dostane wypłate i chciałbym kupić nowego PCta.

Nie będzie on używany do gier (ewentualnie Diablo 2,3).

Obecnie posiadam:

Intel Pentium 4 530J 3,0GHZ

2 GB RAM Kingston

GeForce 8400GS

2 dyski 80Gb

Może da się coś przełożyć do nowego :slight_smile:

Oto co chciałbym kupić:

Procesor,

MB,

RAM,

GPU,

Dobrą kartę muzyczną,

Głośniki (najlepiej 5.1),

HDD 500Gb - 1Tb

Ewentualnie mogę dołożyć do pełnych 2000zł :slight_smile:

Jeżeli nie potrzebujesz komputera do gier to z pewnością wystarczy Ci najnowszy komputer do 1500 zł. Na takim komputerze, Windows 7 jak i również zdecydowana większość aplikacji biurowych będzie chodziła bardzo płynnie i szybko. Również każdy film w najwyższej rozdzielczości będzie wyświetlany w sposób bezproblemowy i płynny. Jedyną uwagę bym Ci zwrócił na kartę graficzną. Lepiej kupić taką, która jest już przystosowana do wyświetlania obrazu 3D (np. NVIDIA GF GT 430 1GB DDR3). W późniejszym okresie wystarczy, że dokupisz odpowiedni monitor i okulary 3D i będziesz mógł pracować, oglądać i grać w trójwymiarze. Jest pełno takich gotowych nowych komputerów na Allegro do 1500 zł.

Co do przełożenia starych części to na pewno będziesz mógł przełożyć obydwa dyski twarde. Nawet najnowsze płyty główne mają jeszcze wejścia na dyski twarde w interfejsie ATA (tak mi się wydaje, że Twoje dyski mają taki interfejs). Resztę możesz sobie zostawić na pamiątkę lub sprzedać albo w całości zostawić sobie stary komputer jako zapasowy.

Jeśli chodzi o głośniki to tutaj możesz zainwestować i kupić coś lepszego. Ja bym Ci polecił zainwestować w głośniki 5.1, u których Subwoofer ma moc przynajmniej 50 Watów. Ja mam głośniki firmy Genius, których Subwoofer ma 75 Watów i jak podkręcę moc głośników powyżej 60% to już czuje bardzo mocne drgania w całym pokoju.

Mam oryginalny WIN7 x64.

Monitor będe miał 21 cali prawdopodobnie.

Filmów nie oglądam na kompie :slight_smile:

Komputer ma służyć głównie do słuchania i tworzenia muzyki, oraz pogrania w mało wymagające gry od czasu do czasu.

Klawiature i mysz mam, podkładkę również.

Jeden dysk jest SATA, a drugi ATA, ale chce je wywalić, bo są dość stare i pracują coraz głośniej.

Obudowę mam Modecom STEP 207, w przyszłości chce kupić coś z oknem, ponieważ mam katody :slight_smile:

Lubie bawić się w OC, tak więc przydałby się procesor przystosowany do tego :slight_smile:

Dodane 08.02.2011 (Wt) 1:30

Preferuje Intela i Gigabyte’a, więc dobrze byłoby gdyby były to podzespoły tych firm.

Oczywiście jeżeli AMD jest bardziej opłacalne w tej cenie, to się nieobraże :slight_smile:

Tak słuchaj kolegi Starchris , komputery z allegro są “świetne” poczekaj aż ktoś ci coś złoży

@igrek, wiem, nie mam zamiaru kupować z allego.

Preferuje esc, albo proline :wink:

Podałem mu tylko jedną z możliwości rozwiązania jego problemu, a nie, że polecam Allegro.

Co do części to w przedziale od 1500 do 2000 zł powinieneś bez problemu zdobyć następujące części.

  1. Procesor Intel Core i5 760 4x2.8 GHz

  2. 4GB PAMIĘCI DDR3 1333 MHZ (Kingston lub Goodram myślę, że będzie dobrym wyborem)

  3. DYSK TWARDY 1000 GB (np. Western Digital Caviar Green WD10EARS 1000 GB)

  4. NVIDIA GT 430 1GB PAMIECI DDR3

  5. Gigabyte GA-MA74GMT-S2

  6. Nagrywarka DVD-RW

  7. Co do obudowy, to z przeźroczystym bokiem nie są za tanie. Do 200 zł np kupisz Silverstone - Precision PS 02

  8. Zasilacz to przynajmniej 500 W

Taka jest moja sugestia. Takie podzespoły (lub bardzo podobne) bym kupił gdybym miał do wydania tyle pieniędzy ile Ty będziesz miał.

  1. Nie jest mi potrzebny i5 do takich zastosowań. Tak uważam, mogę się mylić.

  2. Dysk preferowałbym jakiś z serii F3.

  3. Grafika z DDR3? To nie jest przypadkiem przeżytek?

  4. obudowę będę kupował w przyszłości :slight_smile:

Może rzeczywiście i5 760 jest za mocny (koszt około 750 zł). To w takim razie w cenie około 400 zł jest bardzo dobry procesor AMD Athlon II X4 640. Do Twoich zastosowań absolutnie powinien wystarczyć na długi czas. Jeżeli chciałbyś mieć jednak procesor intela, to w tej cenie to tylko dwurdzeniowy Core i3 można kupić.

Jeżeli dysk twardy preferujesz z serii F3, to np. Samsung SpinPoint F3 HD103SJ 1000 GB powinien Cię zadowolić. Cena około 220 zł.

Grafika z DDR3 może rzeczywiście nie jest najnowsza, ale i tak jest bardzo wydajna i w dodatku w bardzo atrakcyjnej cenie. Ta karta graficzna, którą podałem w zestawie kosztuje około 220 zł. Z kolei następna karta graficzna GTS 450 DDR5 kosztuje już około 420 zł. Więc tak naprawdę zależy to od Ciebie ile jesteś w stanie wydać na konkretną część.

A może AMD Phenom II X2 5xx Black Edition?

Ten procesor, który podałeś ma co prawda tylko dwa rdzenie, ale za to o wiele szybsze niż w procesorze AMD Athlon II X4 640, a to ma bardzo duże znaczenie. Chodzi o to, że większość programów jak i również gier wykorzystuje (i jeszcze pewnie długo się to nie zmieni) tylko dwa lub maksymalnie trzy rdzenie. Dlatego tak ważne jest przy wyborze procesora, aby wybrać taki, który będzie miał każdy rdzeń bardzo szybki. Do zastosowań biurowych i innych podobnych uważam, że o wiele szybciej będzie wszystkie zadania wykonywał Phenom II, gdyż tutaj będzie z reguły wykorzystywany jeden rdzeń lub dwa, a ten procesor ma te rdzenie o wiele szybsze.

Co do konkretnego procesora to myślę, że najlepszym wyborem będzie AMD Phenom II X2 565 Black Edition. Ma on odblokowany mnożnik, więc będziesz go mógł podkręcać, a na tym też Ci chyba zależało.

Wiem, że programy obsługują 1-2 rdzenie. Nie będę obrabiał grafiki ani wideo.

Dlatego właśnie w tej sytuacji uważam, że AMD Phenom II X2 565 Black Edition będzie optymalnym wyborem. Dwa bardzo szybkie i wydajne rdzenie zapewnią Ci szybką i płynną pracę.

To, że teraz większość programów/gier obsługuje tylko dwa rdzenie, nie znaczy, że tak będzie za rok czy dwa. Nie wiem co ile zmieniasz zestaw, ale sądząc po dotychczasowym, nie często. Moim zdaniem najlepiej byłoby złożyć zestaw oparty na Phenomie II X4.

Tylko teraz tak:

Proponuje żebyś się zorientował ile w przybliżeniu wyniosą Cię głośniki i karta muzyczna (rozumiem, że integra nie wystarczy?). Wtedy mielibyśmy jasny obraz co do pieniędzy które możesz przeznaczyć na procesor, płytę, pamięci, kartę graficzną, dysk i zasilacz. Chyba, że jeszcze nagrywarka wchodzi w grę?

@freedom, nie zmianiałem go, bo nie miałem kasy. Teraz mam stałą prace, więc kompa będę mógł wymienić za rok-dwa.

Nagrywarki nie potrzebuje - nie używam napędów optycznych.

Nie znam się na głośnikach, ani na dźwiękówkach, więc prosze Was o wybór :slight_smile:

Teraz to już sam sobie odpowiedziałeś jaki dla Ciebie będzie odpowiedniejszy procesor. Ja dalej uważam, że podany Phenom z dwoma szybkimi rdzeniami 3,4 GHz będzie lepszym dla Ciebie wyborem.

Co do karty dźwiękowej to uważam, że zintegrowana absolutnie na początek Ci wystarczy. Skoro zajmujesz się głownie słuchaniem muzyki i jej tworzeniem, to polecam Ci najpierw kupić dobre głośniki. Gdyby te głośniki razem z zintegrowaną kartą dźwiękową Cię nie zadowoliły, to wtedy pomyśl dopiero o zakupie karty dźwiękowej. Podaj kwotę jaką możesz wydać na głośniki. Skoro zajmujesz się muzyką, to warto tutaj więcej zainwestować.

A na tym phenomie rdzeni nie odblokuje?;>

Myślę, że powinno się dać odblokować rdzenie. Ale nigdy nie ma pewności, że aktywowane rdzenie będą działały stabilnie i nie będą powodować samoczynnych restartów komputera. W każdym bądź razie w głównej mierze decyduje o tym płyta główna, a dokładniej zainstalowany w niej BIOS. Jeżeli ma on taką funkcję to z pewnością się da. Z tego co pamiętam to trzeba ustawić opcję “Advanced Clock Calibration” na “Enabled”, a w opcji “CPU Active Core Control” ustawić na “All cores” - ale tego nie jestem do końca pewien.

Procesor AMD Phenom II X2 555 Black Edition s.AM3 BOX 309,00

Płyta główna Gigabyte GA-MA770T-UD3 PCI-E s.AM3 249,00

Chłodzenie procesora Arctic Freezer Xtreme Rev.2 129,00

Pamięć RAM Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Blue KHX1600C9AD3B1K2/4G 159,00

Karta graficzna Gigabyte GT430 1024MB 128Bit PCI-E DDR3 OC 235,00

Dysk Twardy Samsung 1TB 32MB HD103SJ F3 sATA-2 199,00

Karta muzyczna ASUS Xonar D1 PCI 7.1 Audio Card 225,00

Co Wy na to?

Zainwestowałeś w lepszą płytę główną i lepszą pamięć. No i bardzo dobrze. Wybrałeś procesor o 200 MHz niższy ale tyle na małym OC nadrobisz. I jeszcze starczyło na dobrą kartę dźwiękową. Dla mnie jest jak najbardziej OK.

Najtańszego Radeona 5670 można dostać za ~280zł, będzie sporo wydajniejszy od GT430

Tu test GT440, który w porównaniu do GT430 jest wyżej taktowany i ma pamięci GDDR5 (zamiast GDDR3). Jest ładna tabelka porównawcza na pierwszej stronie:

http://pclab.pl/art44669.html

Odstaje od R5670 w każdym teście (szczególnie jeśli chodzi o DX11), więc GT430 będzie jeszcze mniej wydajny. Moim zdaniem zdecydowanie warto dopłacić.

Pamięci brałbym 1333MHz, ~130zł, zawsze to jakaś oszczędność (lepiej dopłacić do karty). Między nimi, a 1600MHz różnicy praktycznie nie odczujesz. Procesor ma odblokowany mnożnik, więc przy podkręcaniu nie trzeba będzie ruszać częstotliwości pamięci.

Do tego zasilacz Fortron GHN 460W za ~170zł i jest okej.