Złożenie komputera który posłuży jako serwer do minecraft

Cześć chciałbym otworzyć serwer minecraft prywatny tak na 10 osób, i myślałem nad opłatą jakiegoś hostingu ale chyba opłaca się bardziej złożenie komputera z używanych części, dlatego tu jestem bo pierwszy raz jakiś serwer tego typu będę robił i szukam pomocy.

Na minecraft to zapewne wystarczy procek z 4 rdzenie / 8 wątków i z 16GB RAM.

A czy lacze internetowe wydoli?

łącze to światłowód 500/100 mbps

ile taki kosztuje tak złożyć z używanych części

bo to najlepiej najtaniej

Pewnie taki wystarczy plus ewentualnie SSD. Problemem będzie stałe ip ale to jest do ominięcia. Ja mam dysk NAS i nawet znalazłem moduł do pracy jako serwer minecraft :).

Wymagania są dość nieprecyzyjne.
Potrzebujesz przynajmniej procesor intel nehalem (1-gen Core/Xeon) o taktowaniu 3,6GHz, 8GB Pamięci oraz szybki dysk SSD.

Im nowocześniejszy procesor zastosujesz tym lepiej, bo odbije się to pozytywnie na zużyciu energii.
Najtańsze używane zestawy znajdziesz w przedziale 300-500zł, sprzęt nowy to 1200-1500zł.

https://minecraft.gamepedia.com/Server/Requirements/Dedicated

Link przypadkowy, ale sprzęt jak najbardziej spoko:

Weź tylko pod uwagę, że używane:

  • ciepełko wieksze w domu i rachuneczki
  • krótsza gwarancja
  • brak zapasu i całkowita wymiana platformy, gdy jeszcze 4 kolegów zechce dołączyć.

:wink:


A to nie podoła?

Pewnie, że podoła. Tyle, że wtedy zapłacisz zdecydowanie więcej za prąd, niż za hosting, który ponoć mniej się opłaca :slight_smile:

Jeśli chcesz coś, co rzeczywiście będzie się bardziej opłacało, to lepiej pójść w kierunku raspberry pi, czy innych temu podobnych mini-komputerków.
Po kilku miesiącach inwestycja powinna się zwrócić w porównaniu do hostingu.

Nie wiem czy to odpowiedni sprzęt do tego zastosowania.

  1. Wolny procesor.
  2. Niska efektywność energetyczna. (stara architektura procesora, zbędne dodatki jak ilo, dwa zasilacze i inne bzdury).
  3. Potencjalnie głośny.

Wg. informacji na wiki potrzebujesz wysoko taktowanego procesora z 4 rdzeniami oraz wolne 4GB RAM (w praktyce 6GB ponieważ system też coś zje). Podejrzewam że jakieś SFF z i5-3gen lub i5-4gen sprawdzi się w tej roli lepiej zapewniając lepszą efektywność energetyczną.