Zły slot RAM a temperatury procesora

Mam pytanie czy włożenie kości RAM w zły slot może spowodować podniesienie temperatury procesora?

Jeśli RAM się nagrzewa do czerwoności, to jego bezpośrednie sąsiedztwo z CPU może wpłynąć na temperaturę tego ostatniego.

IMHO nie.

Hmmm, teoretycznie nie, ale… jeśli ma się źle włożony RAM to programy, które wykorzystują zarówno CPU jak i RAM mogą więcej wymagać od procesora co przełoży się na jego temperatury. W praktyce nie testowane.

Z tego co zauważyłem w moim komputerze mam zły włożony RAM. Włożyłem w 4 slot a powinienem w 2 slot. W moim komputerze zwiekszylo się też jego zużycie bo np na laptopie w Minecraft mam 2GB zużycia a na komputerze 5GB lecz nie wiem że to od tego.

Tak naprawdę znacznie w które sloty włożysz pamięć RAM ma tylko wtedy kiedy masz 2 kości RAM i cztery sloty. I jeżeli chcesz by pracowały w dual channel musisz włożyć je w odpowiednie sloty. Jeżeli masz tylko jedną kość nie ma znaczenia w który slot ją włożysz (o ile instrukcja od płyty nie twierdzi inaczej)

1 polubienie

nie, chyba że pamięć zasłania wentylator chłodzący procesor.

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.

Teoretycznie - włożenie kości do slota znajdującego się zbyt blisko coolera CPU może wpłynąć na optymalny przepływ powietrza przez wentylator i finy owego coolera.
W praktyce - nie.

Albo jeśli masz płytę główną na 2 procesory a obsadzisz tylko jeden slot na CPU. Wtedy wsadzenie kości w zły slot w ogóle uniemożliwi uruchomienie maszyny (to oczywiście nie ten przypadek, ale warto sprostować).