Zmana rozmiaru dysków

czy mógłby mi ktoś napisać po kolei co mam robić zeby przy instalowaniu windowsa zmienic rozmiar dysków(jeden zmniejszyc, a drugi zwiekszyc) bo nie bardzo wiem wktórym momencie to zrobic ;/ z góry dzięki

A po co płytką winodowsa dzielić partycje ja korzystam z gparted dostępny jest na naszym vortalu http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ted+0.3.67 . Nie jest trudny w obsłudze Więc sobie powinieneś/powinnaś poradzić .

Pozdrawiam

:smiley:

Czytając szczegółowo, polecenia przy instalacji windows podpowiedzą Ci o tym. Więc czytaj uważnie.

Instalacja windows jest intuicyjna, więc sobie powinieneś poradzić :slight_smile:

zapewne windows polski to podczas “instalacji” wyświetlą się odpowiednie komunikaty wystarczy czytać dokładnie , musisz usunąć wszystkie partycje poczynając od ostatniej , następnie zakładasz nowe partycje i zakaładając pierwszą (zazwyczaj to ona jest systemowa) przydzielasz jej wielkość(wpisujesz) bądź to używając liczb bądź procentów , jeżeli będą dwie partycje to pozostałe miejsce zostanie przydzielone drugiej partycji , drugą partycje można dzielić dalej tworząc dyski logiczne.

a nie moge, np z dysku D odjąc 1 gb i dodac go do dysku c, ale bez usuwania przy tym wszystkich i robienia tego od nowa

Zastanów się co chcesz zrobić ,czy chcesz zainstalować “nowy” system a przedtem podzielić dysk? (zmienić wielkość aktualnych partycji) czy chcesz pozostać z obecnym “starym” systemie i tylko zmienić wielkość partycji?.

chce zainstalowac “nowy” system i przy tym zmniejszyc rozmiar jednej partycji a zwiekszyc drugiej, a trzeciego nie chce w ogóle formatowac

Możesz to zrobić na dwa sposoby , 1.nie chcą tracić zawartosci 2 partycji(nie systemowej) możesz zmienić wielkość partycjii programem gparted tak jak radzi leto , a następnie sformatować partycje pierwszą i zainstalować system, 2.jeżeli nie zależy ci na zawartosci partycji to łatwiejszym sposbem będzie użycie płyty instalacyjnej systemu i z pod niego wykonać to co opisałem powyżej czyli usunąć wszystkie partycje i założyć nowe o takich wielkościach jakie chcesz mieć.