Zmiana 4850 na (co?) + kilka pytań

Posiadam następującą konfigurację:

CPU: AMD Athlon II X4 630 2.8 GHz @ 3.25 GHz

GPU: HIS Radeon HD4850 512MB (680/1200);

RAM: 2x2GB DDRII

HDD: WD Caviar 500GB;

MB: Gigabyte GA-M56S-S3, bios F6H;

Audio: SB Audigy SE @ X-Fi Xtreme Audio

PSU: Chieftec 450W

Monitor FullHD W2453V-PF

I… chciałbym zmienić grafikę. Głównym powodem są ciągłe braki pamięci na tekstury (niestety 512MB…) w nowszych grach a zarazem ich słaba wydajność. Jest ona również już przestarzała (2007r) i nie podoła niestety Battlefieldowi 3 :smiley:

Chciałem tak dobrać kartę, ale tak, żeby starczyła na kilka najbliższych lat. Oczywiście, mi się nie spieszy :slight_smile:

Mam 3 propozycje działania:

:arrow: Kupić HD6870 (prawdopodobnie ASUS, najlepszy i najwięcej opcji) ~650 zł

:arrow: Kupić 15% słabszego HD6850 ~600zł (ale już chyba wole wydać ździebko więcej)

:arrow: Poczekać do stycznia na premierę układów HD serii 7xxx, i wtedy kupić coś zależnie od ceny z porównywalną wydajnością (7850 będzie dużo wydajniejszy od 6850, pod znakiem zapytania pozostanie jednak moc procesora, którego zmieniać nie będę, bo niedawno to zrobiłem)

Karty GeForce nie wchodzą w grę.

Teraz mam kilka pytań odnośnie tego:

:arrow: Którą propozycję najlepiej wybrać?

:arrow: Czy jakiejkolwiek z w/w kart podoła procesor i płyta główna? (czterordzeniowec bez fizycznego L3)

:arrow: Czy podła zasilacz?

Z góry dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

Równie dobre i ciche są karty od Gigabyte,MSI czy Sapphire.Jeśli już to HD6870 jeśli różnica w cenie będzie minimalna w stosunku do HD 6850. Zasilacz jeśli jest w miarę nowy to powinien spokojnie wystarczyć.

jeśli masz zmieniać, to weź wersje 6870, jest bardziej przyszłościowa. Podstawą natomiast jest wymiana wiekowej już płyty głównej i ramu, a procesor to taki delikatny strzał w stopę - do gier lepiej włożyć phenoma pod maskę. Zasilacz podoła jeszcze, ale będzie ładnie obciążony, co skróci jego żywotność.

na twoim miejscu poczekałbym tez na wydanie nowych układów graficznych - ceny starych powinny polecieć w dół.

Jak będzie się zachowywał komputer, jeżeli nie zmienię płyty i ramu? Będzie niestabilność?

Dlaczego strzał w stopę? Czy do gier naprawdę potrzebna jest pamięć L3?

Płyta i ram mogą jeszcze być,nie będzie niestabilny.Za pewien czas możesz wymienić płytę i pamięć Ram.

nie będzie niestabilny, ale płyta i ten ram będą spowalniać kartę, do spółki z prockiem. rozumiem że karta ma być przyszłościowa, dlatego weź lepsza za mniej.

dlaczego strzał w stopę? ano, bo widzisz za jakieś 50/70 zł więcej miałbyś phenoma x4 (jeśli ci zależy na 4 rdzeniach), athlony maja to do siebie ze dobrze radzą sobie jeszcze w rozdzielczościach do 1280/1024, a powyżej przewaga w fpsach phenoma staje sie wyraźna. jako ze masz monitor 24", myślę ze lubisz pograć w wyższych rozdzielczościach.

tu odnosnie phenom vs athlon (zwroc uwage na sekcje cache):

Zamierzam kupić tą wersję:

http://www.agito.pl/karty-graficzne/gig … 248-485338

Pytanie o zasilacz. Wiem, że jestem strasznie przewrażliwiony na tym punkcie, ale to jest 450W, który ma ponad rok. Jeszcze to jest karta podkręcona fabrycznie z 2ma wielkimi wiatrakami. Wasze zdanie?

A który to dokładnie model tego Chiefteca?

Dokładnie ten:

http://www.proline.pl/?prodid=CHIEF+GPS+450AA-101A

Moim zdaniem spokojnie da radę.Mam taki sam model,od chyba trzech lat bez problemów radzi sobie z Q9550 i HD5850 po OC.A Twój zestaw będzie chyba mniej prądożerny od mojego,więc nie masz się czego obawiać :slight_smile: