Zmiana 5 letniego laptopa

Witam. Myślę nad zmianą laptopa bo mój ma już 5 lat no i strasznie już zamula niestety. Formaty nie pomagają, jest tu zainstalowany dysk twardy HDD, także myślałem nad jego zmianą, ale potem stwierdziłem że przyda się zmiana na coś nowszego.

Ogólnie gdy zmieniam jakiś sprzęt fajnie jak będzie posiadać nowe technologiczne rozwiązania, wtedy dzięki temu faktycznie odczuję zmianę laptopa gdy będę go użytkować a nie że zmiana będzie widoczna tylko “na papierze”.

Pytanie moje takie, posiadam aktualnie Core i5(2450m) (Sandy Bridge) i teraz nie wiem czy czekać na Coffee Lake (8 generacja) czy szukać czegoś aktualnego (7 generacja Kaby Lake).

Oczywiście podstawowym atutem będzie dysk SSD myślę o conajmniej 120 GB, wiem, że najnowszym rozwiązaniem jest SSD M.2 NVME PCIE (najszybsze na rynku), lecz nie wiem czy “zwykłe” SSD będzie ok.
Rzecz jasna zwykły HDD (dodatkowy) też się przyda na magazyn filmów/ zdjęć / muzyki itp.

Co do karty graficznej, wychodzę z założenia i przy użytkowaniu tego laptopa, że na laptopach grać się nie da i nie wiem w sumie czy jest sens pchać jakąś kartę graficzną. Czy to nie będzie tylko sztuka dla sztuki.

RAM, myślę że standardem dziś będzie co najmniej 8 GB jakiejś szybkiej pamięci.

Wyświetlacz, osobiście posiadam 15,6 cala, ale szczerze mówiąc ciężko stwierdzić, że jest “mobilny”, bateria szybko teraz pada (to normalne po długim czasie użytkowania), ale nawet jak będzie nowy laptop o takiej wielkości ekranu to pewnie max 4-5h wytrzyma na początku normalnego użytkowania.
Także jestem skłonny mieć coś nawet 13 cali (mniej już nie), tak żeby od czasu do czasu obejrzeć jakiś film / serial/ filmik na youtubie nie było złe.

Ogólnie interesuję się programowaniem i w tę stronę będę zapewne wykorzystywać laptopa + to co się zwykle robi na laptopie. W gry na laptopie nie gram. Zależy mi na stabilności działania, dobrej jakości produktów , ale rzecz jasna cena też robi swoją rolę.

Dedykowanym systemem będzie zapewne Win10 64 bit, aktualnie mam 7, ale myślę, że Win10 ulega standaryzacji i nie chcę być w tyle.

Kolejna kwestia, nie wiem szczerze czy to już jest, ale gdyby posiadało to urządzenie USB Typu -C byłoby ekstra.

Czekam na wasze propozycje i będę wdzięczny. Cena max 3000 zł
(myślę że za tą cenę znajdzie się coś lepszego ). :stuck_out_tongue:

Edytowałem twój post i usunąłem wulgarny język. Tym razem bez konsekwencji :stuck_out_tongue:

https://forum.dobreprogramy.pl/faq

Co do meritum:

Dzięki za propozycję ( i korektę “błędu” :D).

Ogólnie jak szukałem laptopa z odpowiednimi dla siebie bebechami to jakieś 4 koła wychodziło :confused:

Więc mam kilka pytań.

Dysk SSD na złączu M.2 a na SATA III robi ogromną różnicę ? (Czy ta rożnica jest bardzo mocno zauważalna no i czy jest warta swej ceny).

Laptop 14 cali jest myślę lżejszy + bateria dłużej wytrzymuje i myślę, że ergonomia pracy na nim nie jest męcząca (bo ekran jest mniejszy niż 15,6 cali) w porównaniu do 13,3 cali gdzie już różnica wielkości ekranu jest zauważalna.

Kolejna kwestia, procesor, myślę co najmniej Core i5, nie ma co chyba szastać na i7.

No i tak tyle w sumie. :slight_smile:

Rożnicę w dyskach odczujesz, jak będziesz przeprowadzał benchmarki. Normalny SSD jest w porządku i nie ma się co rozdrabniać.

Fakt, że ma 14 cali, wcale nie gwarantuje lekkości. Czas pracy na baterii zależy od pojemności akumulatora oraz sposobu wykorzystania. Ta minimalna różnica w rozmiarze nie ma aż takiego znaczenia. Wystarczy spojrzeć na komputery DELLa i wszystko jest jasne. Wskazany ASUS jest świetnym wyborem.

Ok,dzięki za kolejne zdanie.
To prawda, ten laptop Asus ma naprawdę fajne wyposażenie.
Jednak 2,3 kg i znów i 15,6 cali. Posiadam taki laptop i wg mnie one są tylko z nazwy mobilne … zawsze trzeba torbę brać no i gdzie bym nie szedł to ładowarkę też bo ile taki wytrzyma na baterii 4-6h ? Słabo :confused:

Nie że neguję propozycję tylko jakiś taki negatywny jestem ostatnio na te 15,6 cali, może przez to że posiadam już “zmęczonego” laptopa i bateria jest tak wyprana że jak kabelek przypadkowo odczepi się od ładowania to laptop gaśnie.

Chciałbym jeszcze zapytać się serię modelu Dell Vostro.

Fajne ceny, fajne bebechy w środku.

Cena podobna do tego co było, no i 1,6 kg plus na logikę tak myślę, że bateria dłużej potrzyma tak z 10h na normalnym użytkowaniu.

Ale słyszałem że ekran średni :confused:
Eh taki wybór sprzętu i tyle dylematów.

W tym modelu della nie masz USB typu C :P, seria biznesowa. cena zaporowa :wink:

Fakt że nie ma, ale uznałem w sumie że jak będzie to potrzebne to się jakąś przejściówkę kupi. Ważne że już USB 3.1 jest :slight_smile:

Patrzę też tak z perspektywy z ergonomii pracy, no ale sam muszę sobie odpowiedzieć na to pytanie.
Dzięki za rady :slight_smile:

Lenovo ThinkPad E470
Intel Core i5-7200U (2 rdzenie, od 2.5 GHz do 3.1 GHz, 3MB cache)
8 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz)
Szybki dysk 256 GB SSD SATA III
Ekran IPS 1920 x 1080 (FullHD)