Zmiana Adresu IP

(Damian0021) #1

Witam,

(roobal) #2

Z tego co widzę, to stałe IP oferują jako dodatkową usługę, dodatkowo płatną. Sprawdź w umowie jak masz, bo czasami monterzy/przedstawiciele handlowi potrafią zaznaczyć pewne opcje, licząc na to, że klient i tak nie czyta umów lub nie przyuważy. Kiedyś spotkałem się z takim przypadkiem. Chyba, że u nich stałem IP oznacza permanentną rezerwację adresu, to znaczy, że nie ma okresu dzierżawy i zawsze będziesz miał ten sam adres, choćbyś stanął na rzęsach. Jeśli IP się zmienia, okres dzierżawy może wynosić 24h, a może 72h lub więcej. Zobacz jaki masz czas dzierżawy adresu i wyłącz modem na ten okres (możesz to zrobić na godzinę przed zakończeniem dzierżawy). Musisz wyłączyć, bo modem poprosi o ten sam adres, więc tu musisz odczekać z godzinkę lub dwie, aby inny host dostał ten adres, bo możesz dostać ten sam, wówczas twój modem uzyska inny adres.

(leckow) #3

mam niedyskretne pytanie, dlaczego chcesz zmienić ip?

dostawcy internetu, również kablowek, zmieniają ip przeważnie raz na 24h, ale bywa, ze zmiany nie ma przez weekend, przez tydzień, mimo ze w umowie jest ip zmienny dynamicznie.

(Damian0021) #4

Pozycjonuję strony i jest mi to potrzebne. Niestety mój dostawca nei zmienia, wstając rano za kazdym razem mam ten sam adres IP.

Jak wspominałe, adres IP mi się zmienił jak wyjechałem, i wtyczki były wyciągnięte.

A gdzie moe sprawdzić jaki jest czas do zakończenia dzierżawy ?

(leckow) #5

panel sterowania-centrum sieci--zmien ustawienia karty sieciowej-stan polaczenia sieciowego-szczegoly

Dzierżawa uzyskana: 17 czerwca 2014 04:46:39

(roobal) #6

Zmiana odbywa się po zakończeniu dzierżawy. To nie jest tak, że dostawca zmienia sobie dowolnie IP (pomijam tam DSLki, choć i w DSL można mieć stałe IP, gdzie IP zmienia się przy każdej synchronizacji), protokół DHCP działa w taki, a nie inny sposób. Host zawsze prosi o ostatnio otrzymany adres IP i DHCP przeważnie go przypisuje. Zapytanie zawsze idzie wcześniej, niż wygasa dzierżawa, więc inny host nie otrzyma proszonego IP. Jeśli host jest wyłączony i dzierżawa wygasa, inny host może uzyskać te IP, wówczas dostajemy inne IP, bo tamt zostało przyznane innemu hostowi. Dlatego po wyłaczeniu modemu na 2 dni uzyskuje się inne IP. Ja np. mam włączony modem 24h (internet w UPC) i mam ten sam adres IP, bo on się odnawia na zasadzie, o której pisałem. Moja dziewczyna ma wszystko podłączone pod jedną listwę, którą zawsze wyłącza, więc modem ma również wyłączony (też korzysta z internetu w UPC) i za każdym razem ma inne IP (irytuje mnie to nawet czasami, bo nie mogę zdalnie aktualizować jej systemu).

Jeśli to jest tylko modem, to jak pisał kolega wyżej. Jeśli router z modemem, to musisz zalogować się do panelu.

(Damian0021) #7

Dzierżawa akurat kończy mi się o 8:41, więć wyłączyłem teraz modem i DSL.

Rozumiem, że wystarczy odłączyć wtyczki z gniazdka, i odczekać te kilkanaście minut ?

(leckow) #8

tak jak napisałem wyżej, odnawia się na tym samym ip

zadzwon do swego boa, może tobie zmienia / chyba ze sa negatwnie nastawieni/

(Damian0021) #9

Dziwna sytuacja, bo kiedyś mi się na 100 % zmienił.

(roobal) #10

Odłącz modem na jakiś czas, np. godzinę, dwie. Jak odłączasz na kilka minut, widocznie nikt nie dostał twojego adresu. Ewentualnie wyłącz modem na całą noc lub wtedy kiedy nie korzystasz z internetu.

(Damian0021) #11

Akurat w dniu pisaniu posta, musiałem wyjechać na 3 dni, wyłączyłm wszystko, dziś przyjechałem i IP zmienione :))

Kontakowałem się drogą mailową z usługodawcą i powiedział mi żebym wyłączył dłużej niż na 1 godz.