Zmiana adresu MAC karty sieciowej

Witam
Mam kilka pytań odnośnie zmiany adresu MAC karty sieciowej.
1 Czy router WiFi rejestrując podłączone urządzenie nadaje mu jakąś automatyczną nazwę, czy nazwę widoczną na ruterze urządzenia można “narzucić” z poziomu samego urządzenia, czyli prosto mówiąc, czy na przykład urządzenie będzie widoczne na ruterze jako z jakiejś automatycznej puli routera " PC", “Konsola”, “Laptop”?
Czy będzie to konkretna nazwa producenta sprzętu na przykład “HP”, “SONY” itd, i w końcu - czy można w ogóle w jakiś sposób wpłynąć na to jaką nazwę urządzenia router zarejestruje?

2 Czy jeśli zainstaluję program MAC Addres Changer i wybiorę na jakimś drugim urządzeniu zmianę jego adresu karty sieciowej na taki, jaką miało pierwsze urządzenie i połączę się z routerem, który ma już zarejestrowane to pierwsze urządzenie, to zarejestruje to drugie urządzenie z tym samym numerem MAC jako to samo? Czy jednak inne z inną nazwą, chociaż tym samym adresem MAC.
W skrócie, czy jest możliwość takiego podłączenia się do sieci, aby router miał zarejestrowane jedno urządzenie fizyczne z tą samą nazwą i adresem sieciowym, chociaż fizycznie będą to dwa różne urządzenia.
I czy router nada po tym samym numerze MAC karty sieciowej (tak jak to robi dotychczas) to samo IP temu drugiemu urządzeniu, oczywiście te dwa urządzenia byłyby podłączane do sieci nie równocześnie.
Czyli, czy istnieje w ogóle możliwość korzystania z routera z dwóch różnych urządzeń w taki sposób, żeby router “widział” je jak jedno?
Poza tym, ile czasu fizycznie ruter ma w pamięci zarejestrowane podłączenie danego urządzenia (jest widziane w jego panelu)?
Trochę to zagmatwane, ale myślę, że nie dla kogoś oblatanego w tym temacie.

Nazwa urządzenia najczęściej brana jest z tego co wysyła klient DHCP a ten zwykle wysyła hostname.
Producent sprzętu rozpoznawany jest po numerze MAC (chyba, że działają dodatkowe protokoły np LLDP).
Jeśli podmienisz MAC nowego urządzenia na takie, jak miało stare to wszystko powinno działać jeśli oba urządzenia nie będą jednocześnie podłączone.

Dzięki, ale nie zrozumiałem do końca.
Wychodzi na to, że wszystko będzie działać to rozumiem, tylko router zarejestruje jednak dwa urządzenia, czyli dwa o takim samym MAC, ze względu na różnice właśnie nazwy jaką nada każdemu urządzeniu?
Czy po prostu router podmieni jedynie nazwę urządzenia w wykazie połączonych do niego urządzeń, jednak w jego wykazie podłączonych urządzeń będzie widoczne tylko jedno.
Bo właśnie o to mi dokładnie chodzi, czy będą z pozycji routera widziane dwa osobne urządzenia jako podłączone ( w jego historii polączeń) a nie połączone w danej chwili, czy tylko jedno z różnymi nazwami o tym samym adresie MAC.

To zależy od tego jak ten router przechowuje informacje historyczne. Może powiedz dlaczego ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie dla Ciebie to łatwiej zrozumiemy Twoje obawy.

OK, wychodzi na to, że jednak router i tak pokaże dwa urządzenia.
No nic, dzięki za odpowiedź.
Sprawa banalna, możliwość użytkowania tylko jednego urządzenia wpiętego do sieci.
Co by nie robić (podmiana MAC), z poziomu routera i tak będzie widać, że nawiązane było połączenie przez dwa urządzenia (po nazwie).

To zmień nazwę i MAC na drugim na takie same

Ja nadal nie rozumiem. Przecież nie powinieneś mieć w tym samym czasie w jednym broadcaście dwóch urządzeń o tym samym MAC. No a jak w danej chwili nie będą oba używane, to w czym jest problem? Masz jakieś switche zarządzalne i rozciągnięte VLANy, czy coś? W sumie grzeczność w sieci nakazuje, że jakbyś np. nagle musiał wypiąć urządzenie i po chwili gdzieś na innych switchu wpiąć z tym samym MAC, to wypada wysłać gARP, ale jak to jakaś zwykła płaska sieć, to wystarczy aby nie było w tym samym czasie urządzeń o tym samym MAC.
Co do routera - router nic nie rejestruje (hostname) i nie bierze w tym udziału. Router potrzebuje MAC i IP urządzenia. Z hostname może korzystać np. DHCP, czy DNS.

Jako, że jestem laikiem w tych sprawach, więc zadałem to pytanie tutaj.
Logując się do routera widziałem aktualne urządzenia wpięte do niego (chodzi dokładniej o te po WiFi), ale również urządzenia według MAC z którymi router nawiązał w danym okresie czasowym połączenie ( nie jestem pewien, czy były tam właśnie również nazwy tych urządzeń, czy tylko same adresy MAC).
Więc pytanie dotyczy dokładnie tego, czy router pokaże dwa urządzenia z tym samym adresem MAC, które zarejestrował czy jedno.
Oczywiście urządzenia pracujące pojedynczo, czyli w tym samym czasie tylko jedno a nie dwa na raz z tym samym adresem MAC oczywiście, bo byłby konflikt.
Ktoś wyżej pisze zmień nazwę i MAC na taką samą(?), czyli zmienić nazwę (którą) bo nie jestem pewien, jaką router właśnie rejestruje.
Kolega niżej pisze, że router nie rejestruje nazw…
Sytuacja taka, syn może korzystać tylko z laptopa w sieci domowej a nie może podpiąć PC…ojciec mając wgląd do routera będzie w stanie zobaczyć obydwa urządzenia(?)
Zna adres MAC laptopa i czy po zmianie MAC karty sieciowej PC za pomocą wyżej wspomnianego programu na ten jaki ma laptop przez syna, będzie w stanie dowiedzieć się, z tego odczytu po historii połączeń w routerze, że jednak PC był również podłączony (oczywiście każde w innym czasie), czy zobaczy jedno urządzenie, czy dwa o takim samym adresie MAC jednak z inną nazwą - o ile taka jest w ogóle widoczna, jeśli tak to właśnie z którą, bo tego nie jestem pewien?
Chyba prościej już opisać sytuacji się nie da.
Oczywiście można “użyczyć” połączenie internetowe z laptopa po kablu PC i wówczas router tego nie zarejestruje, ale wówczas obydwa urządzenia muszą działać, czyli być zasilane.
Nie mam wglądu do tego routera, więc pytam tutaj was, jak dokładnie sprawa wygląda ze strony routera, ponieważ nie mogę tego sprawdzić.
PS. Nie jestem ani synem ani ojcem…:slight_smile:

Na chwilę zapominając o Twoich pytaniach (ten tzw. ‘router’ jest w jednym pudełku:

  • routerem,
  • serwerem DHCP,
  • serwerem DNS (ale nie musi…)
  • switchem,
  • Access pointem .

A wracając do pytań - jak dzieciak jest sprytny, to te podstawowe ‘zabezpieczenia’ i tak ominie na dziesięć sposobów (ja przynajmniej tak omijajłem, chociaż po latach ojciec był nawet dumny, że niektórych rzeczy nie wyłapał nigdy).
Co do PC - rozwiązanie jest bardzo proste.

  • założyć na komputerze nowe konto (z uprawnieniami administratora)
  • temu kontu co używa syn odebrać prawa administratora, więc nie będzie mógł tak prosto zmienić adresu MAC.
  • jak zmieni, to jest sprytny i tylko pogratulować, że umiał (metod jest kilka).

Fajnie, tylko Ty podajesz akurat “wiedzę jak zrobić, aby to uniemożliwić” a ja pytałem odwrotnie…jak zrobić, żeby to umożliwić…bez pozostawienia takiej informacji na routerze…i czy jest to w ogóle możliwe…czy sama zmiana MAC załatwia sprawę i na routerze nie będzie tego “widać”, że z jednego MAC były zarejestrowane, no właśnie jedno, czy dwa urządzenia?

Na wypadek bym podłączał się z tą samą nazwą hosta, bo serwer DHCP może trzymać te informacje.
1/ zmiana nazwy komputera (restart)
2/ zmiana MAC
3/ podłączenie do sieci
4/ odłączenie od sieci
5/ zmiana na starą nazwę
6/ ustawienie starego MAC

1 polubienie

OK, dzięki - krótko i treściwie :+1: