Zmiana adresu MAC w routerze

Witam.

Krótko streszczę mój problem. Otóż operator mojego internetu (sieć w akademiku) udostępnia internet na komputer o określonym numerze MAC, podłączając inny komputer internet nie działa. Lecz oprócz dostępu do internetu w laptopie, chciałbym mieć internet również w smartfonie. Do tego potrzebny jest oczywiście jakiś router z wifi, lecz jeśli podłącze kabel od internetu do routera, a router z laptopem, to internet nie będzie działał, ponieważ owy router ma na wejściu inny adres MAC niż laptop.

I tu nasuwa się konkretnie moje pytanie, czy jest możliwość, aby w jakiś sposób ręcznie zmienić adres MAC routera na taki, jaki ma karta sieciowa w laptopie? Albo w jakiś inny sposób zaradzić temu ograniczeniu?

Rozważałem też postawienie sieci ad-hoc na laptopie (win xp), lecz smartfony z androidem jej podobno nie widzą.

Rozważania są na razie hipotetyczne, dopiero zanoszę się z kupieniem jakiegoś routera, tylko wcześniej muszę mieć pewność, że zadziała.

Pozdrawiam.

Próbowałeś czegoś z tego: http://www.androidzoom.com/android_appl … ac+address ??

Nawet najtańsze obecne routery dsl, mają opcję mac clone.

A co do adhoc, nie zaszkodzi spróbować.

Aplikacje na podanej przez Ciebie stronie pozwalają na zmianę adresu MAC w smartfonie, a mi chodzi o zmianę adresu MAC w routerze. Ponieważ jeśli użyję routera, który ma inny adres MAC niż ten, na który mam zarejestrowany internet, to internet nie będzie mi działał nawet na laptopie podłączonym do tego routera przez LAN czy też WiFi. Nie wspominając już o telefonie.

Routery mają opcję klonowania adresu MAC - chyba dokładnie o to pytasz?

Masz już ten router?

Tak, pytam dokładnie o to. A czy każdy router ma taką opcję? Chodzi mi o routery z niższej półki, takie poniżej 100zł.

Nie, jeszcze nie mam. Jak wspomniałem w pierwszym poście - na razie są to rozważania hipotetyczne. Nie chcę kupić w ciemno, a potem nie móc z niego korzystać.

Skoro jest możliwość zmiany adresu MAC w routerze, to możecie mi jakiś polecić? W miarę tani, nie potrzebuję jakiś wymyślnych sprzętów.

chyba jedne z najtańszych, które możesz obecnie trafić to np. TP-Link TL-WR740N - sam używam i się sprawdza.

I ten TP-Link TL-WR740N na pewno umożliwia zmianę adresu MAC?

Weź pod uwagę, że kupując 1 najtańszy router nie uzyskasz połączenia wifi, między ap a lapem / telefonem. (będzie to możliwe tylko przez kabel)

Musiałbyś kupić ap /router z ap (wr340g)+router z wisp (Tp-Link TL-WR543G) :arrow: jakieś 120zł

bądź router z 2x ap za jakieś 200zł (AirLive g.duo)

Dlatego lepiej wyjdzie cię, jeśli spróbujesz z tym adhoc :stuck_out_tongue: / zmienisz mac telefonu.

Nie rozumiem kombinowania kolegi wyżej…

Dokładnie taki router, który podałem Ci wystarczy.

Podłączysz sieć akademicką RJ45 do rutera i sklonujesz na niego MAC adres kompa, który ma umowę na internet.

Do routera kablem podłączysz stacjonarkę (wywnioskowałem że internet jest na MAC adres stacjonarki)

A poprzez WiFi będziesz używał laptopa i smartfonu.

Miej tylko na uwadze, że to sieć akademicka - a studenci lubią się popisać - możliwe jest wykrycie MAC adresu który używany jest z routera.

Ehh, w rzeczywistości zapędziłem się, przez co przyjąłem że jest to sieć wifi :slight_smile: Oczywiście w wypadku sieci kablowej rozwiązanie z 1 routerem w zupełności wystarczy :slight_smile:

Niekoniecznie, wspomniany TP Link WR740N może działać zarówno jako AP Client Router (WISP) i jako most (WDS), w przypadku WISP AP może odbierać tylko sygnał i dzielić go na porty przełacznika, w WDS przekazuje sygnał, z tym, że wydajność jest już niższa, twoje rozwiązanie jest lepsze, jeśli komuś zależy na wydajności. Jedynie modele wymieniłbym na nowsze i zamiast dwóch routerów, można zastosować router i AP z możliwością routingu.

A jeśli już kombinujemy w ten sposób - to router podany przeze mnie może być klientem sieci WiFi i jednocześnie przesyłać ją dalej (poprzez te 1 antenkę), ale czy może zalogować się przez zmieniony MAC adres to nie wiem. Mogę to sprawdzić dopiero wieczorem, gdy będę miał dostęp do owego routera :wink:

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Kupując router TP-Link TL-WR740N mogę z nim połączyć np. laptopa przez LAN, a telefon przez WiFi? Nie da się podłączyć dwóch urządzeń pod WiFi? Np. dwóch różnych telefonów lub telefon + laptop?

Dokładnie to internet jest na MAC laptopa, który nie podłączony przez LAN (nie ma wcale komputera stacjonarnego). Chciałbym podłączyć sieć akademicką kablem RJ45 do routera (np. TP-Link TL-WR740N), sklonować na niego adres MAC z laptopa (na który jest zarejestrowany internet) i dalej przesyłać internet do laptopa (przez LAN lub Wifi) + na telefon (ewentualnie dwa telefony).

Lecz z wypowiedzi kolegi “drobok” wnioskuję, że na tym routerze nie da się podłączyć więcej niż jednego urządzenia przez WiFi. Chyba mało prawdopodobne.

Przyjąłem, że sieć uzyskujesz poprzez wifi, laptop + akademik = wifi :stuck_out_tongue: Trochę nie doczytałem, po czym dałem trochę nieadekwatną do twego pytania odpowiedź :slight_smile: Ponad to, jak powiedział roobal miałbyś możliwość wds (tańszy koszt), ja o tym połączeniu za dużo nie wiedziałem :stuck_out_tongue:

Co do twojego pytania, nie używając wds, posiadając tylko 1 router nie podłączyłbyś do wifi żadnego urządzenia (jedynie poprzez kabel).

ALE !!

Jako, że używasz kabla te rozwiązania ciebie nie dotyczą. Kup ten router co ci go polecił skrzek. I wszystko będzie działać. W domyślnej konfiguracji, bez zakupu czegokolwiek, będziesz mógł podłączyć bodaj 252 urządzenia (z czego max 4 przez lan).

Weź też pod uwagę, że router łatwo wykryć. Jeśli administrator zbiera od pc’ta, to akurat może ci nałożyć karę / zablokować dostęp do sieci.

Ok, teraz wszystko jest jasne. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc. Mam nadzieję, że jak kupię owy router nie będę miał problemów ze sklonowaniem w nim adresu MAC z laptopa. W razie problemów ponownie skorzystam z Waszej pomocy.

Pozdrawiam. :slight_smile:

Nie będziesz miał.

Tylko jak internetu używasz na laptopie po kablu, to najpierw podłącz go kabelkiem do routera - wtedy sklonujesz MAC adres LAN, a nie WLAN :wink:

No oczywiście, że mam sklonować adres LAN a nie WLAN, zresztą operatorowi internetu podaję właśnie adres LAN. A korzystając z okazji takie szybkie pytanie, czy klonowanie odbywa się “automatycznie”, czy mogę wpisać ręcznie MAC LANu lapka w routerze?

Poprzez naciśnięcie opcji mac clone, w zakładce network router’a, lub wpisując mac ręcznie. Po czym klikasz save / zapisz.

Nie zapomnij też o ustawieniu zabezpieczeń sieci podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html#p2786280

Jeśli AP działa jako klient, to nie może już działać jako AP, tj. rozsyłać sygnału, prawdopodobnie miałeś na myśli WDS, router musiałby mieć dwa moduły WiFi, a ten model ich nie ma. WR740N w standardzie draft n, więc ma tylko jedną antenkę.