Zmiana aptitude na yum, szukam poleceń

Witam, wraz ze zmianą dystrybucji poszukuje odpowiedników z aptitude na yum, a najbardziej:

 

  1. aptitude update && aptitude full-upgrade (czyli aktualizacja pakietów i dystrybucji w debianie i debianopodobnych).

 

  1. aptitude show

 

  1. aptitude purge

 

Oraz prosiłbym żeby osoby korzystające z fedory lub centos napisały jakich najczęściej używają poleceń z yuma i co się przydaje.

 

Ja migruje na centos.

 

PS: Z góry wielkie dzięki :stuck_out_tongue:

hmm, otwórz może po prostu manual. no chyba, że ktoś ma za Ciebie zrobić kopiuj/wklej. man yuma jest wyjątkowo krótki i przejrzysty.

 

Manual to nie wszystko. Chodzi mi o wasze doświadczenia. Np. w debianie jest różnica między apt-get dist-upgrade a aptitude full-upgrade i chodzi mi o osobiste preferencje ludzi, którzy KORZYSTAJĄ a nie bawią się. Takich rzeczy nie dowiesz sie z manuala a dokumentację debiana uważam za najlepszą ze wszystkich więc zakładam, że tutaj jest dużo gorzej.

Tyle, że Apt i Aptitude to dwie różne rzeczy. Mało tego Apt ma swój manual i Aptitude śwój. Strzelam w ciemno, ale aptitude full-upgrdae = apt-get dist-upgrade, natomiast aptitude remove = apt-get remove + apt-get autoremove. Tak więc manual Yum powie Ci wszystko. Yum dla przykładu zawsze odświeża listę pakietów co jest dla mnie zbędne i sporą wadą.

Zajrzyj - szukaj i ucz się:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_Rosetta .

 

Inne komendy:

rpm -qa --last

rpm -ql pakiet1

rpm -qf plik

link marcin82 zawiera fajną tabelkę. dodam tylko że yum remove usuwa również zbędne zależności.

Dzięki marcin82 dokładnie o taką rozpiskę mi chodziło, wszystko w 1 miejscu :wink:

 

Roobal no wlaśnie niby jest to samo a działa trochę inaczej. Pamiętam jak podbijałem z debiana stable do testing to apt-get dist-upgrade dawał troszeczkę inny rezultat niż aptitude full-upgrade, które poradziło sobie lepiej z niepotrzebnymi już pakietami. Zresztą na forach debianowych właśnie ten 2 sposób jest najbardziej polecany jeśli chodzi o aktualizację i upgrade.