Zmiana CAS Latency pamięci ram

Witam. Mam pamięć OCZ 2GB 800-CL4 SLI READY. Wyraźnie jest napisane CL4 a na moim kompie przy 800mhz

działa na CL5, a jak podkręcę pamięć do 900mhz to wtedy działa na CL6. Na CL4 działa mi tylko przy prędkości

667mhz. W biosie mam możliwość zmiany timingów i Case Latency. Czy jak zmienie Case Latencly na 4, to pamięć

będzie działać prawidłowo przy prędkości 800mhz? W końcu do takiego CL jest pamięć przystosowana. Pytam bo

nigdy nie bawiłem się ze zmianą timingów.

Chyba CAS Latency. Obudowa ma co najmniej średnie znaczenia dla timingów pamięci :slight_smile:

Musisz zmienić ustawienia pamięci w BIOS-ie na ręczne, zwiększyć napięcie na minimum 2,2V (nie więcej, jak 2,4V.

Dopiero wówczas będziesz mógł ustawić CAS na 4.

Wszyscy producenci w SPD programują istawienia zachowawcze (zgodne z normami JEDEC).

Tylko w pamięciach z EPP są inne ustawienia, ale płyta główna również musi obsługiwać pamięci EPP.

Problem w tym, że w biosie nie mam opcji zmiany napięcia pamięci RAM. Napięcie procka da się zmienić ale RAM nie.

Na płycie dołączonej do płyty głównej jest taki program EasyTune 5. Można tam zmienić napięcie, lecz i tak się nie zmienia.

Zmieniam napięcie na 2,2 i resetuje kompa. Odpalam program ponownie i znowu jest napisane 1,8V. Nie wiem czy to może

wina Visty. Może na niej ten program nie działa prawidłowo. Sprawdzę na XP.

Możesz uatualnić BIOS. Być może nowsza wersja da Ci dostę do ustawień napięcia pamięci.

Jeśli nie,to nic nie wymyslisz.

Już uaktualniałem biosa. Mam najnowszą wersję. Spróbuje tym programem. W końcu jeżeli dali go na płytce ze sterownikami

to musi działać.