Zmiana Chłodzenia

Jak każdy sie domysla, nadchodzi upalne lato i wszystko lacznie z komputerem bedzie sie grzac… bardzo. I w zwiazku z tym mam pytanie: czy zmiana chlodzenia procesora lub karty graficznej rowna sie z utrata gwarancji???

Witam!

W praktyce:

Karty graficznej - tak (chyba, że zachowasz fabryczne chłodzenie i je potem zamontujesz).

Procesora:

Nie wiem, ale chyba nie, bo przecież można kupić OEM i zastosować dowolne chłodzenie (procesor z coolerem nie stanowią integralej części jako całość).

Przecież są procesory z chłodzeniem boxowym.

Wtedy gwarancja oczywiście przepada

To samo tyczy się karty graficznej i chipsetu (jeżeli coś zmienisz gwarancja przepada)

Kurcze, a chodzi mi wlasnie o karte graficzna… Procesor jeszcze jakos sie da wytrzymac… Choc jak goraco jest w domu i gram przez dluzszy czas w wymagajce gry to RPM dochodzi do ok 5000, a temp 42-43 C, natomiast karta graficzna chlodzona pasywnie do ok 85 C…

sporo. Zmień na jakis wiatrak (radiator zostaw jak by soć poszło nie tak :slight_smile: )

mogą pomóc wentyle na obudowie,jeden z tyłu drugi z przodu.

No to mozecie mi znalezc takie dwa cichutkie wentylki (razem ok 50 zl)??? Zeby ich max RPM dochodil do 900-1700…

Witam!

No i co z tego… przecież są spakowane osobno do jednego kartonu tylko…

Nie jest od razu zamontowany cooler na procesorze - w przeciwieństwie do kart graficznych czy NB.

Jeśli podczas instalacji, zamiast boxowego dasz inny, to Ci gwarancja na procesor nie przepada - bo gwarancja jest na PROCESOR, a nie na procesor i cooler jako całość ( w przeciwieństwie do kart graficznych, płyt głównych).

To, że dostajesz cooler w wersji BOX, to tylko po to, żebyś nie musiał szukać chłodzenia do procka, a czy go zamontujesz, czy nie to już Twoja sprawa.

Możesz wymienić wentyla na boksowym procku, bylebyś go zachował do mało prawdopodobnej reklamacji - jak udowodnić z jakim wentylu pracował, gdy będzie on lepszy od oryginału (chyba że przegniesz z kręceniem). Zresztą, jeśli chodzi o Intela, nie słyszałem żeby padł procek - poza awarią zasilania. Natomiast wymiana chłodzonka na grafie faktycznie może spowodować utratę gwarancji. Jeśli masz kartę pasywną możesz spróbować poprawić wentylację budy (szczególnie wskazane wentyle wylotowe) i dołożyć jakiegoś wentyla, który będzie dmuchał na radiator grafiki.:mrgreen:

Złączono Posta : 12.06.2007 (Wto) 18:22

Jeśli już zdecydujesz się na nowe chłodzonko grafy to polecam takie (np. Arctic) z wylotem powietrza na zewnątrz obudowy jak w 8800 GTX (zajmuje 2 sloty) :mrgreen:

Zarówno na karcie graficznej, płycie głównej i procesorze możesz założyć dowolne chłodzenie - jednak aby nie stracić gwarancji musisz zachować oryginalne chłodzenie i gdyby coś się zepsuło to przed oddaniem do serwisu zakładasz oryginał. a co do procesora w wersji BOX - to musisz zachować oryginalne chłodzenie bo w rozumieniu gwarancji, aby oddać sprzęt do naprawy musisz posiadać komplet (w tym wypadku procek i chłodzenie BOX) - a czym będziesz chłodził to Twoja sprawa.

Witam!

Dokładnie tak, z tym małym psikusem, że jeśli zmieniasz chłodzenie na karcie graficznej, to niektóre maja odsłonięte rdzenie i istnieje możliwość ukruszenia - jeśli ktoś zakłada nieumiejętnie (lub nieumiejętnie czyści).

Po czym się zorientują, że było zdejmowane??.. a no po tym, że będzie inna pasta, niż fabryczna breja.

Tutaj właśnie mogą być problemy - jednak rzadko kiedy zaglądają pod chłodzenie - najczęściej sprawdzają czy działa na podstawie testów i tyle, jak nie działa to wymiana na nową :smiley:

Zwykle kładą silikon, to kupić tubkę za 2 zł, lub położyć gumę do żucia ;], podobnie do gumy wygląda oryginalna ‘‘pasta’’ na Abicie IC7.

Dobra juy wsyzstko wiem… To jak znacie moze jakies fajne wentylki do obudowy? Najlepiej dwa do 50 zl.

A jaki rozmiar? :mrgreen:

Taki by pasowal do obudowy, najlepiej taki 80mm.

Obudowa może mieć wentyle 80x80, 92x92, 120x120, 140x140 lub nawet 250x250.

Jeśli chodzi o 80x80 to wybór jest szeroki. W tej cenie proponuję Cooler Master-y. :mrgreen:

Co myslicie o tym:

http://www.gral.pl/preview/ArcticCoolin … wy92mm_70/ ?

Tylko nie wiem czy mi do obudowy by pasowal… Jesli nie to, to znajdzcie jak mozecie cos z tego sklepu, bo mieszkam blisko niego :slight_smile:

Ale jest to 92x92, a nie 80x80…

Zależy jakie mocowanie jest w obudowie.:mrgreen:

weź linijkę i zmierz a jak nie to wiertarka i jazda :mrgreen:

(100 postów xD)

Robótki ręczne lepiej sobie odpuścić (można coś uszkodzić), ale jak ktoś nie może się powstrzymać to wart dać największy jaki się zmieści w obudowie. :mrgreen: