Zmiana chłodzenia

(Kukicola) #1

Witam!

Posiadam kilkuletni komputer. Pomyślałem, że użyję go jako serwer 24/7, ale że komputer jest w tym samym pokoju trochę przeszkadzają mi odgłosy. Wymieniłem wentylatory na procesorze i w zasilaczu na Arctic Cooling F8, ale dalej komputer jest głośny. Mój plan wygląda tak: ściągam obudowę z obu stron, obudowę z zasilacza i podpinam oba wentylatory na 7V. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Niestety nie mogę sprawdzić temperatury gdyż jest tam zainstalowany linux i lm-sensors nie wykrywają czujników.

(Piter9713) #2

Podaj konfig swojego komputera. Co do proca, to załóż jakiś większy radiator (jeżeli masz boxa) i wtedy puść wentylator na cpu na 7V. Co do zasilacza radziłbym Ci go zostawić tak jak jest, ew. zrobić fan swap.

(P Wojda) #3

Witam.

Nigdy się tym nie zajmowałem ale słyszałem niedawno o wodnym systemie chłodzenia komputera.

Może ta informacja Ci w jakiś sposób pomoże.

(Kukicola) #4

procesor: AMD Athlon XP 2000+

zasilacz: EC 300X1

(T Luk) #5

A w zasilaczu też wentylator wymieniłeś?

(Kukicola) #6

tak tez wynieniony

(T Luk) #7

A jak w ogóle wygląda ten sprzęt i w jakim % jest wykorzystywana jego moc tka na co dzień?

(Kukicola) #8

Procesor cały czas mniej więcej 40% ale w godzinach popołudniowych nawet do 100%

(T Luk) #9

Chyba się nie zrozumieliśmy. Podaj pełną konfigurację komputera :wink:

(Kukicola) #10

procesor: AMD Athlon XP 2000+

płyta główna: ASUSTeK Computer INC. A7V8X

zasilacz: EC 300X1

Wystarczy czy coś jeszcze podać?

(T Luk) #11

A karta graficzna jaka jest? Może to ona hałasuje?

(Kukicola) #12

Karta graficzna to jakiś stary radeon, ciężko mi teraz powiedzieć jaki. Zatrzymałem palcem wentylator na nim, okazuje się że on minimalni piszczy, ale odgłosy przede wszystkim dochodzą z wiatraka nad procesorem i w wentylatorze.

(sla17) #13

Jak Ci zależy na ciszy, można by pomyśleć o jakichś Noiseblockerach, ponoć są cichutkie i wydajne :slight_smile: Do tego wrzucić jeden na procesor, można by zamontować jeszcze jakiś potencjometr do regulacji obrotów :stuck_out_tongue:

(Kukicola) #14

wentylatory są ciche tylko słuchać szum powietrza o radiator, myślę nad zamontowaniem w obwodzie diody 4V żeby było 12-4=8

(Piter9713) #15

Co do diody pomysł też OK, ale potencjometr da Ci większe pole manewru, jeśli chodzi o sterowanie wentylem.