Zmiana chłodzenia

Witam!

Posiadam kilkuletni komputer. Pomyślałem, że użyję go jako serwer 24/7, ale że komputer jest w tym samym pokoju trochę przeszkadzają mi odgłosy. Wymieniłem wentylatory na procesorze i w zasilaczu na Arctic Cooling F8, ale dalej komputer jest głośny. Mój plan wygląda tak: ściągam obudowę z obu stron, obudowę z zasilacza i podpinam oba wentylatory na 7V. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Niestety nie mogę sprawdzić temperatury gdyż jest tam zainstalowany linux i lm-sensors nie wykrywają czujników.

Podaj konfig swojego komputera. Co do proca, to załóż jakiś większy radiator (jeżeli masz boxa) i wtedy puść wentylator na cpu na 7V. Co do zasilacza radziłbym Ci go zostawić tak jak jest, ew. zrobić fan swap.

Witam.

Nigdy się tym nie zajmowałem ale słyszałem niedawno o wodnym systemie chłodzenia komputera.

Może ta informacja Ci w jakiś sposób pomoże.

procesor: AMD Athlon XP 2000+

zasilacz: EC 300X1

A w zasilaczu też wentylator wymieniłeś?

tak tez wynieniony

A jak w ogóle wygląda ten sprzęt i w jakim % jest wykorzystywana jego moc tka na co dzień?

Procesor cały czas mniej więcej 40% ale w godzinach popołudniowych nawet do 100%

Chyba się nie zrozumieliśmy. Podaj pełną konfigurację komputera :wink:

procesor: AMD Athlon XP 2000+

płyta główna: ASUSTeK Computer INC. A7V8X

zasilacz: EC 300X1

Wystarczy czy coś jeszcze podać?

A karta graficzna jaka jest? Może to ona hałasuje?

Karta graficzna to jakiś stary radeon, ciężko mi teraz powiedzieć jaki. Zatrzymałem palcem wentylator na nim, okazuje się że on minimalni piszczy, ale odgłosy przede wszystkim dochodzą z wiatraka nad procesorem i w wentylatorze.

Jak Ci zależy na ciszy, można by pomyśleć o jakichś Noiseblockerach, ponoć są cichutkie i wydajne :slight_smile: Do tego wrzucić jeden na procesor, można by zamontować jeszcze jakiś potencjometr do regulacji obrotów :stuck_out_tongue:

wentylatory są ciche tylko słuchać szum powietrza o radiator, myślę nad zamontowaniem w obwodzie diody 4V żeby było 12-4=8

Co do diody pomysł też OK, ale potencjometr da Ci większe pole manewru, jeśli chodzi o sterowanie wentylem.