Zmiana CL5 na CL4 RAM Patriot DDr2

Czy na zasiłce MODECOM Feel III 500W dam rade zwiększyć V aby ramy pracowały w systemie CL4?

http://img14.imageshack.us/img14/9341/ramy1.jpg

Nie warto pchać się w tuning sprzętu z takim zasilaczem, najlepiej go wymienić, on nawet na kiepskiej konfiguracji nie gwarantuje stabilności i bezpieczeństwa.

Kość pamięci pobiera 10-15W (zwykle mniej). Jeśli zwiększasz napięcie pamięci o 10% (z 2.0V na 2.2V np) to kość będzie pobierać maksymalnie kilka W więcej energii. To raczej będzie miało znikomy wpływ na twój zasilacz. Chyba że rzeczywiście balansujesz na krawędzi. Inna sprawą jest stabilność - z CL5 na CL4 to dość duży skok, a wydajność systemu nie zwiększy się o więcej niż 1%.

Zmień na wartości podane w EPP - wszystko powinno ładnie działać, chyba że robisz to dla samej zmiany. Zasilacz nie jest może najwyższych lotów, ale powinien sobie poradzić, jeżeli do tej pory sobie radzi, wersja III to nie to co pierwszy Feel, ale jednak Feel…

naprawde taka mala roznica jest pomiedzy CL4 i CL5 bo nie chce mi sie wierzyc…

bo jezeli tak to nie warto sie bawic z ta zasilka

napisalem ten topic dlatego bo na pudelko pisze latency 4-4-4-12 a na programach typu cpuz że mam 5 Clockow… o co w tym chodzi?

W testach pamięci uzyskasz do 1%. W grach nie zauważysz różnicy. Przy stu klatkach, dostaniesz jedną więcej. :expressionless: Max.

Skoro na pamięci masz napisane 4-4-4-12, to udaj się do BIOSU i tam ustaw ręcznie te wartości. Najwyraźniej twoja płyta nie rozpoznaje automatycznie taktowania dla tej pamięci albo masz ją manualnie ustawioną inaczej (np. stary RAM miał inne wartości).

Poza tym, twój RAM jest najprawdopodobniej podkręcony (niedokręcony ? :slight_smile: ). Wartość, którą pokazuje CPU-Z - 389MHz nie jest ‘naturalna’. Ktoś się bawił w podkręcanie… i chyba coś poszło nie tak.

komp był kupiony 12 lutego więc wszystko jest nowe… Co byś jednomyślnie zrobił na moim miejscu?

Udałbym się do BIOSU. Ustawił taktowanie pamięci na 800MHz. A timingi na 4-4-4-12. Napięcie na 2.2V. Tylko upewnij się najpierw, że ta pamięć pracuje na takich właśnie ustawieniach.

W zależności od BIOSU, nazwy mogą się odrobinę różnić ale ogólna procedura wygląda mniej więcej tak:

Podczas POST (power on self test) komputera wciskasz klawisz DEL.

Znajdujesz opcję, która pozwala ci ręcznie zmieniać wartości taktowania pamięci (prawdopodobnie ustawione jest na automatic)

W BIOS, w zakładce ADVANCED ustawiasz MEMORY FREQUENCY na 400 i timingi na:

CAS - 4

tRCD - 4

tRP - 4

tRAS - 12

Memory Voltage - 2.2

Jeśli nie wiesz jak to zrobić samemu, to podaj nazwę swojej płyty głównej.

PS. Tu jest dobry przykład jakiego ‘kopa’ w grach dają agresywne ustawienia pamięci:

http://www.tomshardware.com/reviews/har … 27-12.html

Najpierw Ci podziękuje za wyczerpujące odpowiedzi a teraz podam Ci dokładną nazwe ramów bo nie wiem gdzie sprawdzić czy sie nadają do podkręcania czy nie. Mam jeszcze wątpliwości czy ta zasiłka to zniesie

Patriot PC2-6400 4-4-4-12 Extreme Perfomance 2x1GB 800Mhz ( to dane z pudełka)

Płyta Głowna Gigabyte M61PME-S2 wersja biosu F2 chipset 430 nForce

hmm nie moglem tego znalesc w biosie…

a z tych testow nic nie widze… czyli ta zmiana da mi jakąś znaczącą róźnice czy jednak nie ?

Po zmianie na pewno nie odczujesz różnicy w wydajności. Testy pokazują, że różnice w grach pomiędzy bardzo drogimi, szybkimi pamięciami, a zwykłymi 5-5-5-15 800MHz są tak znikome, że chyba nie warto sobie tym zaprzątać głowy. Mniej niż 0,5%.

Jedyną pozytywną zmianą będzie zwiększona stabilność - ale jeśli nie masz z tym problemów, to chyba nie warto się gimnastykować. W podręczniku do twojej płyty głównej nie ma dokładnych informacji na temat ustawień pamięci. Nazewnictwo zawsze trochę się różni. W momencie jak przełączysz kontrolę pamięci na manual - będziesz miał dostęp do pozostałych opcji. Dopóki pamięć jest ustawiona na AUTO, są one ukryte i mają wartości domyślne.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2589-6 nie powiedziałbym, by różnice między CL4 a CL5 zawsze były niezauważalne i mniejsze od 0,5%, chociaż faktycznie, skoku wydajności wielkiej nie będzie, ale w niektórych grach te 5fpsów w skali 100 można uzyskać (co daje 5% a nie 0,5%).

Nie moglem nic takiego znalesc w biosie. Umieszczam 2 screeny i prosze o naprowadzenie :slight_smile:

http://img19.imageshack.us/img19/6872/dsc00112.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/1158/dsc00113i.jpg

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że twoja płyta nie pozwala na zabawy w overclocking. Będąc w BIOS spróbuj nacisnąć CTRL+F1. Zaawansowane funkcje mogą być ukryte.

nic to nie dało, nie pojawiły sie nowe funkcje. Czytałem że płyta nie nadaje sie do kręcenia ale minimalnie niektórzy bez problemu podkręcali procesory

jednak znalazłem okno z ustawieniami jednak moglem zmienić tylko CAS latency na 4T,reszty opcji ani zmiany V nie było

No to możesz spróbować zmienić, może reszta z SPD poleci.

A jaką masz płytę? Może nowy BIOS dodaje takie funkcje?

SPD ? a co to jest?

wczoraj aktualizowałem bios i dopiero pozniej zmieniłem CAS na 4

Płyta M61PME-S2 Gigabyte

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3332

Ogólnie SPD to profile z konkretnymi ustawieniami timingów i napięć.

Jeżeli BIOS najnowszy i nie ma kontroli napięcia, to może być ciężko. Jak ustawisz CAS na 4, to w CPU-Z co pokazuje na temat pamięci?

W zakładce memory zmienił sie tylko CAS na 4 , reszta bez zmian

moj procek to AMD 6000+

Zrób zrzut tej zakładki z CPU-Z.

http://img18.imageshack.us/img18/1774/ramy111221.png

tu sie nie da wrzucic załączynika czy po prostu nie zauważam ?:smiley: